Brožík, Čapek a sklo

Meissner-Neumann 24. 3. 2013

První letošní aukce společnosti Meissner-Neumann, která se konala v neděli 24. března, vynesla téměř 19 milionů korun. Nabízeno na ní bylo čtyři sta uměleckých děl a starožitností, nového majitele našlo 60 procent z nich. Nejdražším položkou aukce se stal titulní obraz katalogu (společnost se od letoška rozloučila se svým tradičním knižním formátem katalogů), drobné zátiší od Josefa Čapka z počátku 20. let, které se prodalo za vyvolávací cenu 2,34 milionu korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize). Za více než milion korun se dohromady prodaly 4 obrazy, statisícovou hranici překonalo dalších 23 děl.

Josef Čapek: Váza s květinami / olej na plátně / 28,5 x 22,5 cm / cena: 2 340 000 Kč

Vedle Čapka byla za více než milion korun dražena ještě díla Václava Brožíka, Antonína Hudečka a Otakara Kubína. Částka 2,1 milionu korun za Brožíkův obraz Politikáři na vsi je druhou nejvyšší aukční cenou za dílo tohoto autora. Žánrový dobový výjev, který Brožík namaloval v roce 1886, je jedním z malířových nejzajímavějších děl nabízených v posledních letech v aukci. „Neznali jsme ho dosud co tvůrce obrazu „moderního“ genru, a těší nás, že můžeme se čtenářstvem svým sděliti jeho první práci dotčeného druhu,“ cituje aukční katalog z dobové recenze v časopisu Zlatá Praha. Díla Antonína Hudečka (zde) a Otakara Kubína (zde) se prodala za 2,16 a 1,32 milionu korun. Na trh se vrátila po pouhých třech letech a své minulé výsledky shodně překonala o 60 tisíc korun.

Václav Brožík: Politikáři na vsi / 1886
Václav Brožík: Politikáři na vsi / 1886 / olej na dřevěné desce / 94 x 130 cm / cena: 2 100 000 Kč

Za vysoké částky byly rovněž draženy dvě drobné krajiny od Antonína Slavíčka (900 tisíc) a Jindřicha Pruchy (696 tisíc korun). V obou případech šlo o vyvolávací ceny. Nárůst o sto tisíc na konečných 528 tisíc korun zaznamenala olejová skica Kapří rybník od Antonína Chittusiho, která byla loni vystavena na autorově výstavě v Pardubicích (zde). Úspěchem je rovněž cena 384 tisíc za abstraktní akvarel Kapky světla od Josefa Šímy, 360 tisíc za miniaturu Před městskou branou od Norberta Grunda, 252 tisíc za lavírovanou kresbu Siesta v kavárně od Luďka Marolda nebo 132 tisíc za kresbu U lesní tůně od Julia Mařáka.

Novým autorským aukčním rekordem je cena 300 tisíc korun za obraz Nábřeží s koňskými povozy od Viktora Barvitia. Obraz z roku 1867 se prodal za vyvolávací cenu, žádné srovnatelné dílo se však dosud v aukci neobjevilo. Své dosavadní aukční maximum o necelých 30 tisíc překonal také Gustav Macoun, když se jeho pražská veduta Linhartský plácek prodala za vyvolávací cenu 222 tisíc korun. Z dalších zajímavých prodejů je možné zmínit ženský portrét od ruského malíře Bogdanov-Bělského (324 tisíc), obraz Podvečer od Ladislava Mednyánszkého (120 tisíc) nebo dvojici olejů od Zdeňka Buriana (78 a 90 tisíc). Dva zajímavé prodeje se realizovaly také v kategorii soch. Štursovo Melancholické děvče, 45 cm vysoká soška z bílého mramoru, se prodalo za 204 tisíc a Gutfreundův Námořník s dívkou na klíně za 324 tisíc korun.

Pohár / Harrachovská sklárna, 1807 značeno Joh. Pohl
Pohár / Harrachovská sklárna, 1807 / značeno Joh. Pohl / sklo čiré, bezbarvé / výška 15 cm / cena: 120 000 Kč

Mezi starožitnostmi nejvyšší ceny dosáhl broušený pohár z počátku 19. století, výrobek Harrachovské sklárny, který se z vyvolávací ceny necelých 16 tisíc dostal až na částku 120 tisíc korun. Za poměrně vysoké ceny se dále prodala porcelánová figurka šlechtického páru z konce 18. století (90 tisíc), broušený podnos pro sedarovou večeři o svátku Pesah (84 tisíc) nebo dva stříbrné svícny z poloviny 19. století (48 tisíc korun). Ze šperků se nejdráže prodaly platinový prsten s briliantem o váze 2,40 ct (228 tisíc) a zlatý náramek s mincemi a pečetítkem (108 tisíc korun).

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024