Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Arcimboldo | Datum 19.05.2013
Další aukce Galerie Arcimboldo, zaměřená na čínské umění a starožitnosti, se bude konat 21. května v pražském Kaiserštejnském paláci. Majiteli galerie Oldřichu Hejtmánkovi se opět podařilo shromáždit velmi zajímavou kolekci moderní čínské tušové malby ze sbírek osobností, které v padesátých letech vycestovaly do Číny.
Za zmínku stojí dvě tušové malby s motivem běžícího koně ze sbírky Antonína Haška, který působil v letech 1950–1952 v Pekingu jako generální konzul na československém velvyslanectví. Jejich autorem je známý čínský umělec Sü Pej-Chung, který dokázal spojit čínský tradiční způsob malby s technicky dokonalou kresbou, typickou pro evropské malířství.
Zastoupen bude i v současnosti vůbec nejprodávanější čínský malíř Čchi Paj-š´, mimo jiné výrazně barevným tušovým obrazem Tykve a hmyz z dvacátých let ze sbírky malíře Vojtěcha Chytila, který působil na pekingské umělecké scéně a patřil mezi první sběratele soudobého čínského umění.
V nabídce bude i obraz s názvem Závody na rákosovém jezeře mistra čínské tušové malby Li Kche-žana. Tento umělec se ve čtyřicátých letech začal pod vedením Sü Pej-Chunga věnovat tušové malbě „kuo-chua“ a od roku 1946 studoval u Čchi Paj-š´e. Bez zajímavosti není ani provenience obrazu. Pochází ze sbírky Milana Tichého, režiséra a scénáristy československého státního filmu, který měl za úkol natočit dokument o výstavě „10 let budování socialismu v ČSSR“, zahájené v říjnu 1955 v Pekingu. Díky své práci měl možnost seznámit se s řadou čínských umělců, mimo jiné s mistrem Čchi Paj-š´im.
Dražit se budou i předměty z porcelánu, kameniny a nefritu, řezby ve slonovině, bronzové sochy božstev a další starožitnosti. Krásné je například zrcátko z doby dynastie Čching ve stříbrné montáži vykládané polodrahokamy a zdobené mingským nefritovým medailonem s figurativním řezaným dekorem a držadlem v podobě spony na opasek ve tvaru draka.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
14. prosince 2015
28. května 2015
16. prosince 2013
12. dubna 2021
22. listopadu 2019
14. prosince 2015