Debut formou retrospektivy

S Tomášem Hejtmánkem o díle Milana Beránka

Již jen do neděle je možné v Arthouse Hejtmánek navštívit výstavu Milana Beránka. Jednaosmdesátiletý umělec své rozsáhlé sochařské dílo vytvořil stranou oficiálního výtvarného provozu. "Kdybychom se ho neujali, skončilo by nejspíš na skládce," říká Tomáš Hejtmánek.

 

Milan Beránek: Na dvoře


Milan Beránek: Na dvoře

Můžete prosím Milana Beránka krátce představit? Asi nejsem jediný, komu jeho jméno nic neříká.

Ani já jsem donedávna tohoto výtvarníka a jeho dílo neznal. Pan Milan Beránek narozený v roce 1936 v Dražůvkách na Moravě, od roku 1964 žije a pracuje v Praze. Nikdy se uměním neživil. V celé svojí tvorbě se snažil vyjádřit především své vlastní pocity, nálady, přesvědčení, víru. Často odráží dobu, ve které žil. Jak mi sám již několikrát sdělil, nejšťastnější byl, když tvořil: "Bylo to, co jsem miloval."

 

Jak jste se seznámili?

Na první výstavě naší galerie před dvěma lety – zahajovali jsme tvorbou Jaroslava Horejce z mojí sbírky – se jednoho dne objevil, na doporučení a v doprovodu svého známého, elegantní, charismatický starší pán. Po obdivném shlédnutí výstavy a společné řeči o významu díla mistra Horejce se pán představil, že je také sochař a že by mi svojí tvorbu rád ukázal. V blízké době jsem pana Beránka navštívil v jeho třípokojovém panelákovém bytě, který byl zároveň ateliérem a depozitářem celé jeho tvorby. Byl jsem ohromen. Málokdy se podaří, aby takřka celé dílo jednoho výtvarníka zůstalo pohromadě za třicet let jeho tvorby.
 

 

Milan Beránek: Perestrojka


Milan Beránek: Perestrojka

 

Co všechno výstavě předcházelo?

Pan Beránek právě řešil velký životní problém. Z důvodu zhoršeného zdravotního stavu (ve věku 80 let) byl nucen byt vyklidit a následně se odstěhovat do pečovatelského domu pro seniory. V případě, že nebude možné sochy v nejbližší době někde uložit, s největší pravděpodobností skončí na smetišti. To bylo sdělení, které velmi rychle rozhodlo o tom, že se celého díla osobně ujmu a také panu Beránkovi u nás uspořádám výstavu. Koncepčně zapadá do náplně naší galerijní činnosti – snažíme se představovat zapomenuté, méně či úplně neznámé výtvarníky a to včetně obsáhlého katalogu, aby jejich dílo bylo s větší pravděpodobností zachováno pro další generace. Následovalo stěhování s orientační fotodokumentací a problémy s uložením. Museli jsme je řešit přeorganizováním našich, již značně přeplněných skladů.

Vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu pana Beránka jsme se rozhodli jeho plánovanou jarní výstavu 2018 přesunout na letošní podzim, ještě před naši listopadovou večerní aukcí. Více než desetičlenný tým naší galerie a aukčního domu již více než dva měsíce intenzivně pracuje na katalogizaci a opravě děl, přípravě výstavy, katalogu i propagaci, aby výstava souhrnného díla Milana Beránka dopadla co nejlépe.
 

 

Milan Beránek: Přeškolovací zařízení I.

Milan Beránek: Přeškolovací zařízení I

 

Jaký klíč k prezentaci jste zvolili?

Koncepce výstavy je rozdělena na dvě hlavní části. Naším způsobem galerijně prezentovaná díla – ve vstupním (hlavním) prostoru původně mého ateliéru společně s chodbou domu. Dále jsou díla vystavena v prostoru upraveném jako dva pokoje připomínající původně zařízený panelákový byt pana Beránka. Sochy nejsou nijak chronologicky řazeny. Velkým problémem je také často přesnější datace jednotlivých děl, neboť pan Beránek je většinu nijak neznačil a nedatoval. Nepočítal s tím, že by to mohlo být v budoucnu nějak důležité. Některé práce jsme mohli přesněji datovat podle jeho vlastních záznamů, kreseb s datací nebo informacích o výstavách děl v určité době. 

Čím více se s dílem seznamujeme, tím více nám dává smysl a baví nás, jak odráží dobu, ve které vzniklo. Vhodné a často vtipné názvy děl, které si pan Beránek dodnes velmi dobře pamatuje, jeho dílo výrazně doplňují. Jako disident, chartista a kritik tehdejšího komunistického režimu, často vytváří artefakty s vhodným politickým názvem. 
 

 

Milan Beránek: Na pranýři II

Milan Beránek: Na pranýři II

 

Jak chcete s Beránkovým dílem dál pracovat jako galerista?

Rád bych ještě dodělal kompletní restaurování a katalogizaci děl. V prvé řadě bych rád mnohé sochy nabídl některým státním institucím, případně významným soukromým sběratelům, aby se s Beránkovým dílem mohlo seznámit co nejvíce lidí, které může zaujmout, potěšit nebo pobavit. Musím ale vše ještě nejprve domluvit s autorem. On sám svá díla neprodával ani nedával, protože by si jich prý lidé nevážili a nejspíše je vyhodili.

 

Katalog výstavy ke stažení zde (pdf)

 

 


Související články

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

Rozhovor s medailérem Asamatem Baltaevem

Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérský...

26. června 2024
Sbírka umění se má čistit, je to živý organismus

Sbírka umění se má čistit, je to živý organismus

Rozhovor se sběratelem Petrem Pudilem

Petr Pudil je podnikatel, mecenáš a sběratel, který spolu Pavlínou Pudil stojí za projektem Kunshalle Praha. Fascinuje ho digitální umění. „V digitálním umění se něco děje, co bude mít za sto let velkou relevanci. Jen nevíme, co to je. A to mi přijde...

10. června 2024
Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<