Dílo měsíce: londýnský Medek

Tři spletité nepřítomnosti / 1964 / komb. technika, plátno / 130 x 180 cm / 98 600 GBP

V jedné z listopadových aukcí Sotheby's se dražilo rozměrné plátno Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti pocházející ze zahraniční soukromé sbírky. Práce z roku 1964 se k původnímu ženevskému majiteli dostala dva roky po svém vzniku společně s tehdejší výstavou českého umění v západním Německu. Kupce v Londýně obraz vyšel v přepočtu na 3,5 milionu korun.

 

Londýnská malba Mikuláše Medka patří k nejzajímavějším autorovým dílům poloviny 60. let, která se kdy objevila na trhu. O její kvalitě svědčí již výběr na prestižní dobovou přehlídku českého umění určenou do západoněmeckého města Worpswede nedaleko od Brém. Ve zdejší Kunsthalle se v roce 1966 konala profilová přehlídka soudobé české malby nazvaná 12 tschechische Künstler, jejímž kurátorem byl bývalý obchodník a sběratel Jaroslav Borovička.

Výrazná malba Tři spletité nepřítomnosti přitom byla již v roce 1965 vystavena na tehdejší bilanční přehlídce Medkovy dosavadní tvorby v pražské galerii Nová síň. Do katalogu londýnské aukce umění 20. století, která se konala jen pár hodin před sledovanou dražbou sbírky českého umění z majetku manželů Cullenových (zde), přitom obraz vstupoval s odhadní cenou stanovenou v rozmezí 40 až 60 tisíc liber. V průběhu dražby pak částka vystoupala až na 92,5 tisíce liber. Konečná cena však pro nového majitele včetně poplatků činí 98,6 tisíce liber, což je v přepočtu 3,5 milionu korun.

Vzhledem k rozměru a kvalitám malby lze dosaženou cena i po tomto nárůstu v poměru k cenové hladině Medkových prací na českých aukcích považovat za adekvání. I s ohledem na výstavní historii díla jde o zajímavou investici.

 


Související články

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<