Český Schiele u Christie’s

Christie’s, impresionismus, moderna, New York, 5. 11. 2014

U Christie’s si dali na čas, ale lákadla ze série prvních listopadových dražeb jsou konečně venku. Newyorská aukce impresionistů a modernistů se bude konat 5. listopadu večer a tradičně pokračovat s o řád nižšími položkami následující den. Těšit se můžeme na 40 uměleckých prací reflektujích požadavky dnešních top sběratelů: vzácnost a jasnou historii díla obohacenou přítomností na muzejních výstavách. Plných devadesát procent položek jde na trh po minimálně desetileté odmlce.

Eduard Manet: Jaro / olej na plátně / 1981 / 74 x 51,5 cm / odhad: $25-35 mil / Christie‘s 5. 11. 2014
Eduard Manet: Jaro / 1881
olej na plátně / 74 x 51,5 cm /
odhad: 25–35 mil. USD /
Christie‘s 5. 11. 2014

 

„Připravili jsme prodej šitý na míru vytříbenému vkusu našich sběratelů z celého světa a to při zachování hlavních principů, jakými jsou vzácnost a kvalita. Výsledkem je rozsáhlá prezentace impresionistického a modernistického období v Evropě, která zahrnuje různé techniky a mapuje vývoj trendů od impresionismu po kubismus a surrealismus. Zejména Matissův Akt na modrém pozadí (Nu assis, fond bleu) z roku 1936 a s odhadem 4–6 milionů dolarů v doprovodu kubistických prací od Picassa, Grise a Severiniho jsou v období výstavy Henriho Matisse: Výstřižky a kubismus a prezentace sbírky Leonarda Laudera v Metropolitním muzeu výjimečně zajímavé,“ dodává Brooke Lampley šéf oddělení impresionistů a modernistu u Christie’s.

Impresionistické hřeby večera
Obraz Konstruktéři (Les constructeurs avec arbre) Fernanda Légera jsou výrazným z příkladem z umělcovy vyhledávané a zřídkakdy nabízené stejnojmenné série. Légerovi uchvátily motivy staveb a strojírenství, které ve svých pracích přetavil do symbolů lidské tvořivost v moderním průmyslovém světě. Díky tomu si posléze vysloužil přezdívku „malíř mechanizované doby“.

Fernand Léger: Konstruktéři / olej na plátně / 1950 / 108.2 x 138.2 cm / odhad: $16-22 mil / Christie‘s 5. 11. 2014
Fernand Léger: Konstruktéři / 1950
olej na plátně /
108,2 x 138,2 cm /
odhad: 16–22 mil. USD
Christie‘s 5. 11. 2014

 

Nejvyšší položka večerní dražby je momentálně na mezinárodním výstavním turné po Evropě a Asii. Portrét Jaro (Les Pritemps) Eduarda Maneta je typickým příkladem mistrova umu. Dílo v sobě snoubí všechny hlavní motivy raného modernistického období: přírodu, ženskost, společnost a módu. Jaro patří mezi Manetovi nejznámější a nejvíc reprodukované práce a je perfektním příkladem revolučního stylu, se kterým francouzský impresionista přišel. Portrét zobrazuje známou herečku Jeane Demarsyovou v během jarního dne. Dílo, které bylo součástí prestižního pařížského Salonu v roce 1882, strávilo více než sto let v jedněch rukou a na trh jde vůbec poprvé. Posledních dvacet let byl obraz k vidění v Národní galerii umění ve Washingtonu D. C.

Trojice Magrittů
Poptávka po surrealismu, konkrétně po pracích Belgičana Reného Margitta, se poslední dobou zvyšuje. Hned tři nabízená díla mistra tajemného náznaku reprezentují odlišná období umělcovy kariéry.

Slečny z Adamova ostrova (Mesdemoiselles de l’Isle Adam) z roku 1942 kombinují dva pro umělce typické prvky – nahé ženy a modrou oblohu. Slečny jdou do dražby s odhadem 5–7 milionů dolarů. Společnosti jim bude dělat další výstřižek nesoucí název Nebeský muž (L’ombre Céleste) namalovaný v Paříži roku 1927 během Margittova nejkreativnějšího období. Odhad se pohybuje mezi dvěma a třemi miliony dolarů.

Do třetice se můžeme těšit na expresionisticky laděný surrealistický portrét Soukromý život (La vie privée) z roku 1946. K němu sám Margitte poznamenal: „každý má soukromý život, který může být po bližším obeznámení vnímán jakoby skrze okno“.

René Margitte: Soukromý život / olej na plátně / 1946 / 79,4 x 60,6 cm / odhad $1-1,5 mil / Christie‘s 5. 11. 2014
René Margitte: Soukromý život / 1946
olej na plátně / 79,4 x 60,6 cm
odhad: 1–1,5 mil. USD /
Christie‘s 5. 11. 2014

 

Kubismus z Melamedovy sbírky
Základním pilířem večera je v Americe přední kubistická Melamedova kolekce. Ve sbírce začínající rokem 1944 můžeme najít díla od jmen jako Picasso, Braque, Léger, Gris, Villon, Marcoussis, Gleizes a Metzinger, přičemž více než 50 z nich bude k mání na listopadových dražbách u Christie’s – z toho tři při večerním prodeji 5. listopadu. Jsou jimi Picassova Figura (1913) a Ženská hlava (Tête de femme, 1909), které byly přítomny na předních světových výstavách. Sbírka manželů Melamedových má v USA pověst největší a nejkomplexnější, co se kubistických printů týče.

Krumlovský Schiele
Pro našince možná nejzajímavější bude dražené Město na modré řece (Krumlov) od rakouského expresionisty Egona Schieleho. Schiele vyměnil mnohdy klaustrofobickou Vídeň za přírodu v okolí Moravského Krumlova, kterou během jednoho léta ztvárnil na deseti obrazech. Tato výjimečná krajina, která jde do dražby po restitučních sporech Grünbaumových dědiců za relativně nízký odhad, by neměla uniknout právě českým sběratelům.

Egon Schiele: Město na modré řece (Krumlov) / 1910 / kombinovaná mokrá technika na papíře / 45 x 31,4 cm / odhad: $800tis-1,2mil / Christie‘s 5. 11. 2014
Egon Schiele: Město na modré řece (Krumlov) / 1910 / kombinovaná mokrá technika na papíře / 45 x 31,4 cm / odhad: 800–1,2 mil. USD / Christie‘s 5. 11. 2014

 

Jako již tradičně Christie’s ve večerním prodeji nabídnou další díla od zvučných jmen za ceny v řádech milionů dolarů. Za všechny jmenujme věrné stálice trhu: Joan Miró, Pierre-Auguste Renoir, Vincent van Gogh. Společnost jim mimo jiné budou dělat skulptury od Alberta Giacomettiho a Augusta Rodina. Aby toho nebylo málo, druhý den se k nim ještě přidají dolarově statisícoví Pissaro, Chagall, van Dongen, de Vlaminck, Cezanne, Modigliani, Kandinský, Klee a Marini.

 


Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Šest Monetů u Sotheby’s

Šest Monetů u Sotheby’s

24. dubna 2015

Staří francouzští mistři v Paříži

Staří francouzští mistři v Paříži

24. března 2015

U Christie’s surrealismus umí

U Christie’s surrealismus umí

9. února 2015


<