Dva abstraktní Kupkové v Londýně

Christie’s London 27. 2. 2018

Mezi více než šesti desítkami artefaktů mimořádné kvality, zařazených do vždy sledované večerní dražby impresionismu a "klasického" moderního umění, která se uskuteční příští úterý v Londýně, nalezneme vedle prací klíčových postav 20. století jako Kandinsky, Klee, Picasso nebo Braque také dva oleje ze třicátých let od opočenského rodáka Františka Kupky, jehož role v evoluci světové abstrakce je již nepopiratelná.

Obraz, který jakožto položka číslo 17 půjde pod licitátorské kladívko, je Série C III (Élévation), tedy třetí dílo z cyklu dvanácti pláten, ve kterých Kupka postupně studoval působení jednotlivých plánů v závislosti na jejich barevnosti a zároveň zkoumal budování hloubky prostoru pomocí překrývání geometrických ploch. Tuto řadu začal Kupka malovat ještě před druhou světovou válkou, respektive v roce 1935, nicméně ji dokončil až v roce 1946 a ještě v tomtéž roce ji vystavil na své retrospektivě jakožto ukázku své poslední tvorby. Vzhledem k tomu, že jde o plátno v tomto cyklu třetí, v aukčním katalogu je uváděný časový rámec je 1935–38 (přestože je malba datovaná rokem 1938).
 

František Kupka: Série C III (Élévation), 1935-1938

František Kupka: Série C III (Élévation), 1935 - 1938,
olej na plátně, 95 x 102 cm.
odhadní cena: 500 000 - 700 000 liber
(+ provize, DPH z provize, autorské poplatky a dovozní clo), 
Christie’s London 27. 2. 2018. 

Úvodní dílo z tohoto konvolutu se na aukci vyskytlo poměrně nedávno, a to v listopadu 2016, kdy Sérii C I. (Protihodnoty) z roku 1935 Adolf Loos Apartment and Gallery v pražském Mánesu prodala za rekordních 62 milionů korun (dražba startovala na 60 milionech korun a nebyla k ní připočítávaná žádná provize). Malba se tak stala historicky nejdražším dílem vydraženým na českých aukcích a v celosvětovém žebříčku Kupkových děl figurovala na třetím místě. 

 

František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, 
olej na dřevě, 55 × 60 cm,
cena: 62 000 000 Kč,
Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

 

Toto plátno s obrazem, který se příští týden bude dražit v Christie’s, pojí také jeho následující konsekvence. Obě byla zakoupena přímo z ateliéru Františka Kupky pařížským obchodníkem s uměním Louisem Carré, prošly galerií Clauda Bernarda v New Yorku a posléze také kolínskou Galerií Gmurzynska. Z té byla nabízená kompozice současným majitelem získána v roce 1991 a přestože je uváděno, že položka pochází z kvalitní evropské kolekce, nese status díla, které je dovezené ze země mimo Evropskou unii. Odhadní cena za toto metrové plátno s dlouhou výstavní a publikační historií vzhledem ke Kupkovým výsledkům v posledních pěti letech a faktu, že se připravuje jeho dlouho očekávaná mezinárodní přehlídka, působí spíše motivačně a je stanovena mezi 500–700 tisíc liber (v přepočtu přibližně 15–22 milionů korun).

Za připomenutí stojí, že ještě před deseti lety se na aukci 1. Art Consulting prodalo plátno s pořadovým číslem II z této řady a podtitulem Élévation IV "jen" za 23,2 milionu korun, tedy téměř za horní hranici odhadu nyní v Londýně nabízeného oleje. V danou chvíli šlo nicméně o vůbec první prodej nad hranici dvacet milionů korun na českém trhu (více zde).

K úvahám o předpokládané budoucí ceně lze také připočíst skutečnost, že další obrazy ze Série C vlastní důležité instituce – ve sbírce Národní galerie v Praze je Série C VI, kolínské Ludwig Museum vlastní Sérii C VII, Museo Thyssen Bornemisza ve španělském Madridu zase Série C VIII a v Centre Georges Pompidou v Paříži se můžeme setkat dokonce s dvěma pracemi s čísly XI a XII.
 

František Kupka, Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934,

František Kupka, Blanc sur bleu et rouge, kolem roku 1934,
olej na plátně, 72 x 80 cm,
odhadní cena: 400 000 - 600 000 liber
(+provize, DPH z provize, autorské poplatky a dovozní clo),

Christies London 27. 2. 2018. 

Zadní strana obrazu s výstavními a galerijními štítky.

Na rozdíl od Série C III (Élévation), který figuruje v soupise Kupkových olejů z roku 2016, další nabízený obraz tohoto průkopníka abstrakce zařazený do druhé části aukce, Blanc sur blue et rouge zde nenalezneme. I jejich osud se přitom v mnoha momentech v minulosti protnul.

Formátově zhruba o třetinu menší scéna, čerpající ještě z dynamiky rotujících kotoučů vlastních tzv. mašinismu let dvacátých, byla také prezentována na Kupkově zmiňované poválečné retrospektivě v pražském Mánesu (právě ve výstavním katalogu, na němž se Kupka podílel, nalézáme zařazení nedatovaného obrazu do roku 1934, nicméně na štítkách z galerií, které jsou na zadní straně obrazu, se uvádí datum 1924). Rovněž v tomto případě bylo plátno zakoupeno galeristou Louisem Carré a následovně získáno nynějším vlastníkem z Galerie Gmurzynska v Kolíně nad Rýnem. Pro úplnost se sluší dodat, že licitované položce stojí nejblíže podobně koncipovaná scéna Kruhové a přímočaré z roku 1937 v majetku Národní galerie v Praze. Christie’s určila odhadní cenu na 400–600 tisíc liber a je tedy již nyní takřka jisté, že sběratelé jak z Čech, tak zahraničí u ní nezůstanou. Neúspěšní dražitelé se pak mohou hned následující den pokusit získat "alespoň" dvě ranější Kupkovy práce na papíře, které londýnská Christie’s odhaduje mezi 12–50 tisíci liber.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<