Bohemika v Londýně

Obraz Jakuba Schikanedera Kočár za soumraku, který jsme v květnu představovali v rubrice Na trhu, byl 3. června aukční síní Sotheby’s vydražen za 205 tisíc liber. Předaukční odhad přitom počítal jen s částkou 40 až 60 tisíc liber.

V přepočtu na koruny to dělá 6,4 milionu, což je dvakrát víc než byl dosavadní Schikanederův cenový rekord. O obraz se utkalo několik zájemců z České republiky a i vítěz aukce byl nakonec podle sdělení aukční síně od nás.

Dalšími českými autory, jejichž díla byla nabízena na téže aukci, zaměřené na evropské malířství 19. století, byli Alfons Mucha, Antonín Hudeček, Karel Mašek a pozapomenutý Jakub Husník. Dosažené ceny v podstatě odpovídaly cenám na českém trhu. Bez kupce zůstal pouze Husník.

Dalším bohemikem nabízeným v červnu v Londýně byl obraz Oskara Kokoschky London Chelsea Reach, nejdražší dílo českých aukcí loňského roku. Obraz měl být hlavním lákadlem impresionistické aukce společnosti Bonhams, která se konala v úterý 23. června, zůstal však bez kupce. Předaukční odhad počítal s částkou 700 tisíc až 1 milion liber. Na aukci společnosti 1. Art Consulting loni v únoru se obraz prodal v přepočtu za 700 tisíc liber.

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024