František Tichý 2010

Jedním z taháků příští aukce Galerie Art Praha, konané 5. prosince, je výjimečné dílo Františka Tichého Pařížský parlament. Jeho dražba začne na částce 980 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční přirážky).

Obraz vznikl v roce 1934, ve vrcholném období autorova pařížského pobytu. Jeho netypická kompozice, zabírající Bourbonský palác od nábřeží Seiny poněkud ze strany, s dominantní skupinou stromů, je notoricky známá ze stálé expozice Národní galerie, mnoha Tichého výstav a publikací.


František Tichý: Pařížský parlament / 1934 / olej a tempera na plátně / 35 x 81 cm

Tichý pobýval ve Francii od léta 1930. Původně se chystal přijmout lukrativní zakázku v brazilském São Paolu. Ve francouzském Marseille se měl pouze nalodit na loď mířící do Jižní Ameriky, osud však změnil jeho plány. V listopadu 1930 se objevil v Paříži, kde zůstal do roku 1935. Poté ho měnící se politická situace v Evropě a první umělecké úspěchy v Praze přiměly k návratu.

Obraz Pařížský parlament zachycuje Tichého okouzlení atmosféru evropské metropole 30. let. Partie zeleně jsou podány jemnou štětcovou „pointilistickou“ technikou, kterou Tichý rád používal. Šumění listí v korunách stromů téměř slyšíme. Příznačný podlouhlý formát Tichý použil i u dalších svých „pařížských krajin“.


František Tichý: Catchan (Pařížské střechy) / 1930-34 / olej na plátně / 35 x 79 cm

Vzhledem k významu díla i jeho velkému formátu (jde o olej a temperu na plátně s rozměry 35 na 81 cm) je skoro jisté, že jen u vyvolávací ceny nezůstane. V podstatě za stejnou cenu (za 950 tisíc) byl ostatně srovnatelný obraz Catchan - Pařížské střechy Galerií Art Praha vydražen již v květnu 2003.

Aktuální Tichého cenový rekord má přibližně dvojnásobnou hodnotu. Postaral se o něj obraz Belveder, olej shodného formátu z roku 1937, který se před dvěma lety na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu 1,9 milionu korun. Další varianta Pařížských střech však na loňské aukci téže společnosti zůstala s cenou 1,3 milionu korun nevydražena. V případě Zátiší s vázou a liliemi z roku 1943, které ve výsledcích figuruje s cenou 1,7 milionu korun, šlo o zmařenou aukci.


František Tichý: Belveder / 1937 / olej na plátně / 35 x 80 cm

Tichého oleje se na trhu objevují velmi zřídka. Obraz Pařížský parlament stejně jako řada dalších špičkových děl, která v posledních letech dražila Galerie Art Praha, pochází ze sbírky Jaroslava Borovičky, která čítala na 1200 olejů. V 50. letech byla znárodněna a převedena do státních galerií. Sběrateli, který řadu let prožil v emigraci v Německu, byla větší část obrazů navrácena v restituci v roce 1992.

Díla z Borovičkovy sbírky se objevují na aukcích Galerie Art Praha od roku 2001. Mezi ta nejvýraznější patřily Léda s Labutí od Josefa Šímy (14,6 milionu korun), Děvče v růžových šatech (11,8 milionu korun) a Koupel nohou (7,9 milionu korun) od Josefa Čapka nebo Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly (5,6 milionu korun). Z děl nabízených na nadcházející aukci pochází z Borovičkovy sbírky například ještě Zátiší s lahvemi vína, houskami a nožem od Karla Černého, jehož dražba začne na 900 tisících korun.


František Tichý: Pařížské střechy / 1935 / olej na plátně / 34 x 80 cm

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<