Dílo měsíce: londýnský Medek

Tři spletité nepřítomnosti / 1964 / komb. technika, plátno / 130 x 180 cm / 98 600 GBP

V jedné z listopadových aukcí Sotheby's se dražilo rozměrné plátno Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti pocházející ze zahraniční soukromé sbírky. Práce z roku 1964 se k původnímu ženevskému majiteli dostala dva roky po svém vzniku společně s tehdejší výstavou českého umění v západním Německu. Kupce v Londýně obraz vyšel v přepočtu na 3,5 milionu korun.

Londýnská malba Mikuláše Medka patří k nejzajímavějším autorovým dílům poloviny 60. let, která se kdy objevila na trhu. O její kvalitě svědčí již výběr na prestižní dobovou přehlídku českého umění určenou do západoněmeckého města Worpswede nedaleko od Brém. Ve zdejší Kunsthalle se v roce 1966 konala profilová přehlídka soudobé české malby nazvaná 12 tschechische Künstler, jejímž kurátorem byl bývalý obchodník a sběratel Jaroslav Borovička.

Výrazná malba Tři spletité nepřítomnosti přitom byla již v roce 1965 vystavena na tehdejší bilanční přehlídce Medkovy dosavadní tvorby v pražské galerii Nová síň. Do katalogu londýnské aukce umění 20. století, která se konala jen pár hodin před sledovanou dražbou sbírky českého umění z majetku manželů Cullenových (zde), přitom obraz vstupoval s odhadní cenou stanovenou v rozmezí 40 až 60 tisíc liber. V průběhu dražby pak částka vystoupala až na 92,5 tisíce liber. Konečná cena však pro nového majitele včetně poplatků činí 98,6 tisíce liber, což je v přepočtu 3,5 milionu korun.

Vzhledem k rozměru a kvalitám malby lze dosaženou cena i po tomto nárůstu v poměru k cenové hladině Medkových prací na českých aukcích považovat za adekvání. I s ohledem na výstavní historii díla jde o zajímavou investici.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016