Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitka Kolínská se dvěma milionovými prodeji.

Aukce po internetu přitahují stále více sběratelů. Podle loňského průzkumu J&T Banka Art Report si přes internet koupilo umělecké dílo 58 procent sběratelů. Nákup přes obrazovku počítače ale láká také účastníky sálových aukcí, kterým jejich pořadatelů umožnili přístup během covidové pandemie. Přes internet se k nim připojuje na 56 procent sběratelů.

Alternativní popis Josef Šíma: Dvojitá krajina,
1955, kombinovaná technika (akvarel, pastel) na papíře, 43 x 32, 5 cm,
Aukce aukcí, 20. 4. 2023,
cena: 3 750 000 Kč

Rostoucí oblibě dražeb přes internet se přizpůsobují i aukční síně. Sice pořád platí, že ve srovnání se sálovými aukcemi je cenová hladina v online dražbách řádově nižší, ale galeristé už se do nich nebojí nasadit i kvalitní díla, která aspirují na ceny v milionech korun. Loni se přes tuto hranici na 37 online aukcích, které sledoval portál Artplus, vyhouplo dvacet uměleckých děl od patnácti autorů. O rok dříve jich bylo jen devět. Tři z letošních milionových položek se dostaly přes dva miliony korun, což byla na internetu donedávna až na výjimky těžko překonatelná hranice. Dalších šest milionových prodejů padlo na aukcích společnosti Aukce aukcí. 

Rekordní Kovařík

Jedničkou loňských aukcí sledovaných portálem Artplus se stal obraz Spinário od současného autora Vojtěcha Kovaříka. U aukční síně Aukce Weinberg našel nového majitele za 3 miliony „Obraz pocházel ze soukromé sbírky a do aukce nám ho svěřil renomovaný sběratel, který jej původně zakoupil v Christie's v Londýně. Vzhledem k výjimečnosti díla a rostoucí popularitě autora jsme očekávali značný zájem, avšak konečná cena 3 miliony korun s aukční přirážkou předčila i naše nejoptimističtější odhady,“ říká majitel aukční síně Richard Weinberg.

SPINÁRIOKovařík Vojtěch: SPINÁRIO 2018
Akryl, 200 x 200 cm
Aukce Weinberg, 12.12.2023
Dosažená cena: 2 400 000 Kč

U Aukce aukcí se podařilo prodat akvarel a pastel na papíře od Josefa Šímy Dvojitá krajina z roku 1955 za 3,72 milionu korun. Kresba byla začleněna jako jedna z mála z padesátých let do Šímovy retrospektivy z počátku devadesátých let, připomíná Karel Srp. Přes tři miliony korun se v únoru dostal u této online aukční síně také olej Terč od Kamila Lhotáka.

Celkem sběratelé na online aukcích sledovaných portálem Artplus utratili loni 157 milionů korun, což bylo o necelých 40 milionů korun více než v roce 2022. Koupili 3760 uměleckých děl a artefaktů. V průměru za jedno dílo dali necelých 42 tisíc korun, ve srovnání s předchozím rokem šlo o více než třetinový nárůst. Zhoršila se ovšem úspěšnost prodeje. Zatímco v roce 2022 našla nového majitele každá druhá položka, loni se podařilo prodat 42 procent nabízených děl. K těmto výsledkům je třeba připočítat ještě obrat aukční síně Aukce aukcí, která loni prodala umělecká díla za necelých 153 milionů korun.

Oblíbený Radimský

Nejúspěšnějším autorem sledovaných online aukcí byl podle celkového obratu za prodaná díla krajinář Václav Radimský. Za deset obrazů českého impresionisty sběratelé utratili necelých osm milionů korun. Nejdražším se stal obraz La Goulet, který se u Artslimit vydražil za 1,9 milionu korun. Přes milion se Radimského obrazy dostaly ještě dvakrát. 

La GouletRadimský Václav: La Goulet
olej na plátně, 60 x 81 cm
Artslimit, 26.03.2023
Dosažená cena: 1 510 000 Kč

Se dvěma obrazy zabodovala u účastníků internetových aukcí Jitka Kolínská. Dva její obrazy ze šedesátých let se na dubnové a listopadové aukci Galerie Ustar vyšplhaly vysoko přes milion korun. Dražší Zátiší s lahvemi se z vyvolávacích 248 tisíc korun vypracovalo až na téměř osminásobek, konečných 1,6 milionu korun. Noc v Podolí pak s o něco skromnějším posunem, z 558 tisíc korun na necelý milion a půl.

Noc v PodolíKolínská Jitka: Noc v Podolí 1960
olej na plátně, 59.5 x 65 cm
Starožitnosti - Galerie Ustar, 12.11.2023
Dosažená cena: 1 200 000 Kč

Nejčastěji prodávanými se loni stala díla výtvarníka a fotografa Ladislava Postupy. Na online aukcích se pod kladívkem ocitlo 55 jeho obrazů. Patřily však do spodní cenové kategorie. V průměru jedno stálo necelých 1700 korun. Z renomovaných autorů se přes padesát prodaných děl dostali Olbram Zoubek a Adolf Born.  


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<