Cenový rekord, který nebyl

Gauguinův obraz stál o 90 milionů méně, než byla původní zpráva

Soudní spor před londýnským soudem vedl ke zveřejnění ceny, za kterou byl před dvěma lety privátně prodán obraz Paula Gauguina Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?) z roku 1892. Zpráva o prodeji obrazu ze soukromé švýcarské sbírky do Kataru v únoru 2015 obletěla svět.

Paul Gauguin: Nafea faa ipoipo, 1892

Paul Gauguin:
Nafea faa ipoipo, 1892,
olej na plátně, 101,5 × 77,5 cm,
soukromá sbírka

 

Přesná cena nebyla zveřejněna, měla se však pohybovat kolem 300 milionů dolarů, což by z obrazu dělalo vůbec nejdražší umělecké dílo. Koncem června vyšlo najevo, že skutečná cena, kterou katarský emír zaplatil, byla o 90 milionů dolarů nižší.

K jejímu zveřejnění došlo v souvislosti s žalobou slavného obchodníka s uměním Simona de Pury, který se na původním majiteli obrazu Rudolfu Staechelinovi domáhá vyplacení provize ve výši 10 milionů dolarů za zprostředkování prodeje. De Pury Staechelina, s kterým se zná od dětství, neboť oba pocházejí z Basileje, kontaktoval v roce 2012, zda by jeho rodina nechtěla Gauguinův obraz, který byl od roku 1947 vystaven jako zápůjčka v basilejském Kunstmuseu, prodat. Staechelin požadoval 250 milionů dolarů, po dvou letech jednání nakonec souhlasil s o 16 procent nižší cenou.

Ohledně de Puryho případné provize neexistuje žádná písemná dohoda, jeho advokát však argumentuje, že v obchodu s uměním jde o standardní praxi, neboť zde nadále platí „gentlemanské dohody“. Žalovaný se hájí, že de Pury jej k jednání o prodeji získal jen lživým tvrzením, že Katar je připraven zaplatit 230 milionů dolarů. Tím se měl dopustit porušení fiduciární povinnosti a jeho nárok na provizi proto neuznává.

 


Související články

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<