František Tichý 2010

Jedním z taháků příští aukce Galerie Art Praha, konané 5. prosince, je výjimečné dílo Františka Tichého Pařížský parlament. Jeho dražba začne na částce 980 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční přirážky).

Obraz vznikl v roce 1934, ve vrcholném období autorova pařížského pobytu. Jeho netypická kompozice, zabírající Bourbonský palác od nábřeží Seiny poněkud ze strany, s dominantní skupinou stromů, je notoricky známá ze stálé expozice Národní galerie, mnoha Tichého výstav a publikací.


František Tichý: Pařížský parlament / 1934 / olej a tempera na plátně / 35 x 81 cm

Tichý pobýval ve Francii od léta 1930. Původně se chystal přijmout lukrativní zakázku v brazilském São Paolu. Ve francouzském Marseille se měl pouze nalodit na loď mířící do Jižní Ameriky, osud však změnil jeho plány. V listopadu 1930 se objevil v Paříži, kde zůstal do roku 1935. Poté ho měnící se politická situace v Evropě a první umělecké úspěchy v Praze přiměly k návratu.

Obraz Pařížský parlament zachycuje Tichého okouzlení atmosféru evropské metropole 30. let. Partie zeleně jsou podány jemnou štětcovou „pointilistickou“ technikou, kterou Tichý rád používal. Šumění listí v korunách stromů téměř slyšíme. Příznačný podlouhlý formát Tichý použil i u dalších svých „pařížských krajin“.


František Tichý: Catchan (Pařížské střechy) / 1930-34 / olej na plátně / 35 x 79 cm

Vzhledem k významu díla i jeho velkému formátu (jde o olej a temperu na plátně s rozměry 35 na 81 cm) je skoro jisté, že jen u vyvolávací ceny nezůstane. V podstatě za stejnou cenu (za 950 tisíc) byl ostatně srovnatelný obraz Catchan - Pařížské střechy Galerií Art Praha vydražen již v květnu 2003.

Aktuální Tichého cenový rekord má přibližně dvojnásobnou hodnotu. Postaral se o něj obraz Belveder, olej shodného formátu z roku 1937, který se před dvěma lety na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu 1,9 milionu korun. Další varianta Pařížských střech však na loňské aukci téže společnosti zůstala s cenou 1,3 milionu korun nevydražena. V případě Zátiší s vázou a liliemi z roku 1943, které ve výsledcích figuruje s cenou 1,7 milionu korun, šlo o zmařenou aukci.


František Tichý: Belveder / 1937 / olej na plátně / 35 x 80 cm

Tichého oleje se na trhu objevují velmi zřídka. Obraz Pařížský parlament stejně jako řada dalších špičkových děl, která v posledních letech dražila Galerie Art Praha, pochází ze sbírky Jaroslava Borovičky, která čítala na 1200 olejů. V 50. letech byla znárodněna a převedena do státních galerií. Sběrateli, který řadu let prožil v emigraci v Německu, byla větší část obrazů navrácena v restituci v roce 1992.

Díla z Borovičkovy sbírky se objevují na aukcích Galerie Art Praha od roku 2001. Mezi ta nejvýraznější patřily Léda s Labutí od Josefa Šímy (14,6 milionu korun), Děvče v růžových šatech (11,8 milionu korun) a Koupel nohou (7,9 milionu korun) od Josefa Čapka nebo Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly (5,6 milionu korun). Z děl nabízených na nadcházející aukci pochází z Borovičkovy sbírky například ještě Zátiší s lahvemi vína, houskami a nožem od Karla Černého, jehož dražba začne na 900 tisících korun.


František Tichý: Pařížské střechy / 1935 / olej na plátně / 34 x 80 cm

 

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<