Fillovi Šachisté na tahu

European Arts 22. 5. 2022

Jarní sezonu zahájila pražská aukční síň European Arts již v březnu live streamem z „distanční“ dražby. V neděli 22. května se k možnostem přihazovat on-line, po telefonu a limitací přidá ještě možnost osobní účasti. V Grégrově sále Obecního domu v Praze představí pořadatelé od 13 hodin výběr českého i evropského výtvarného umění od první poloviny devatenáctého století po současnost.  

 

Emil Filla: Hráči šachu, 1908,
olej na kartonu adjustovaném na plátně, 50 x 61 cm,
vyvolávací cena: 8 500 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022
 

V nabídce 202 položek bude největší pozornost soustředěna na půlmetrový olej Hráči šachu od Emila Filly. S vyvolávací cenou osmi a půl milionu korun jde o jednoznačně nejdražší položku, u dalších devíti děl pak minimální podání přesáhne jeden milion. Fillův signovaný a datovaný obraz se váže k expresionistickému období šestadvacetiletého malíře, který po nespokojených třech letech na Akademii stále hledal svůj osobní a aktuální výtvarný výraz. Našel jej společně s dalšími uměleckými přáteli ve skupině Osma.

Motiv stolních společností v některém ze skromných kavárenských nebo hospodských podniků představoval ideální materiál pro volnou tvorbu: strnulé postavy v různých pozicích nad šachovnicí, volný prostor mezi nimi, vnitřní napětí hráčů i přihlížejících. Fillovo moderní cítění barev mu umožňovalo použít husté vrstvy černé či tmavě hnědé hned vedle bílé, tělové nebo světle modré, takže obraz působí výrazně plasticky. O něco větší scéna ze stejného roku se objevila přesně před čtyřmi lety u Galerie Pictura, kdy se popisnější Hráči na plátně prodali za necelých 17,7 milionu korun (vč. 22% provize).

Z velkého souboru krajinomalby, ať už akademické nebo modernistické, si pořadatelé výrazné úspěchy slibují například od Stavení pod horami Bedřicha Havránka, jehož drobnopisná momentka z bavorského údolí v dobové adjustaci bude začínat na 1 milionu korun, tedy na úrovni druhého a třetího místa autorova cenového žebříčku. Experti z European Arts zareagovali na neúspěšný prodej tohoto obrazu v loňském říjnu u Galerie Ustar snížením vyvolávací ceny o 200 tisíc korun.

 

 

 

Vojtěch Preissig: Krajina se stromy, kolem 1900,
olej na lepence, 19 x 24 cm,
vyvolávací cena: 400 000 Kč  (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022
 

Zájemce o raného Preissiga by mohla oslovit drobnější autentická Krajina se stromy z autorova klíčového období kolem roku 1900, původně ze sbírky Jindřicha Waldese, poté vystavována v expozici České malířství dvacátého století v Národní galerii. Důmyslně prostorově komponovaný průhled krajinou je s vyvolávací cenou 400 tisíc korun letos zatím nejdražší Preissigovou položkou a již první příhoz by ji zařadil na páté místo celkového autorova pořadí.

 

 

 

Jindřich Prucha: Studie chalup, kolem 1909,
olej na lepence, 61 x 64,5 cm,
vyvolávací cena: 1 200 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022
 

S vesnickým plenérem pracuje i další Preissigův vrstevník a mezi sběrateli velmi poptávaný krajinář Jindřich Prucha. V neděli bude zastoupen olejem na lepence Studie chalup z roku 1909. Malíř o pět let později padl jako čerstvý odvedenec na haličské frontě. V aukčním katalogu je název „studie“ upraven na „dokončené otevřené dílo“ s téměř abstraktním výtvarným projevem. V roce 2017 prošel obraz trhem u téhož aukčního domu za finálních 1,98 milionu korun (vč. 24% provize), tentokrát bude nabízen s vyvolávací cenou za 1,2 milionu.

Ani meziválečná moderna se nevzdala v českém prostředí snad nejoblíbenějšího žánru, jak dokládá například Dům v krajině Jana Baucha z roku 1937. Tomu byl, na rozdíl od Jindřicha Pruchy, nadělen dlouhý a umělecky plodný život (zemřel v 97 letech), takže s jeho malbami, kresbami, tisky, ilustracemi či plastikami se lze na aukcích setkat velmi často. Předkládané plátno středních rozměrů spadá do komerčně momentálně nejúspěšnějšího období imaginativních zahrad, plných velkých objemů a jasných obrysů. U Jana Baucha eviduje databáze Art+ zatím osmnáct prodejů nad milionovou hranici, Dům v krajině s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun aspiruje na další zápis. Autorský rekord nyní drží Zahrada s 4,7 miliony korun (před rokem a půl u European Arts, vč. 24% provize), původně ze sbírky manželů Hascoeových.

 

Karel Černý: Zátiší s lahvemi a ovocem, 1946,
olej na plátně, 60,5 x 71,5 cm,
vyvolávací cena: 1 650 000 Kč (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022

 

Stejnou provenienční historií disponuje i Zátiší s lahvemi a ovocem celoživotního kubisty a modernisty Karla Černého z roku 1946. Reprezentativní zátiší s výraznou barevností si pořídili do své „české“ kolekce američtí sběratelé Norman a Suzanne Hascoe. Pozůstalostní dražba v červnu 2011 v londýnské centrále Sotheby´s se pro české kulturní prostředí stala událostí desetiletí (více zde), Černého dílo se vydražilo za více než 55 tisíc liber. Od té doby ještě dvakrát, o rok a půl později za 2,3 milionu korun (vč. 20% provize, Galerie Art Praha), za dalších pět let za 2,9 milionu korun (vč. 24% provize, European Arts). V Obecním domě se s prodejem této položky začne na částce 1,65 milionu korun, třetí nejvyšší sumě aukce.

 

 

 

Adriena Šimotová: Schránka, 2005,
kombinovaná technika na papíře, 99 x 64 cm, 
vyvolávací cena: 240 000 (+ 24% provize)
European Arts 22. 5. 2022
 

Celkem čtyřmi díly bude zastoupena pozdější tvorba Adrieny Šimotové, z nichž efemérní frotáž na papíře Schránka vznikla v roce 2005. Obdobně jako v předchozích dvou případech se bude startovat na částce kolem čtvrt milionu korun, z nabídky před třemi lety pořadatelé sundali ještě 40 tisíc korun. Na dvacítku ukázek evropského výtvarného umění se dostane asi v polovině programu.


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<