Černína koupila Národní galerie

Privátní prodej slavného Škrétova portrétu

Portrét Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic od Karla Škréty, který v květnu nabízela aukční síň 1. Art Consulting, koupila Národní galerie.

z tiskové konference 10. 10. 2013 / za Vítem Vlnasem Škrétův obraz Sv. Martin dělící se o plášť s žebrákem

Podle prozatímního ředitele Národní galerie Víta Vlnase, který novou akvizici představil na dnešní tiskové konferenci konané přímo ve stálé expozici barokního umění, je obraz "nejkrásnější českou podobiznou 17. století".

Na květnové aukci 1. Art Consulting byl portrét Černína z Chudenic nabízen za 6,5 milionu korun (bez aukční provize), kromě Národní galerie však o něj nikdo neprojevil zájem (více zde). Galerii se následným jednáním podařilo srazit cenu na konečných 5 milionů korun.

Podle jednoho z členů akviziční komise, NG trvala na snížení ceny mimo jiné proto, že za obraz Sv. Martin dělící se o plášť s žebrákem, který je patrně vůbec nejvýznamnějším Škrétovým dílem, před čtyřmi lety zaplatila "jen" 6,4 milionu korun.

Karel Škréta: Portrét Jana Černína z Chudenic
Karel Škréta: Portrét Jana Černína z Chudenic / první pol. 60. let 17. stol
olej na plátně / 149 x 116,5 cm

Malba navíc podle vedoucího restaurátorského oddělení NG Petra Kuthana není v nejlepším stavu: "V lakových vrstvách jsou podezřelé skvrny a tmavší partie jsou značně ztmavlé, takže detaily malby se ztrácejí." Nejméně poškozené jsou podle Kuthana naopak nejcennější partie inkarnátu. Obraz by měl nyní projít restaurováním, ve stálé expozici ve Schwarzenberském paláci se objeví příští rok v červnu.

Prodávajícím byl Jiří Lobkowicz, majitel Mělnického zámku, v jehož obrazárně se obraz nacházel od konce 18. století. Prodej zprostředkovala aukční síň 1. Art Consulting. NG od Jiřího Lobkowicze již v minulosti koupila jednu ze Škrétových lunet ze Svatováclavského cyklu. Za obraz Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu v roce 2010 zaplatila 4,6 milionu korun.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024