Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Jiráková Marie | Foto ART+ | Datum 23.04.2014
V polovině května se na trhu objeví jedno z cenných surrealistických pláten Františka Janouška, Vzpomínky na Forum Romanum, vystavené na přelomové výstavě Poesie 1932. Objevuje se na trhu přesně rok a tři roky poté, co Janouškovy malby ze stejného období dvakrát překonaly autorský rekord.
V polovině května se bude v Topičově salonu konat večerní dražba děl z 20. století. Jedním z výrazných taháků bude i obraz Františka Janouška s názvem Vzpomínka na Forum Romanum, z roku 1932. Toto významné Janouškovo dílo patří do série čtyř obrazů, které již plně akceptují nastupující surrealismus. Stejně jako převážná většina české umělecké scény, začal Janoušek se surrealismem koketovat na konci dvacátých let 20. století. Po obraze Večer v Sieně 1929 – 1930, však tyto tendence opustil, aby se k nim vrátil v roce 1932. V tomto roce také vznikly další tři obrazy – výše zmiňovaný – Vzpomínka na Forum Romanum, Pozdrav z Benátek I. a Pozdrav z Benátek II.
Dražený obraz byl také vystaven na významné a v mnohém přelomové výstavě Poesie 1932, na které Vítězslav Nezval manifestoval surrealistické myšlenky. Na této výstavě byla vystavena nejen díla českých malířů jako například Emila Filly, Jindřicha Štyrského, či Toyen, ale také světových autorů jako Hanse Arpa, Salvatora Dalího, či Giorgia de Chirica. Právě v posledně jmenovaném je spatřován možný Janouškův inspirační zdroj. Jevištnost, koncipování prostoru a předmětů na něm na de Chirica částečně odkazují, Janoušek však do obrazu vnáší vlastní dynamickou linii, která vrcholí v obraze Pozdrav z Benátek II.
Vyvolávací cena Vzpomínky na Forum Romanum je stanovena na 1,8 milionu korun (bez provize). Jen pro srovnání, Janouškových zátiší v této kvalitě jsme za poslední roky na trhu viděli opravdu jen málo. Připomeňme loňskou dražbu rozměrného, téměř dvoumetrového Obrazu z roku 1935, který se přesně před rokem, dražil na téže večerní aukci 1. Art Consulting. Nejrozměrnější Janouškovo plátno, které se kdy objevilo v aukci, nabídnuto z pozůstalosti, se nakonec prodalo za vyvolávací cenu 5,33 milionu korun a stalo se tak nositelem nového autorského rekordu.
Přesně před třemi lety naopak rozvířilo sběratelskou hladinu jiné Janouškovo kvalitní dílo, Milosrdný Samaritán, nabídnutý v rámci aukce galerie Kodl. Obraz začínal na téže vyvolávací ceně jako Vzpomínky na Forum Romanum, na částce 1,8 milionu korun (bez provize). Konečná cena po nárůstu činila necelé 4 miliony korun. Z držení autorského rekordu se toto dílo těšilo přesně dva roky, než je překonal výše zmiňovaný rekordní Obraz z roku 1935. Podobně kvalitní Janouškovy malby z 30. let, jako je Obraz a Milostrdný Samaritán, jsou mimořádnou vzácností i v rámci veřejných sbírek.
Další Janouškovo dílo, které se jarním trhu objevuje, je obraz Zátiší s houbami z roku 1929. Obraz se řadí do kubistického období, avšak samotnému kubismu se poněkud vymyká. Jindřich Chalupecký v souvislosti s toto malbou píše o "nejpodivnějších podivnostech" naznačujících další cestu směrem k surrealismu. Obraz se zachoval pouhou náhodou, protože ho Janoušek zapomněl v Krnsku, kde ho jeho švagr našel na půdě. Za poslední tři roky se toto plátno objevuje v aukci už potřetí. Naposled se dražilo v říjnu, kdy se prodalo za vyvolávací cenu 780 tisíc korun. Tentokrát je vyvolávací cena stanovena na částku 490 tisíc korun (bez provize). Obraz se objeví poslední dubnovou neděli neděli na aukci Galerie Art Praha.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
20. ledna 2022
4. září 2017
7. června 2017
12. října 2023
6. března 2023
5. ledna 2023