Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto 1. Art Consulting | Datum 09.10.2016
Společnost 1. Art Consulting na nedělní dražbě nabídla ke koupi celkem 172 děl od 19. století do současnosti. Nejdráže se prodaly obrazy Jana Preislera a Otakara Nejedlého.
Jan Preisler: Návrh mozaiky pro Zemskou banku v Praze (Česání jablek), 1909
olej na plátně, 141 x 248,5 cm / 196,5 x 275,5 cm (včetně rámu), cena: 3 678 000 Kč
Nejvyšší cena aukce, 3,68 milionu korun, padla za Preislerův mimořádný návrh na mozaiku Česání jablek pro exteriér Zemské banky (více o něm zde). Kladívková cena však tu vyvolávací předčila o pouhých 100 tisíc korun. Předaukční odhad přitom operoval s částkou v rozmezí 5 až 7 milionů korun (bez provize). I aktuálně dosažená cena je však třetí nejvyšší částkou za Preislerovo dílo.
Za více než 1 milion korun se prodal ještě raný olej Lodě na Cejlonu Otakara Nejedlého, o nějž se strhl dlouhý licitační boj mezi několika zájemci v sále a na telefonu. Kupec na telefonu za něj nakonec zaplatil 2,03 milionu korun, což je pátá nejvyšší cena za Nejedlého obraz. Dražba startovala na zhruba čtvrtinové částce.
Otakar Nejedlý: Lodě na Cejlonu, 1908
olej na plátně, 90 x 108 cm, cena: 2 026 000 Kč
V oblasti krajinomalby se dařilo i dalším Nejedlého dílům, drobnější kompozici Don Quijote (252 tisíc) a koloristicky bohatému Podvečeru o žních (468 tisíc). Z krajinářů dále zaznamenal výraznější úspěch především Josef Ullmann. Jeho Zimní podvečer se těšil živému zájmu dražitelů na telefonech i v sále a jeho cena vystoupala z 336 na 552 tisíc korun. To je osmá nejvyšší cena za Ullmannovo dílo. Zajímavostí byl i drobný olej Františka Kavána Tam Tichou nad Lužnicí, o nějž se licitovalo dobrých 5 minut a který se dostal z 34 na 132 tisíc korun.
Z poválečného a současného umění byl velký zájem o soubory prací Zdeňka Sklenáře a Káji Saudka, které byly draženy s výraznými cenovými nárůsty. Z žijících umělců se dobře prodala díla Jana Merty či Viktora Pivovarova.
Mezi nevydraženými díly mimo jiné zůstala nejdražší položka aukce, drobné kubistické zátiší Antonína Procházky Láhev a sklenka z let 1913-14, které bylo nabízeno za 3,8 milionu korun.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
31. prosince 2021
20. července 2021
13. května 2017
12. října 2023
16. června 2022