Do aukce jde část sbírky Vladimíra Železného

1. Art Consulting 6. 10. 2024

Po prezentaci nejvýznamnější části sbírky Vladimíra Železného v čele s Medkovými modrofigurovými obrazy a nově zakoupeným Traumatem zrození od Jindřicha Štyrského v Muzeu Kampa, která skončila v polovině září tohoto roku, přichází nyní Galerie Zlatá husa společně s aukční síní 1. Art Consulting s dražbou několika desítek děl z vlastních depozitářů.

Alternativní popis Vladimír Železný při instalaci obrazu Jindřicha Štyrského Trauma zrození do výstavy Husa na Kampě, srpen 2024, foto: Muzeum Kampa, autor Jan Rasch

Sběratel Vladimír Železný rozprodává šedesátku velmi kvalitních děl povětšinou menších rozměrů domácí moderny a avantgardy s přesahy do poválečného a současného umění. Vesměs jde o malby, případně kresby, ke kterým je přidružena jediná plastika, návrh na pomník Franze Kafky v Praze od Olbrama Zoubka s názvem Chodec K. Mezi malbami jsou z nejskloňovanějších jména Antonína Procházky, od něhož jsou k mání hned čtyři díla, Bedřicha Feigla, Emila Filly, Aloise Wachsmana, Jiřího Karse, Aloise Bílka. Z mladších generací jsou zastoupeni malíři jako Josef Liesler nebo Bohumír Matal.

".....Když zase jednou vstoupíte do depozitáře svých obrazů, s překvapením zjistíte, jak se vaše sbírka postupně proměnila a kolik výtvarných děl přibylo. S nostalgií pak berete do rukou obrazy, na které jste pozapomněli, tak tohle byl první „osmový“ expresivní Procházka, kterého jsem kdysi získal. A támhle je ten menší Filla, jeden z prvních, který mne ohromil už tím, že se ho mohu dotýkat. Jenže mezitím Procházků, Fillů, Zrzavých nebo Štyrských ve sbírce přibylo, postupně jsou obrazů stovky, vy vystavujete ty novější, třeba větší. A v depozitáři se ocitají osiřelé obrazy, které už se do příští výstavy určitě nevejdou. A tak konečně začnete sbírku tříbit," shrnuje v úvodu k aukčnímu katalogu svoji motivaci k prodeji obrazů Vladimír Železný.  

Alternativní popis Antonín Procházka: Společnost u stolu, 1907,
olej na kartonu, 50 × 66,5 cm,
1. Art Consulting 6. 10. 2024,
vyvolávací cena: 1 100 000 (+ aukční provize ve výši 22%)

Procházkou z doby aktivity skupiny Osma, sdružení mladých umělců (Filla, Feigl, Horb, Kubín, Kubišta, Nowak, Pittermann, Procházka, později další), které uspořádalo dvě členské výstavy v letech 1907 a 1908, měl Železný na mysli olej středního formátu, expresivní Společnost u stolu. Raná umělcova práce, svou barevností zřetelně ovlivněná francouzskými fauvisty, vstoupí do aukce s vyvolávací cenou 1,34 milionu korun včetně aukční provize.

Další Procházkovy malby reprezentují následující malířův umělecký vývoj od kubistické periody, na níž se ještě odvolává Zátiší na stole (976 tisíc korun) po jeho velmi bohatou neoklasicistní tvorbu, která je do velké míry z naší perspektivy pro autora typická. Právě její rozmanitost představují dvě práce v umělcově oblíbené technice enkaustiky ze 30. let, figurální Bouře (610 tisíc korun) a krajinný výjev s jednoznačným názvem Krajina (732 tisíc korun).

Procházkovy generační souputníky z Osmy v aukci dále zastupuje Emil Filla s dvojicí drobných vynikajících zátiší z první poloviny 20. let a kresbou  Zápas Herakla s býkem z cyklu Boje a zápasy z roku 1937 (232 tisíc korun), ale také velmi zřídka dražený Bedřich Feigl. V jeho případě budou moci zájemci usilovat o tři malby: dvojici krajin a městský výjev Na ulici (110 tisíc korun).

Alternativní popis Kremlička Rudolf: Pradleny, 1918,
akvarel a tužka na kartonu, 54,5 × 45 cm,
1. Art Consulting 6. 10. 2024,
vyvolávací cena: 180 000 (+ aukční provize ve výši 22%)

Zcela mimo spolkový život stál i svým dílem obtížně zařaditelný Rudolf Kremlička, od něhož bude k mání mimo jiné sugestivní lyrický akvarel ztvárňující sociální námět Pradlen (220 tisíc korun). Různou práci kolektivu žen Kremlička v poválečném období mockrát varioval.    

V prodejní nabídce nechybí ani méně známí modernisté, například , Bedřich Piskač, Jaroslav Herbst nebo jeden z domácích zakladatelů abstraktního umění Alois Bílek, na jejichž kvalitě srovnatelné s dnešní absolutní aukční špičkou si Vladimír Železný zakládá a zároveň ji rád prezentuje právě ve spojitosti se zvučnějšími jmény domácího umění. I této disproporci byla věnována nedávno proběhlá výstava Husa na Kampě.  

Solitérní prací, která má dokonce nejvyšší minimální podání (3,9 milionu korun včetně aukční provize) a do aukce vstupuje s pořadovým číslem jedna, je kresba Jana Zrzavého Snící z doby kolem roku 1910. Práce na papíře, která byla mimo jiné součástí výstavního projektu Tajemné dálky, symbolismus v českých zemích, 1880–1914 v Národní galerii v Praze (duben až září 2015) zapadá do okruhu umělcových symbolistně laděných introspektivních autoportrétů vytvořených před první světovou válkou. 

SnícíJan Zrzavý: Snící,
uhel a pastel na papíře, 27,5 × 25,5 cm,
1. Art Consulting 6. 10. 2024,
vyvolávací cena: 3 200 000 (+ aukční provize ve výši 22%)
Z okruhu umělců, které zařazujeme do poválečného období, stojí zcela určitě za zmínku Josef Liesler a čtveřice jeho nabízených prací z válečných let v čele s olejem Námluvy starého kupce (586 tisíc korun). Podobné umělcovy realizace jsou na trhu zcela ojedinělé. Neobvyklá je rovněž dvojice figurálních kreseb Zdeňka Sklenáře Dívčí postava a Figurální kompozice, obě z poloviny 40. let (183 tisíc koun každá). Ve stejném roce jako Zdeněk Sklenář, 1910, se narodil i Karel Černý, od něhož dal Železný do aukce dvojici kytic ze 40. let: starší a popisnou Kytici ve váze (976 tisíc korun) doplňuje stylizovaná a výrazně pastózním rukopisem provedená Kytice.

"Jsou to obrazy, které před sbírkou Galerie Zlatá husa podobně proputovaly mnoha významnými sbírkami, na zadní straně obrazů najdete nálepky slavných prvorepublikových sbírek třeba Čeřovského, Waldese… a dalších sběratelů. Loučíme se s těmito obrazy v naději, že připraví dnešním sběratelům stejnou radost a stejné rozechvění, jaké jsem zažíval, když jsem je poprvé vzal do ruky. Ono třeba „osmových“ Procházků zas tolik mimo státní sbírky není. A to platí i o dalších položkách této aukce...," doplňuje Železný k připravované dražbě. 


Související články

Toyen hlavní hvězdou pařížské aukce

Toyen hlavní hvězdou pařížské aukce

Divadlo imaginace: Sbírka Paula a Jacquelin Duchein

Společnost Christieʼs bude v úterý 24. září v Paříži dražit kolekci lékárníka a umělce Paula Ducheina a jeho manželky Jacquelin, kteří svůj dům v jihofrancouzském Montauban přebudovali v unikátní kunstkomoru plnou děl surrealistů, art brut, afrických...

23. září 2024
Čeští mistři z Waldesovy obrazárny

Čeští mistři z Waldesovy obrazárny

Starožitnosti-Galerie Ustar, 22. 9. 2024

Z více než sto třiceti položek zářijové aukce Galerie Ustar se jich sedmnáct váže k existenci obrazové kolekce mecenáše a sběratele Jindřicha Waldese, který cíleně podporoval akvizice domácích autorů, od starých mistrů po počátek 20. století. Dějinné...

19. září 2024
Fantaskní objekty Jana Švankmajera

Fantaskní objekty Jana Švankmajera

Zajímavé aukční výsledky zářijového jubilanta

Světoznámý filmař, scénograf, animátor, výtvarník a audio-vizuální experimentátor Jan Švankmajer je životním i profesním postojem surrealista. Do svých uměleckých realizací promítá různé podoby fantaskna, emocí a lidských zkušeností s přírodou, kult...

16. září 2024
Zobrazit všechny

Další články


<