Dějiny lidstva podle Františka Kupky

Galerie Kodl 12.–22. 10. 2021

Galerie Kodl vystavuje do příštího pátku stovku kreseb Františka Kupky vytvořených jako ilustrace ke knize Člověk a země od francouzského geografa Éliséeho Recluse. Celý soubor je na prodej, na listopadové aukci galerie bude vyvoláván za 25 milionů korun (bez provize). Předaukční odhad počítá s cenou 30 až 50 milionů korun.

František Kupka: Člověk a Země

František Kupka: Člověk a Země (soubor 106 ilustrací), 1904–1905/1907,
kombinace technik (tužka, pero, tuš, kvaš) na papíře,
vyvolávací cena: 25 000 000 Kč (+ 20% provize), 29. 10. 2021

Šestisvazkový soubor Člověk a země, který vycházel mezi lety 1905 až 1908, je encyklopedickými dějinami lidstva. Kupka k nim připravil více než stovku kreseb, často velice komplexních výjevů, které vyžadovaly extenzivní studium reálií nejrůznějších epoch a kultur. Těmto kresbám bezprostředně předcházely Kupkovy sžíravě satirické cykly PenízeNáboženství Mír, které vytvořil pro anarchistický časopis L'Assiette au beurre. Ve své malířské tvorbě se během těchto několika málo let dopracoval k expresivním figurativním malbám, jako je například dívčí portrét Růžový klobouk, který galerie dražila před rokem.

Élisée Reclus (1830–1905) byl od 70. let 19. století přední osobností francouzského anarchismu a pro své názory se opakovaně dostával do konfliktu s úřady. Současně však byl uznávaným odborníkem, laureátem prestižních cen geografických společností ve Francii i Velké Británii. Ve své práci se zaměřoval na geografické a ekologické podmíněnosti civilizačního vývoje a jako takový je považován za průkopníka sociální ekologie či hnutí za práva zvířat. O jednačtyřicet let mladšího Františka Kupku si Reclus za ilustrátora svého opus magnum vybral osobně, malíř s ním sdílel příklon k anarchismu, naturismu i vegetariánství.
 

František Kupka: Člověk a Země

Kupkův cyklus, který čítá dohromady 106 kreseb, je zajímavý i svým "druhým životem". Právě toto dílo totiž stojí na počátku malířova vztahu s jeho pozdějším mecenášem a přítelem, továrníkem Jindřichem Waldesem. Kdy přesně se oba muži poprvé potkali nevíme, víme jen, že to bylo někdy začátkem roku 1919 v Paříži a že kresebný soubor Člověk a země byl jednou z prvních Waldesových akvizicí. Nejstarším dokladem vzájemných vztahů je Kupkův rukou psaný přípis z 6. března 1919: "Stvrzuji, že jsem obdržel od pana H. Waldes (…) patnáct tisíc franků z sérii kreseb, které sloužily k obrazovému doprovodu Člověka a země od Elisée Reclus, kresby jež mu předám v úplném počtu do jeho sídla v Praze."

Po restituci Waldesovy sbírky z Národní galerie na konci 90. let celý soubor po několik let opatrovala Galerie Zdeněk Sklenář. V letech 2005 a 2006 zorganizovala jeho výstavní turné po Dálném východě, vidět jej mohli lidé v Pekingu, Phnomphenu, Bangkoku a Ulánbátaru (více zde). Galerie také kresby vydala v luxusní bibliofilskou edici s texty v čínštině. Minimálně v letech 2015 až 2019 dílem disponoval investiční fond Pro arte, který na svých webových stránkách uvádí dalších šest výstav, na které cyklus, respektive výběr z něj zapůjčil. Jako celek byl Člověk a země naposled vystaven v létě 2018 v Alšově jihočeské galerii.
 

František Kupka: Člověk a Země

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<