Filla mezi Londýnem a Prahou

1. Art Consulting 16. 2. 2014

Zátiší od Emila Filly se na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting prodalo s výrazným nárůstem za téměř 8,4 milionu korun. Obraz se přitom na trh vrátil po pouhých osmi měsících – v červnu loňského roku byl v Londýně vydražen za částku o 3,8 milionu korun nižší. 

Emil Filla: Zátiší / 1924
Emil Filla: Zátiší / 1924
olej na plátně / 100 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč

 

Obraz Filla vytvořil v roce 1924. V malířově obsáhlé monografii od Vojtěcha Lahody je reprodukován ve formě malé černobílé fotografie s poznámkou, že jde o dílo ze soukromé sbírky. Loni v červnu jej aukční síň Sotheby`s dražila s tím, že obraz pochází ze sbírky v Rakousku, do které byl zakoupen v roce 1990 na aukci v Londýně.

Předaukční odhad počítal s cenou 70 až 90 tisíc liber, několik zájemců však konečnou cenu vyhnalo na 120 tisíc liber (bez aukční provize). Včetně aukční provize a dalších poplatků nový majitele za obraz v přepočtu zaplatil více než 4,6 milionu korun.

Při pražské aukci byla vyvolávací cena včetně provize stanovena na 6,5 milionu korun. V průběhu dražby však obraz vystoupal ještě o 1,9 milionu korun výš. Dosažená cena je 13. nejvyšší za Fillovo dílo dražené na aukci v České republice.

Podobné cenové nárůsty nejsou v případě děl, která v minulosti prošla zahraničními aukcemi nikterak neobvyklé. Domácí sběratelé jsou za díla českých umělců obecně ochotni platit vyšší částky než zahraniční publikum, což dává prostor obchodníkům, kteří takováto díla ve světě cíleně vyhledávají.

Stejným příkladem byla například rozměrná chismáž Jiřího Koláře Sentiment A (zde) dražená v lednu společností Adolf Loos Apartment and Gallery. Z vyvolávací ceny 230 tisíc se dostala na téměř 400 tisíc korun. Loni v březnu byla v Christie’s v Amsterdamu prodána za 7500 eur (bez DPH z provize a autorských poplatů). 

V loňském roce aukcemi v Londýně a New Yorku prošlo šest Fillových obrazů. Nejdráže se prodalo rozměrné plátno Plačící žena z roku 1948, které se na téže aukci jako zmiňované Zátiší prodalo v přepočtu za 8,1 milionu korun.

Přehled deseti nejdražších děl českého umění prodaných loni na zahraničních aukcích zde.

 


Související články

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kolář Jiří

Jiří Kolář z Guggenheimu

Jiří Kolář z Guggenheimu

27. května 2020

Březina za trojnásobek

Březina za trojnásobek

10. července 2016

Rekordní nábytek a jeden Filla

Rekordní nábytek a jeden Filla

13. března 2016


<