Art Berlin Contemporary

abc Berlín 2014: prodej současného umění roste!

Minulý týden se v Berlíně odehrál jeden z highlightů podzimu, veletrh Art Berlin Contemporary (abc), a otevřel tak novou sezónu místní umělecké scény. Jedná se o poměrně mladý počin berlínských galeristů, jehož prvotním cílem byla prezentace mezinárodního současného umění. Veletrh se pravidelně touto dobou koná teprve od roku 2008, ale už se mu podařilo vytvořit reprezentativní přehlídku nejen německého současného umění.

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin 2014

 

To se projevilo i letos na poměrně velkém množství zahraničních galeristů. S podporou Českého centra Berlín se abc zúčastnily i tři přední pražské galerie. Hunt Kastner Artworks představila fotografa Jiřího Thýna, Galerie SVIT přivezla díla Marka Meduny a Polansky Gallery se rozhodla nabídnout rovnou dva umělce – tahouna Vladimíra Houdka, se kterým slavila úspěch už loni, a fotografa Adama Holého. Mezi umělci se ale objevilo i další dobře známé jméno – Krištof Kintera, letos zastoupený svou berlínskou galeriíí Schleicher/Lange.

Kromě nich se na abc představila více než stovka převážně evropských galerií, ať již roky zaběhnutých, nebo teprve začínajících. Jak je na abc zvykem, naprostá většina z nich představila pouze jednoho ze svých umělců. Na jejich díla se podle organizátorů přišlo podívat 28 000 návštěvníků, tedy přibližně stejně jako loni.

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

 

Podle galeristů se ale oproti minulým ročníkům viditelně zvýšila prodejnost. Kromě několika významných sběratelů umění (Anity Zabludowicz, Patrizie Sandretto Re Rebaudengo, Alaina Servaise, nebo Kamiara Malekiho) k tomu ale letos přispělo větší množství méně významných německých kupců.

Svou roli v tom jistě hraje i významná pozice, kterou Berlín v posledních letech zastává nejen v prezentaci, ale i v produkci a konzumaci současného umění. Dnes se jedná o skutečnou evropskou metropoli kreativity, kde se setkávají umělci, galeristé a milovníci umění z celého světa, a trhu s uměním tak místní podnebí velmi prospívá.

Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014
Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014

 

Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014
Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Trh s NFT zažil prudký pád

Trh s NFT zažil prudký pád

4. dubna 2023

Znovu Kubišta na Žofíně

Znovu Kubišta na Žofíně

18. listopadu 2015

Surrealistický Medek

Surrealistický Medek

14. listopadu 2015


<