České umění ve světě

Bohemika na světových aukcích v prvním pololetí 2015

Nejdražším dílem českého umění prodaným letos na světových aukcích je drobné holandské zátiší od Emila Filly, které v červnu dražila společnost Sotheby’s v Londýně. Obraz Džbán a flétna z roku 1915, který je v malířově monografii od Vojtěcha Lahody reprodukován pouze černobíle, jemuž však autor věnuje plné tři odstavce, se prodal s mírným nárůstem za 197 tisíc liber. Včetně DPH a dalších poplatků jeho konečná cena v přepočtu vychází na 8 milionů korun.

Emil Filla: Džbán a flétna, 1915

Emil Filla: Džbán a flétna, 1915, olej a písek na dřevě, 19,7 x 50 cm,
cena: 197 000 GBP, Sotheby’s 25. 6. 2015

 

Jiným mimořádným prodejem v kategorii klasické moderny byla přípravná kresba k obrazu Pierot od Bohumila Kubišty. Obraz z roku 1911, který se dnes nachází ve sbírce Národní galerie, původně patřil Vincenci Kramářovi. Kresbu, která je detailem pierotovy tváře, dražila začátkem června berlínská aukční síň Villa Grisebach. Místo očekávaných 7–9 tisíc eur (bez aukční provize) se její konečná cena vyšplhala na více než 66 tisíc eur (1,8 milionu korun). Žádná srovnatelná Kubištova práce se na trhu dosud neobjevila, v českém kontextu jde každopádně o jednu z vůbec nejvyšších cen za kresbu od jakéhokoliv autora.

Za překvapení lze označit rovněž cenu 76,9 tisíce eur (2,09 milionu korun) za obraz Le Goulet (Pohled na Seinu) od Václava Radimského, který koncem června dražila jedna z regionálních aukčních síní ve francouzském Rouenu. Dražitelé zjevně zareagovali na květnové prodeje Radimského děl na pražských aukcích a s cenami kolem 2 milionů korun se patrně nyní budeme i na zahraničních aukcích setkávat častěji.

Bohumil Kubišta: Polofigura pierota, 1911
Bohumil Kubišta: Polofigura pierota, 1911, uhel na papíře, 63 x 47 cm, cena: 66 250 eur, Villa Grisebach 5. 6. 2015

 

Hned tři milionové prodeje v rozmezí jediného týdne zaznamenal na přelomu června a července Josef Šíma. Na aukci společnosti Thierry de Maigret v Paříži se jeho obrazy, takřka bílá Krajina z roku 1965 a Orfeus (Noc) z roku 1958, prodaly za 49 a 124 tisíc eur (1,35 a 3,45 milionu korun). Na aukci společnosti Bonhams v Londýně pak 1. července obraz Hmota – Dech z roku 1965 našel nového majitele za 74,5 tisíc liber (2,9 milionu korun). Ve všech třech případech předaukční odhady počítaly s výrazně nižšími cenami.

Nejdražším dílem českého poválečného umění byl obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 28 z roku 1985, který jsme podrobněji představovali v minulém čísle. Na aukci společnost Lempertz v Kolíně nad Rýnem se koncem května prodal za 142 tisíc eur (3,9 milionu korun). Ze starých mistrů zmiňme aspoň portrét malíře Davida Hoyera od Jana Kupeckého, respektive jeho dílny. Na dubnové aukci Dorothea ve Vídni se prodal za 16 tisíc eur (necelých 440 tisíc korun).


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Radimský Václav

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Přece jen hodiny

Přece jen hodiny

13. května 2017

Ten obraz se prostě někomu líbil

Ten obraz se prostě někomu líbil

28. září 2015


<