Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Datum 13.10.2021
Galerie Kodl vystavuje do příštího pátku stovku kreseb Františka Kupky vytvořených jako ilustrace ke knize Člověk a země od francouzského geografa Éliséeho Recluse. Celý soubor je na prodej, na listopadové aukci galerie bude vyvoláván za 25 milionů korun (bez provize). Předaukční odhad počítá s cenou 30 až 50 milionů korun.
František Kupka: Člověk a Země (soubor 106 ilustrací), 1904–1905/1907,
kombinace technik (tužka, pero, tuš, kvaš) na papíře,
vyvolávací cena: 25 000 000 Kč (+ 20% provize), 29. 10. 2021
Šestisvazkový soubor Člověk a země, který vycházel mezi lety 1905 až 1908, je encyklopedickými dějinami lidstva. Kupka k nim připravil více než stovku kreseb, často velice komplexních výjevů, které vyžadovaly extenzivní studium reálií nejrůznějších epoch a kultur. Těmto kresbám bezprostředně předcházely Kupkovy sžíravě satirické cykly Peníze, Náboženství a Mír, které vytvořil pro anarchistický časopis L'Assiette au beurre. Ve své malířské tvorbě se během těchto několika málo let dopracoval k expresivním figurativním malbám, jako je například dívčí portrét Růžový klobouk, který galerie dražila před rokem.
Élisée Reclus (1830–1905) byl od 70. let 19. století přední osobností francouzského anarchismu a pro své názory se opakovaně dostával do konfliktu s úřady. Současně však byl uznávaným odborníkem, laureátem prestižních cen geografických společností ve Francii i Velké Británii. Ve své práci se zaměřoval na geografické a ekologické podmíněnosti civilizačního vývoje a jako takový je považován za průkopníka sociální ekologie či hnutí za práva zvířat. O jednačtyřicet let mladšího Františka Kupku si Reclus za ilustrátora svého opus magnum vybral osobně, malíř s ním sdílel příklon k anarchismu, naturismu i vegetariánství.
Kupkův cyklus, který čítá dohromady 106 kreseb, je zajímavý i svým "druhým životem". Právě toto dílo totiž stojí na počátku malířova vztahu s jeho pozdějším mecenášem a přítelem, továrníkem Jindřichem Waldesem. Kdy přesně se oba muži poprvé potkali nevíme, víme jen, že to bylo někdy začátkem roku 1919 v Paříži a že kresebný soubor Člověk a země byl jednou z prvních Waldesových akvizicí. Nejstarším dokladem vzájemných vztahů je Kupkův rukou psaný přípis z 6. března 1919: "Stvrzuji, že jsem obdržel od pana H. Waldes (…) patnáct tisíc franků z sérii kreseb, které sloužily k obrazovému doprovodu Člověka a země od Elisée Reclus, kresby jež mu předám v úplném počtu do jeho sídla v Praze."
Po restituci Waldesovy sbírky z Národní galerie na konci 90. let celý soubor po několik let opatrovala Galerie Zdeněk Sklenář. V letech 2005 a 2006 zorganizovala jeho výstavní turné po Dálném východě, vidět jej mohli lidé v Pekingu, Phnomphenu, Bangkoku a Ulánbátaru (více zde). Galerie také kresby vydala v luxusní bibliofilskou edici s texty v čínštině. Minimálně v letech 2015 až 2019 dílem disponoval investiční fond Pro arte, který na svých webových stránkách uvádí dalších šest výstav, na které cyklus, respektive výběr z něj zapůjčil. Jako celek byl Člověk a země naposled vystaven v létě 2018 v Alšově jihočeské galerii.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
5. ledna 2023
24. listopadu 2022
31. května 2021