Dílo měsíce: Sauerland do muzea

Alegorie pomíjivosti / 1709 / olej na plátně / 38 x 34 cm / cena: 800 000 Kč (+ 20% provize)

Nejdražší položkou březnové aukce společnosti Dorotheum se nečekaně stalo zátiší od německo-polského barokního malíře Philippa Sauerlanda (1677–1760), které se v souboji tří dražitelů dostalo z vyvolávací ceny 216 tisíc až na konečných 960 tisíc korun. Za pozornost jistě stojí i to, že kupcem je veřejná sbírková instituce. Bohužel nikoliv česká, ale polská.

 

Philipp Sauerland: Alegorie pomíjivosti / 1709

Philipp Sauerland:
Alegorie pomíjivosti / 1709

olej na plátně / 38 x 34 cm
cena: 960 000 Kč /
Dorotheum 8. 3. 2015

 

Kabinetní obraz Alegorie pomíjivosti z roku 1709 zakoupilo s podporou polského ministerstva kultury Muzeum Narodowe v malířově rodném Gdaňsku. Obraz zásadním způsobem obohatí sbírky muzea, zejména jeho stálou expozici gdaňského malířství – a to jak po stránce estetické, tak obsahové – v tom, jak koresponduje se sbírkou holandského umění. (…) Názorně ukazuje vliv holandského malířství na gdaňské, uvádí se v tiskové zprávě muzea. Má jít o nejranější známé Sauerlandovo dílo.

 

Polský tisk se této koupi poměrně podrobně věnoval. Muzeum na obraz upozornil profesor dějin umění na Univerzitě v Gdaňsku Marcin Kaleciński. Původně byla ve hře varianta, že by jej pro muzeum zakoupil privátní investor. Kvůli obavě, že by české ministerstvo pak nemuselo povolit vývoz, do věci vstoupilo polské ministerstvo kultury, které muzeu poskytlo potřebné prostředky a údajně mělo i jednat se svým českým protějškem.

 

Do věci se osobně vložila ministryně Omilanowska, která rozhodla o uvolnění prostředků z rezervy ministerstva. Všechno se odehrálo v rychlém tempu: informace o pražské aukci se na ministerstvo dostala ve středu, souhlas s vývozem byl připraven již v pátek. Češi vyšli polské straně vstříc, když se ukázalo, že obraz má skončit ve veřejné instituci, popsal dění předcházející sobotní aukci deník Gazeta Wyborcza.

Philipp Sauerland: Zátiší s mušlemi a motýli

Philipp Sauerland: Zátiší s mušlemi a motýli / olej na plátně / 31,4 x 38,1 cm

cena: 77 675 USD / Christieʼs 17. 6. 2004

 

 

Ředitelka Dorothea Mária Gálová potvrzuje, že aukční síň dopředu věděla, že jedním z dražitelů je gdaňské muzeum. Informace, že polská ministryně měla předem osobně vyjednat vývozní povolení, je pro ni však překvapením. Ještě v pondělí 13. dubna, tedy víc jak měsíc po té, co polský list o věci informoval, neměla aukční síň oficiální souhlas s vývozem k dispozici. Nic však podle Gálové nenasvědčovalo tomu, že by ministerstvo chtělo vývozu zabránit.

Philipp Sauerland se narodil roku 1677 v Gdaňsku v malířské rodině. Jeho děd do tohoto největšího přístavu na Baltu přišel pravděpodobně jako luteránský exulant ze Slezska. V roce 1716 Philipp Sauerland přesídlil do Vratislavi, kde vstoupil do služeb císaře Karla VI. Vratislav i celé Slezsko v té době stále ještě byly součástí Habsburské říše (do roku 1742). Malíř zemřel ve věku 83 let v roce 1760.

V Dorotheu vydražený obraz je jedinou známou Sauerlandovou prací vzniklou ještě v jeho rodném městě. Naposledy se na mezinárodním trhu nějaké jeho zátiší objevilo před jedenácti lety. Autorský cenový rekord drží Zátiší s mušlemi a motýli, které bylo v červnu 2004 v Christieʼs v New Yorku vydraženo za 77,7 tisíc dolarů.

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Sauerland Philipp

Nejdražší díla v jednotlivých kategoriích

Nejdražší díla v jednotlivých kategoriích

16. února 2016

Z Prahy do Polska

Z Prahy do Polska

14. dubna 2015


<