Fillovo zátiší v New Yorku

Poválečné zátiší Emila Filly v New Yorku 13. 3. 2013

Na aukci impresionismu, moderny a ruského umění 13. března v pobočce Sotheby's v New Yorku se pod katalogovým číslem 61 z celkem 169 položek objevilo Zátiší s kyticí a ovocem Emila Filly. Nový majitel za něj zaplatil 71 875 dolarů. To je v přepočtu asi 1,4 milionu korun.

 

Emil Filla: Zátiší s kyticí a ovocem / 1949 / olej a písek na plátně / 38,4 x 46 cm
Emil Filla: Zátiší s kyticí a ovocem / 1949 / olej a písek na plátně / 38,4 x 46 cm

 

Malba Zátiší s kyticí a ovocem se za oceán dostala nejspíše s některým českým poválečným emigrantem. To naznačují i údaje katalogu, který uvádí původ v soukromé sbírce v Československu a v New Yorku. Je signována a datována do roku 1949. Jinak je katalog na další informace a zařazení velmi skoupý. Oproti běžným zvyklostem tentokrát nepřináší ani bližší informace o autorovi díla.

Jde přitom o jedno z nejzdařilejších Fillových poválečných zátiší, které vytvářel v závěru 40. let na zámku v Peruci. V té době se Filla věnoval také mimořádnému cyklu Písní (více zde) a krajinám z Českého středohoří. V tuzemsku toto dílo nejspíše není vůbec známo, neobjevuje se přirozeně ani v poslední velké Fillově monografii od Vojtěcha Lahody, která reprodukuje několik velmi blízkých děl z téhož pozdního období.

Odhadní cena oleje na newyorské aukci se pohybovala v realistickém rozmezí 40 až 60 tisíc dolarů (bez aukční provize). Dosažená cena pak tuto hranici ještě překonala, dražba skončila na částce 71 875 dolarů, tedy v přepočtu více než 1,4 miliony korun. Zda však má nový majitel jakoukoliv vazbu na Českou republiku, není zatím příliš jasné.

Dosažená cena přitom odpovídá částkám, za něj se podobná Fillova zátiší z téhož období prodávala u nás už v minulosti. Mezi těmi, která prošla v minulých letech naším trhem, lze jmenovat Zátiší s mandolínou, ovocem, pohárem a knihou (1,65 milionu korun), Zátiší s konvicí (1,61 milionu korun), Zátiší s pohárem a hroznem (1,68 milionu korun), Zátiší s rakem (3,12 milionu korun) nebo Zátiší na stole (neprodáno).

Z tohoto různorodého výčtu však nabízené newyorské plátno vychází bez ztráty kytičky jednoznačně jako jedno z nejkvalitnějších a finální jeho cena se pohybuje ještě v příznivých relacích. Nutno však dodat, že při dovozu do České republiky ji ještě navýší dovozní poplatky.


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<