Braque v Paříži a v New Yorku

Česká stopa na výstavách Georgese Braqua

V návaznosti na velkou retrospektivu Georgese Braqua, která probíhá do začátku ledna v pařížském Grand Palais, připravila newyorská pobočka Sothebyʼs umělcovu prodejní výstavu. Na obou výstavách je možné se setkat s "českými" zástupci.

Pařížská výstava čítá přes 150 obrazů a osm desítek dalších exponátů, od soch přes kresby a grafiky až po dobové fotografie. Braqua představuje od jeho fauvistických začátků přes kubismus až po pozdní tvorbu z přelomu 50. a 60. let. Pražská Národní galerie do Paříže zapůjčila dvojici malířových zátiší ze začátku 20. let (prostřední dva obrazy na snímku).

Výstava pořádaná Sothebyʼs se zaměřuje na Braqueovo dílo od 20. let dále. K vidění je 21 obrazů, 19 z nich je na prodej. Jelikož díla jsou určena k privátnímu prodeji, požadované ceny nejsou veřejné.

Jedním z nejvýraznějších kusů celé kolekce je zátiší Ovoce, džbán a dýmka z roku 1924, které bylo v lednu 2009 na aukci společnosti 1. Art Consulting vydrženo za 11,5 milionů korun. Na trh se toto dílo v rozmezí pěti let dostává jíž popáté.

Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka / 1924
Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka / 1924
olej na dřevě / 42 × 60 cm
 

Poprvé se v aukci tento obraz objevil v červnu 2008 v Londýně, kdy byl u síně Christieʼs vydražen v přepočtu za 8,4 milionu korun. Čtrnáct měsíců po pražské aukci, kde se obraz prodal po telefonu za vyvolávací cenu, se objevil na trhu znovu – aukční síň Christieʼs jej v Londýně neúspěšně nabízela s cenovým odhadem 7,7 až 10,4 milionu korun (bez aukční provize).

Znovu se na trh obraz Ovoce, džbán a dýmka vrátil loni v březnu, kdy jej dražila společnost Sothebyʼs v New Yorku. Předaukční odhad počítal s cenou 11,25 až 15 milionů korun (bez aukční provize), obraz však opět zůstal nevydražen.

Georges Braque: Krajina v Ciotat / 1907 / olej na plátně / 51 × 62 cm
 

Umělcův aukční rekord z letošního května má hodnotu 311 milionů korun (15,8 milionu dolarů). Za tuto částku se na večerní aukci Sothebyʼs prodala jedna z Braqueových fauvistických krajin z roku 1907. Mezi malířovými zátišími z 20. let drží rekord obraz Mandolína, ovoce a džbán z roku 1927, který byl loni v Londýně vydražen v přepočtu za 37 milionů korun.

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Braque Georges

Český Braque v Londýně

Český Braque v Londýně

3. února 2010

Top 10 roku 2009

Top 10 roku 2009

26. ledna 2010


<