Dvakrát Piesen

1. Art Consulting 17. 5. 2015

V kolekci dražené 17. května v Topičově salonu bude dvojicí zajímavých pláten z období 50. let zastoupen malíř a jeden ze zakladatelů skupiny Máj 57, Robert Piesen.

Robert Piesen: Údolí Cedronu / 1954 - 1956 / olej, plátno / 45 x 60 cm/ vyv. cena 250 tis. Kč

Robert Piesen: Údolí Cedronu / 1954 - 1956 / olej na plátně / 45 x 60 cm / vyv. cena 250 000 Kč

 

Robert Piesen se narodil roku 1921 do židovské rodiny Richarda a Emilie Piesenových. V roce 1923 se jeho rodiče rozvedli a Robert přesídlil s otcem do Brna. Zde také proběhlo jeho první a zároveň poslední umělecké školení. Nejprve chodil na Školu uměleckých řemesel a pak na grafickou speciálku. Druhá světová válka jeho studia přerušila a Robert Piesen se porůznu skrýval u přátel, aby byl posléze totálně nasazen v Berlíně. Tento zážitek se velmi silně zapsal do jeho života a poté i tvorby.

Díla představená v katalogu ukazují dvě různé polohy jeho díla. V obraze Údolí Cedronu lze ještě rozlišit jednotlivé prvky kompozice, v díle Vrstvy to jde již jen stěží. První z obrazů pochází z rozmezí let 1954–1956. Krajina byla v tomto období Piesenovým oblíbeným námětem. Svoji inspiraci nacházel především v Jeseníkách, kam často zajížděl. Do zobrazovaných krajin promítal nejen bezprostřední vjemy, ale také fantaskní a biblické představy, o čemž vypovídá právě v aukci nabízený obraz. Údolí Cedronu se nachází v Izraeli, mezi Olivetskou horou a západní bránou Jeruzaléma, kterou Ježíš prošel, když vstupoval do města. V obraze převládají tmavé tóny s občas zdůrazněnými barevnějšími detaily, tvary stromů i kamenů jsou značně zjednodušené.

Robert Piesen: Vrstvy / 1959 / olej, plátno / 93 x 73 cm/ vyv. cena 400 tis. Kč
Robert Piesen: Vrstvy / 1959 / olej na plátně / 93 x 73 cm/ vyv. cena 400 000 Kč

 

Druhý obraz s názvem Vrstvy byl namalován v roce 1959. Je to jedno z prvních děl, při jehož tvorbě se Piesen odpoutal od znaků a figur a přešel k abstraktnímu zobrazování. Mezi roky 1959 a 1960 se k abstraktní tvorbě přiklonila i řada dalších autorů, mezi nimi například Mikuláš Medek, Jiří Balcar nebo Josef Istler. Piesen od roku 1959 postupně přecházel v čistou imaginaci, která vyvrcholila cykly Gehinnom a Prostor inexistence. Dražený obraz je tak vlastně jedním z jeho prvních pokusů o abstraktní malbu. Použití jedné barvy v různých valérech napomáhá modelaci jednotlivých vrstev a v divákovi tak navozuje pocit pohybu. S podobným motivem, tedy motivem děje či pohybu, se můžeme setkat také u obrazů Vrstvení či Uplývání ze stejného období.

Díla Roberta Piesena se na aukcích neobjevují příliš často, zvláště pak malby z konce padesátých let. V loňském roce byly do dražby nabídnuty jen dva jeho obrazy. Oba shodně vydražené za vyvolávací cenu. V letošním roce byl již na aukci nabídnut obraz z cyklu Gehinnom, který však nenašel svého kupce. Ač obě nabízená díla v Topičově salonu pocházejí z přelomového období Piesenovy tvorby, nedá se předpokládat, že by výrazněji ohrozila autorský rekord, který v současné době činí 1,056 milionu korun.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<