Další milionový Preisler, skvělý Nejedlý a nejen oni

1. Art Consulting 9. 10. 2016

Společnost 1. Art Consulting na nedělní dražbě nabídla ke koupi celkem 172 děl od 19. století do současnosti. Nejdráže se prodaly obrazy Jana Preislera a Otakara Nejedlého.

Jan Preisler: Návrh mozaiky pro Zemskou banku v Praze (Česání jablek), 1909  olej na plátně, 141 x 248,5 cm/196,5 x 275,5 cm (včetně rámu), 1. Art Consulting 9. 10. 2016 vyvolávací cena: 3 000 000 Kč (bez provize)

Jan Preisler: Návrh mozaiky pro Zemskou banku v Praze (Česání jablek), 1909
olej na plátně, 141 x 248,5 cm / 196,5 x 275,5 cm (včetně rámu), cena: 3 678 000 Kč

Nejvyšší cena aukce, 3,68 milionu korun, padla za Preislerův mimořádný návrh na mozaiku Česání jablek pro exteriér Zemské banky (více o něm zde). Kladívková cena však tu vyvolávací předčila o pouhých 100 tisíc korun. Předaukční odhad přitom operoval s částkou v rozmezí 5 až 7 milionů korun (bez provize). I aktuálně dosažená cena je však třetí nejvyšší částkou za Preislerovo dílo.

Za více než 1 milion korun se prodal ještě raný olej Lodě na Cejlonu Otakara Nejedlého, o nějž se strhl dlouhý licitační boj mezi několika zájemci v sále a na telefonu. Kupec na telefonu za něj nakonec zaplatil 2,03 milionu korun, což je pátá nejvyšší cena za Nejedlého obraz. Dražba startovala na zhruba čtvrtinové částce.

Otakar Nejedlý: Lodě na Cejlonu / 1908  olej na plátně, 90 x 108 cm cena: 2 026 000 Kč

Otakar Nejedlý: Lodě na Cejlonu, 1908
olej na plátně, 90 x 108 cm, cena: 2 026 000 Kč

V oblasti krajinomalby se dařilo i dalším Nejedlého dílům, drobnější kompozici Don Quijote (252 tisíc) a koloristicky bohatému Podvečeru o žních (468 tisíc). Z krajinářů dále zaznamenal výraznější úspěch především Josef Ullmann. Jeho Zimní podvečer se těšil živému zájmu dražitelů na telefonech i v sále a jeho cena vystoupala z 336 na 552 tisíc korun. To je osmá nejvyšší cena za Ullmannovo dílo. Zajímavostí byl i drobný olej Františka Kavána Tam Tichou nad Lužnicí, o nějž se licitovalo dobrých 5 minut a který se dostal z 34 na 132 tisíc korun.

Z poválečného a současného umění byl velký zájem o soubory prací Zdeňka Sklenáře a Káji Saudka, které byly draženy s výraznými cenovými nárůsty. Z žijících umělců se dobře prodala díla Jana Merty či Viktora Pivovarova.

Mezi nevydraženými díly mimo jiné zůstala nejdražší položka aukce, drobné kubistické zátiší Antonína Procházky Láhev a sklenka z let 1913-14, které bylo nabízeno za 3,8 milionu korun.

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024