Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Dvořáková Valérie | Datum 17.05.2015
Na květnových aukcích budou nabízena hned dvě plátna Jana Šafaříka – teprve pomalu znovuobjevovaného "českého Pařížana", jehož oleje jsou na trhu extrémně vzácné. Přestože českými aukcemi za posledních deset let prošla sotva dvacítka jeho děl, s realizovanou cenou 2,2 milionu korun patří mezi nejdražší autory přelomu 19. a 20. století.
Jan Šafařík byl po krátkých studiích na pražské akademii odvelen do Bosny, odkud v roce 1908 dezertoval a dramatickou cestu zaznamenával ve svých dílech. Hned následující rok doputoval až do Paříže, kde se usadil a kde se mu dostalo veřejného uznání. V letech 1909 až 1914 čtyřikrát vystavoval na proslulém pařížském Salonu, o jeho dalších osudech po roce 1914 však není nic známo.
Olejomalba Bal Tabarin v Paříži, kterou do své květnové aukce zařadila Galerie Kodl, pochází právě z jeho pařížského pobytu. Rušné scéně z oblíbeného nočního klubu vévodí kužel světla reflektoru dopadající na skupinu tanečnic. Diváci postávají nebo sedí u stolků kolem parketu a jejich švitoření doplňuje živou atmosféru obrazu. Dražba bude v neděli 24. května startovat na rovném milionu korun (bez aukční provize).
Paříž zachycuje i druhý nabízený obraz, který bude jen o pár dní později dražit společnosti Arthouse Hejtmánek. Jde o elegantní pouliční scénu komorního formátu, která svým pojetím plně koresponduje se soudobým francouzským malířstvím. Obraz nazvaný Karneval v Paříži bude na aukci konané ve čtvrtek 28. května startovat na 240 tisících korun (bez aukční provize).
Dosavadní Šafaříkův aukční rekord loni stanovil opakovaný prodej obrazu Divadlo Sarah Bernardt. Ten výmluvně ilustruje, jak v posledních letech stoupla Šafaříkova hodnota, potažmo zájem o díla z doby kolem roku 1900. Loni v říjnu cena malby u aukčního domu European Arts vystoupala z 1,44 na více než 2,2 milionu korun. V roce 2008, kdy byl obraz nabízen poprvé, se u Meissner-Neumann prodal za 1,3 milionu korun, přičemž jeho dražba tehdy začínala na pouhých 96 tisících korun.
Jan Šafařík: Divadlo Sarah Bernardt / olej na plátně / 81 x 130 cm
cena: 2 220 000 Kč / European Arts 26. 10. 2014
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
23. listopadu 2020
18. června 2021
1. června 2021
18. prosince 2020