Další raný Kubín

Lempertz Kolín nad Rýnem 17. 6. 2021

V Kolíně nad Rýnem bude ve čtvrtek 17. června nabízen raný obraz Otakara Kubína V zamyšlení z roku 1914. Jde o jeden z obrazů, jimiž se malíř v dubnu 1914 prezentoval na výstavě galerie Der Sturm v Berlíně. Dosud byl obraz znám jen jako jméno v katalogu zmiňované výstavy.

Otakar Kubín: V zamyšlení, 1914


Otakar Kubín: V zamyšlení, 1916,
olej na plátně, 55 x 46 cm,
odhad: 80 000–120 000 EUR (+ 25% provize + DPH),
Lempertz Kolín nad Rýnem 17. 6. 2021

Že skutečně jde o obraz č. 21 z katalogu výstavy, potvrzuje štítek z galerie na zadní straně plátna, na kterém je uvedeno jméno obrazu In Gedanken. O galerii Der Sturm a její spolupráci s Otakarem Kubínem jsme psali podrobně loni v souvislosti s obrazem Prorok (Der Seher), který dražila společnost 1. Art Consulting a který byl rovněž jedněm z děl, které malíř na jaře 1914 v Berlíně vystavil (více zde). 

Obraz V zamyšlení, což aukční síň Lempertz neuvádí, byl v galerii Der Sturm vystaven minimálně dvakrát. Jelikož čtvrt roku po Kubínově první výstavě v Berlíně vypukla první světová válka, většina jeho obrazů zůstala v držení galerie. Pod číslem 45 je uváděn také v katalogu dvojvýstavy Kokoschka – Kubín, která se v Berlíně konala v dubnu 1916.
 

Katalog druhé Kubínovy výstavy v galerii Der Sturm, duben 1916


Katalog druhé Kubínovy výstavy v galerii Der Sturm, duben 1916

Dále byl vystaven na čtyřech skupinových výstavách, kterých galerie v letech 1915–1919 uspořádala po celé Evropě kolem dvou desítek. V roce 1916 jej měli možnost vidět diváci v Brně, začátkem následujícího roku pak v Basileji a v Curychu. V Curychu byl pak obraz vystaven ještě jednou v roce 1919. 

Ani na posledně jmenované výstavě se podle všeho obraz neprodal. První sbírka, kterou podle aukčního katalogu prošel, byla blíže neidentifikovaná sbírka v Berlíně. Následovat měla sbírka Kuna Kallenbacha ve městě Tann v Hessensku a soukromá sbírka v Bádensku-Württembersku.
 

Otakar Kubín: Číšník, kolem 1912


Otakar Kubín: Číšník, kolem 1912,
olej na plátně, 55 x 32 cm,
cena: 162 000 EUR, Millon Paříž 4. 5. 2021

Obraz Prorok se v loni na aukci 1. Art Consulting prodal za 7,45 milionu korun, což je malířův stávající aukční rekord. Na aukci společnosti Millon v Paříži se začátkem května objevil jiný obraz z téže doby, obraz Číšník ze sbírky sochařky Chany Orloff (více zde). Místo očekávaných 60 až 80 tisíc eur, konečná cena včetně provize vystoupala až na 162 tisíc eur. V korunách to odpovídá částce 4,2 milionu korun. 

Obraz V zamyšlení, který je jen o něco většího formátu než Číšník, je nabízen s odhadem 80 až 120 tisíc eur. Včetně provize a DPH to odpovídá částce 2,6 milionu až 4 miliony korun. S ohledem na nedávne malířovy prodeje se dá očekávat, že konečná cena tento odhad ještě překoná.

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Výběr z francouzských sbírek legendární evropské dynastie

První červencový týden se v londýnské centrále aukční síně Christie´s vystavuje to nejlepší ze sbírkového fondu francouzské větve rodiny Rothschildů. Samotná dražba se sice bude odehrávat až v polovině října v New Yorku, ale s nádherou, luxusem a vyb...

3. července 2023
Zobrazit všechny

Další články

Kubín Otakar

Nově objevený Kubín a rekordní starožitnosti

Nově objevený Kubín a rekordní starožitnosti

9. července 2016

Češi v Londýně (sbírka Cullen)

Češi v Londýně (sbírka Cullen)

22. prosince 2014

Znovu Kubín

Znovu Kubín

16. června 2014


<