Text Koucká Tereza | Foto 1. Art Consulting | Datum 09.10.2016
Společnost 1. Art Consulting na nedělní dražbě nabídla ke koupi celkem 172 děl od 19. století do současnosti. Nejdráže se prodaly obrazy Jana Preislera a Otakara Nejedlého.
Jan Preisler: Návrh mozaiky pro Zemskou banku v Praze (Česání jablek), 1909
olej na plátně, 141 x 248,5 cm / 196,5 x 275,5 cm (včetně rámu), cena: 3 678 000 Kč
Nejvyšší cena aukce, 3,68 milionu korun, padla za Preislerův mimořádný návrh na mozaiku Česání jablek pro exteriér Zemské banky (více o něm zde). Kladívková cena však tu vyvolávací předčila o pouhých 100 tisíc korun. Předaukční odhad přitom operoval s částkou v rozmezí 5 až 7 milionů korun (bez provize). I aktuálně dosažená cena je však třetí nejvyšší částkou za Preislerovo dílo.
Za více než 1 milion korun se prodal ještě raný olej Lodě na Cejlonu Otakara Nejedlého, o nějž se strhl dlouhý licitační boj mezi několika zájemci v sále a na telefonu. Kupec na telefonu za něj nakonec zaplatil 2,03 milionu korun, což je pátá nejvyšší cena za Nejedlého obraz. Dražba startovala na zhruba čtvrtinové částce.
Otakar Nejedlý: Lodě na Cejlonu, 1908
olej na plátně, 90 x 108 cm, cena: 2 026 000 Kč
V oblasti krajinomalby se dařilo i dalším Nejedlého dílům, drobnější kompozici Don Quijote (252 tisíc) a koloristicky bohatému Podvečeru o žních (468 tisíc). Z krajinářů dále zaznamenal výraznější úspěch především Josef Ullmann. Jeho Zimní podvečer se těšil živému zájmu dražitelů na telefonech i v sále a jeho cena vystoupala z 336 na 552 tisíc korun. To je osmá nejvyšší cena za Ullmannovo dílo. Zajímavostí byl i drobný olej Františka Kavána Tam Tichou nad Lužnicí, o nějž se licitovalo dobrých 5 minut a který se dostal z 34 na 132 tisíc korun.
Z poválečného a současného umění byl velký zájem o soubory prací Zdeňka Sklenáře a Káji Saudka, které byly draženy s výraznými cenovými nárůsty. Z žijících umělců se dobře prodala díla Jana Merty či Viktora Pivovarova.
Mezi nevydraženými díly mimo jiné zůstala nejdražší položka aukce, drobné kubistické zátiší Antonína Procházky Láhev a sklenka z let 1913-14, které bylo nabízeno za 3,8 milionu korun.
28. března 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 202428. března 2024
31. prosince 2021
20. července 2021
13. května 2017
12. října 2023
16. června 2022