Dílo měsíce: Náramkové hodinky Prim Orlík

Hodinky pro českého Bonda

Počátkem prosince byly sběratelské obci nabídnuty v aukci European Arts mimořádné náramkové hodinky značky PRIM. Model známý pod označením Orlík, který se stal legendou českého hodinářství, rozpoutal při dražbě napínavý souboj několika zájemců.

Prim Orlik / 1965 / nejdražší české hodinky
Hodinky Prim
model Orlík / 1965
cena: 156 000 Kč

 

V 60. letech minulého století byl na objednávku Ministerstva národní obrany započat vývoj náramkových hodinek určených pro speciální jednotky Československé armády, k nimž patřily potapěčské a zpravodajské útvary. Mezi parametry zadání patřilo mimo jiné i antireflexní zpracování pouzdra, zvýšená nárazuvzdornost či vodotěsnost minimálně do 5 ATM.

Výsledkem se stal výrobek kombinující speciální konstrukční řešení spolu s materiály užitými pouze pro uvedený model. Pouzdro, včetně otočného prstence korunky a šroubovacího víka, bylo vyrobeno z nerez oceli Phöenix, která byla na povrchu zmatněna pískováním. Černý číselník měl indexy podobně jako ručičky zvýrazněny radioaktivní svítící barvou, jejíž nanášení provedl Ústav pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů v Praze. Strojek Prim kalibr 50 byl v pouzdře speciálně adjustován středícím kroužkem ze silikonové pryže a setrvačka nárazuvzdorně uložena dle patentu firmy Incabloc. Krytí číselníku zajistilo konkávní umaplexové sklo o mimořádné tloušťce 2,7 mm. Hodinky byly opatřeny šedým pryžovým řemenem s napevno zalitými stěžejkami a leštěnou sponou z nerezové oceli. Pásek opatřený prodlužovacím nástavcem umožňoval připnutí hodinek přes neoprénový oděv. Minimální vodotěsnost byla garantována do 6 ATM.

Zakázka o celkovém počtu 300 kusů byla ministerstvem převzata v roce 1965. Každý stroj byl opatřen pořadovým číslem ve formátu 65 (rok výroby) – XXX (číslo v sérii) a uložen v dřevěném pouzdře potaženém šedě lakovaným plátnem.

Na prosincové aukci byl model s pořadovým číslem 174 vyvoláván za částku 55 tisíc korun. Výsledná dosažená cena 156 tisíc korun včetně aukční provize svědčí o mimořádnosti uvedených hodinek, kterých se odhadem do současnosti nedochovalo více, než několik desítek kusů.
 


Další články

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<