Další milionová Kolínská z online aukce

Galerie Ustar 12. 11. 2023

V listopadu se urodily v čistě internetové aukci dva milionové prodeje. Oba byly součástí online aukce Galerie Ustar 12. listopadu. Sběratelé v ní utratili téměř 6 milionů korun a její prodejní úspěšnost byla 54 procent. Za statisíce pak z aukce odešlo dalších devět položek.

Alternativní popis Jitka Kolínská: Noc v Podolí, 1960,
olej na plátně, 62,5 x 68,5 cm,
Galerie Ustar 12. 11. 2023 (online),
cena: 1 488 800 Kč

Na částce téměř 1,5 milionu korun skončilo plátno Noc v Podolí Jitky Kolínské. Malba z roku 1960 zobrazuje noční scenérie liduprázdné městské krajiny, hlavní pozornost je zde upřena na železniční most a jeho přilehlé okolí. Obraz je blízký malířčiným realizacím z 50. let, kdy tvořila v duchu magického realismu. Do aukce šel s vyvolávací cenou 558 tisíc korun, nový mejitel za něj však nakonec vydal bezmála 1,5 milionu korun. Aukční síň uváděla provenienci z významné privátní sbírky, do níž měl být obraz získán přímo z ateliéru umělkyně.

Za poslední rok a půl Galerie Ustar nabídla ve svých online aukcích již třetí významný obraz jedné z nejzajímavějších umělkyň poválečného umění a zakládající členky Skupiny Máj 57. U všech maleb aukční síň uváděla stejné provenienční údaje, je tedy možné, že obrazy pocházejí z jedné sbírky. Poprvé překvapila loni v květnu rozměrným obrazem Mrtvý čas, ukázkou malířčina pojetí magického realismu ze druhé poloviny 50. let. Ten tehdy vystoupal ve výrazném autorském maximu na čtyřnásobek vyvolávací ceny, 1,44 milionu korun.

Alternativní popis Antonín Procházka: Kytice, 1930,
olej, písky a enkaustika na překližce, 85 x 70 cm,
Galerie Ustar 12. 11. 2023 (online),
cena: 1 488 800 Kč
Aktuálně nejvyšší cenu za práci Jitky Kolínské však od letošního jara drží třetí z obrazů, Zátiší s lahvemi namalované v roce 1963. U něj byl nárůst ceny ještě zřetelnější, vyystoupalo z 248 až na 1,61 milionu korun. Autorčiny realizace, zejména závěsné malby, se na trhu objevují zcela minimálně. Velký zájem vyvolal v nedávné listopadové aukci European Arts i monotyp na papíře Mrtvý čas z roku 1958, který varioval výše uvedený obraz. Vystoupal z vyvolávací ceny necelých 2,5 tisíce až na 62 tisíc korun. 

Stejnou částku jako za malbu Noc v Podolí Jitky Kolínské vydali v aukci sběratelé i za kombinovanou techniku Kytice Antonína Procházky. Ta měla pocházet ze sbírky brněnského sběratele a obchodníka s uměním Františka Venery. Nárůst byl u ní velmi podobný jako u malby Kolínské, začínala na 620 tisících korunách. Jde o obraz z autorova neoklasicistního období, konkrétně z roku 1930, kdy s oblibou používal techniku enkaustiky. Tu zde doplnil ještě olejem a písky, čímž se mu podařilo docílit velmi plastického charakteru na zcela jednoduchém monochromním pozadí. 

Alternativní popis Oldřich Blažíček: Opěrné oblouky chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, 1911,
olej na dřevěné desce, 76,5 x 67 cm,
Galerie Ustar 12. 11. 2023 (online,
cena: 297 600 Kč
Statisícových děl aukce zaznamenala celkem devět. Nejlépe z nich si vedl 
zajímavý raný olej Oldřicha Blažíčka Opěrné oblouky chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.  Obraz, který měl být součástí další velmi významné kolekce, a to sice továrníka Jindřicha Waldese, umělec namaloval v roce 1911 teprve jako čtyřiadvacetiletý. Skončil na více než čtyřnásobku vyvolávací ceny, 298 tisících korunách.
Mezi statisícovými položkami dále figurovaly práce Augustina Mervarta, Františka Kavána nebo Emila Filly. 

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<