Derain, Léger, Pollock i Richter

Co nabídnou květnové večerní aukce v New Yorku?

Nejočekávanější zahraniční aukce tohoto pololetí jsou v New Yorku připravovány na první polovinu května. I když na aukčních katalozích se stále ještě pracuje a detaily podmínek se ladí, na veřejnost už pronikají první informace o výjimečných položkách, které budou v nabídce. Mnohem sdílnější se svými úlovky je zatím aukční dům Sotheby's.

André Derain: Madame Matisse au kimono / 1905 /olej na plátně
André Derain: Madame Matisse au kimono / 1905 / olej na plátně

Impresionismus a klasická moderna

Již teď je jasné, že 8. května bude aukčním domem Christie's dražen portrét Matissovy manželky od francouzského malíře André Deraina Madame Matisse au Kimono z roku 1905. Dílo, které experti titulují jako jeden z "nejvýznamnějších Derainových portrétů, jaký se kdy v aukci objevil", znázorňuje paní Amélii ve výrazně dekorovaném kimonu. Na trhu je plátno nabízeno po 40 letech, tentokrát s předaukčním odhadem 15 až 20 milionu dolarů.

Sotheby's zase láká sběratele na plátno Fernanda Légera z roku 1921 - Trois femmes à la table rouge, které do aukce věnovala Madonna. Předaukční odhad této malby zobrazující tři ženské postavy s prvky zátiší činí 5-7 milionu dolarů. V případě, že se dílo vydraží, výtěžek zpěvačka věnuje na nadaci Ray of Light, která ho použije na podporu vzdělání dívek v Pákistánu a Afganistanu.

Fernand Léger: Trois femmes à la table rouge / 1921 / olej na plátně

V nabídce večerní aukce Sotheby's, stanovené na 7. května, bude i část sbírky amerických filantropů Alexe a Elisabeth Lewytových. Z těch nejvýznamnějších autorů můžeme jmenovat například Paula Cézanna nebo Amedea Modiglianiho. Cézannovo zátiší Les Pommes, které autor vytvořil mezi lety 1889-90, bude nabízeno s předaukčním odhadem 25-30 milionu dolarů. Ranná Modiglianiho práce L’Amazone z roku 1909 nese odhad 20-30 milionů dolarů. Jde o portrét zobrazující baronku Marguerite de Hasse de Villers, milenku Modiglianiho bratra, Paula Alexandra.

Tato díla jsou však jen zlomkem sbírky Lewytových, kteří hodlají v průběhu letošního roku prodat v aukcích celou sbírku čítající zhruba 200 děl. Tato díla se budou dražit v různých aukcích ve Spojených státech i v Evropě. Celková hodnota děl, která Lewytovi sbírali již od 50. let, je údajně více než 65 milionu dolarů. I tento výtěžek bude věnován ve prospěch charitativní nadace zaměřené na ochranu zvířat.

Mezi dalšími jmény, která budou tento večer v Sotheby's dražena, je například Auguste Renoir, Camille Pissarro, Odilon Redon, Georges Seurat, Édouard Vuillard, Pablo Picasso, Georges Braque a Marc Chagall.

Jackson Pollock: The Blue Unconscious / 1946 / olej na plátně / 213,4 x 142,1 cm

Poválečné a současné umění

O týden později, 14. a 15. května, proběhnou na stejných místech aukce poválečného a současného umění. Plánovaná večerní aukce v Sotheby's nabídne například plátno Jacksona Pollocka The Blue Unconscious z roku 1946, které je součástí série Sounds in the Grass. Pollock tento monumentální obraz vytvořil po svém odchodu z Manhattanu. Se svojí ženou se usadil v ateliéru v East Hampton na Long Islandu, krátce před tím, než přešel na novou techniku tzv. "dripping", kdy nechá barvy stékat a kapat ze štětců nebo přímo z plechovek na plátno. Díla ze série Sounds in the Grass jsou příkladem Pollockova přechodu k abstrakci, kdy autor vzhledem k formátu plátna začíná pokládat na zem, což bylo zřejmě počátečním impulsem pro tzv. "dripping". Cyklus tvoří celkem sedm pláten, z nichž pět je umístěno ve sbírkách významných institucí (například v newyorské MoMA, v Muzeu v Tel Avivu a v Nadaci Peggy Guggenheim v Benátkách). Na trhu se toto dílo objevuje takřka po padesáti letech, kdy bylo v držení jednoho texaského sběratele. Předaukční odhad se bude pohybovat mezi 20-30 miliony dolarů.

Gerhard Richter: Domplatz, Mailand /1968 / olej na plátně / 275 x 290 cm
Gerhard Richter: Domplatz, Mailand / 1968 / olej na plátně / 275 x 290 cm

Další hvězdnou položkou je realistická práce Gerharda Richtera Domplatz, Mailand z roku 1968. V době vzniku šlo o velice ambiciózní dílo, a to nejen svými rozměry. Očekávání navrhovatele i expertů Sotheby's jsou, po loňském Richterově rekordu 34,3 miliony dolarů (zde), které Ericu Claptonovi přineslo abstraktní plátno, opravdu velká. Svědčí o tom výška předaukčního odhadu, z níž jsou rekordní ambice jasně patrné - 30 až 40 milionu dolarů (odhady narozdíl od konečných cen nezahrnují aukční provizi). Na předaukční turné, které obraz ještě před dražbou podstoupí, vyrazí rovnou z chicagského hotelu řetězce Hyatt. Současní majitelé - Pritzkerova rodina, která obraz v roce 1998 vydražila na londýnské aukci (již tehdy za rekordních 3,6 milionu dolarů), jsou totiž majoritními akcionáři v Hyatt Hotel Corporation.

Součástí květnové nabídky Sotheby's, a to jak večerní tak i denní aukce, bude také 25 děl současných umělců spjatých s newyorským Whitney Museum of American Art. I tady bude výtěžek z dražby věnován na dobrou věc - novou budovu, kterou Whitney Museum plánuje otevřít v Meatpacking District. Zastoupená díla autorů Jaspera Johnse, Jeffa Koonse, Johna Baldessariho, Johna Currina a řady dalších, mají přinést až 8 milionů dolarů.

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014