Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 19.07.2017
Soudní spor před londýnským soudem vedl ke zveřejnění ceny, za kterou byl před dvěma lety privátně prodán obraz Paula Gauguina Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?) z roku 1892. Zpráva o prodeji obrazu ze soukromé švýcarské sbírky do Kataru v únoru 2015 obletěla svět.
Paul Gauguin:
Nafea faa ipoipo, 1892,
olej na plátně, 101,5 × 77,5 cm,
soukromá sbírka
Přesná cena nebyla zveřejněna, měla se však pohybovat kolem 300 milionů dolarů, což by z obrazu dělalo vůbec nejdražší umělecké dílo. Koncem června vyšlo najevo, že skutečná cena, kterou katarský emír zaplatil, byla o 90 milionů dolarů nižší.
K jejímu zveřejnění došlo v souvislosti s žalobou slavného obchodníka s uměním Simona de Pury, který se na původním majiteli obrazu Rudolfu Staechelinovi domáhá vyplacení provize ve výši 10 milionů dolarů za zprostředkování prodeje. De Pury Staechelina, s kterým se zná od dětství, neboť oba pocházejí z Basileje, kontaktoval v roce 2012, zda by jeho rodina nechtěla Gauguinův obraz, který byl od roku 1947 vystaven jako zápůjčka v basilejském Kunstmuseu, prodat. Staechelin požadoval 250 milionů dolarů, po dvou letech jednání nakonec souhlasil s o 16 procent nižší cenou.
Ohledně de Puryho případné provize neexistuje žádná písemná dohoda, jeho advokát však argumentuje, že v obchodu s uměním jde o standardní praxi, neboť zde nadále platí „gentlemanské dohody“. Žalovaný se hájí, že de Pury jej k jednání o prodeji získal jen lživým tvrzením, že Katar je připraven zaplatit 230 milionů dolarů. Tím se měl dopustit porušení fiduciární povinnosti a jeho nárok na provizi proto neuznává.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
26. července 2024
8. července 2024
24. června 2024