Filla mezi Londýnem a Prahou

1. Art Consulting 16. 2. 2014

Zátiší od Emila Filly se na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting prodalo s výrazným nárůstem za téměř 8,4 milionu korun. Obraz se přitom na trh vrátil po pouhých osmi měsících – v červnu loňského roku byl v Londýně vydražen za částku o 3,8 milionu korun nižší. 

Emil Filla: Zátiší / 1924
Emil Filla: Zátiší / 1924
olej na plátně / 100 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč

 

Obraz Filla vytvořil v roce 1924. V malířově obsáhlé monografii od Vojtěcha Lahody je reprodukován ve formě malé černobílé fotografie s poznámkou, že jde o dílo ze soukromé sbírky. Loni v červnu jej aukční síň Sotheby`s dražila s tím, že obraz pochází ze sbírky v Rakousku, do které byl zakoupen v roce 1990 na aukci v Londýně.

Předaukční odhad počítal s cenou 70 až 90 tisíc liber, několik zájemců však konečnou cenu vyhnalo na 120 tisíc liber (bez aukční provize). Včetně aukční provize a dalších poplatků nový majitele za obraz v přepočtu zaplatil více než 4,6 milionu korun.

Při pražské aukci byla vyvolávací cena včetně provize stanovena na 6,5 milionu korun. V průběhu dražby však obraz vystoupal ještě o 1,9 milionu korun výš. Dosažená cena je 13. nejvyšší za Fillovo dílo dražené na aukci v České republice.

Podobné cenové nárůsty nejsou v případě děl, která v minulosti prošla zahraničními aukcemi nikterak neobvyklé. Domácí sběratelé jsou za díla českých umělců obecně ochotni platit vyšší částky než zahraniční publikum, což dává prostor obchodníkům, kteří takováto díla ve světě cíleně vyhledávají.

Stejným příkladem byla například rozměrná chismáž Jiřího Koláře Sentiment A (zde) dražená v lednu společností Adolf Loos Apartment and Gallery. Z vyvolávací ceny 230 tisíc se dostala na téměř 400 tisíc korun. Loni v březnu byla v Christie’s v Amsterdamu prodána za 7500 eur (bez DPH z provize a autorských poplatů). 

V loňském roce aukcemi v Londýně a New Yorku prošlo šest Fillových obrazů. Nejdráže se prodalo rozměrné plátno Plačící žena z roku 1948, které se na téže aukci jako zmiňované Zátiší prodalo v přepočtu za 8,1 milionu korun.

Přehled deseti nejdražších děl českého umění prodaných loni na zahraničních aukcích zde.

 


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kolář Jiří

Jiří Kolář z Guggenheimu

Jiří Kolář z Guggenheimu

27. května 2020

Březina za trojnásobek

Březina za trojnásobek

10. července 2016

Rekordní nábytek a jeden Filla

Rekordní nábytek a jeden Filla

13. března 2016


<