Art Berlin Contemporary

abc Berlín 2014: prodej současného umění roste!

Minulý týden se v Berlíně odehrál jeden z highlightů podzimu, veletrh Art Berlin Contemporary (abc), a otevřel tak novou sezónu místní umělecké scény. Jedná se o poměrně mladý počin berlínských galeristů, jehož prvotním cílem byla prezentace mezinárodního současného umění. Veletrh se pravidelně touto dobou koná teprve od roku 2008, ale už se mu podařilo vytvořit reprezentativní přehlídku nejen německého současného umění.

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin 2014

 

To se projevilo i letos na poměrně velkém množství zahraničních galeristů. S podporou Českého centra Berlín se abc zúčastnily i tři přední pražské galerie. Hunt Kastner Artworks představila fotografa Jiřího Thýna, Galerie SVIT přivezla díla Marka Meduny a Polansky Gallery se rozhodla nabídnout rovnou dva umělce – tahouna Vladimíra Houdka, se kterým slavila úspěch už loni, a fotografa Adama Holého. Mezi umělci se ale objevilo i další dobře známé jméno – Krištof Kintera, letos zastoupený svou berlínskou galeriíí Schleicher/Lange.

Kromě nich se na abc představila více než stovka převážně evropských galerií, ať již roky zaběhnutých, nebo teprve začínajících. Jak je na abc zvykem, naprostá většina z nich představila pouze jednoho ze svých umělců. Na jejich díla se podle organizátorů přišlo podívat 28 000 návštěvníků, tedy přibližně stejně jako loni.

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

 

Podle galeristů se ale oproti minulým ročníkům viditelně zvýšila prodejnost. Kromě několika významných sběratelů umění (Anity Zabludowicz, Patrizie Sandretto Re Rebaudengo, Alaina Servaise, nebo Kamiara Malekiho) k tomu ale letos přispělo větší množství méně významných německých kupců.

Svou roli v tom jistě hraje i významná pozice, kterou Berlín v posledních letech zastává nejen v prezentaci, ale i v produkci a konzumaci současného umění. Dnes se jedná o skutečnou evropskou metropoli kreativity, kde se setkávají umělci, galeristé a milovníci umění z celého světa, a trhu s uměním tak místní podnebí velmi prospívá.

Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014
Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014

 

Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014
Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014

 


Související články

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Trh s NFT zažil prudký pád

Trh s NFT zažil prudký pád

4. dubna 2023

Znovu Kubišta na Žofíně

Znovu Kubišta na Žofíně

18. listopadu 2015

Surrealistický Medek

Surrealistický Medek

14. listopadu 2015


<