Art Berlin Contemporary

abc Berlín 2014: prodej současného umění roste!

Minulý týden se v Berlíně odehrál jeden z highlightů podzimu, veletrh Art Berlin Contemporary (abc), a otevřel tak novou sezónu místní umělecké scény. Jedná se o poměrně mladý počin berlínských galeristů, jehož prvotním cílem byla prezentace mezinárodního současného umění. Veletrh se pravidelně touto dobou koná teprve od roku 2008, ale už se mu podařilo vytvořit reprezentativní přehlídku nejen německého současného umění.

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin 2014

 

To se projevilo i letos na poměrně velkém množství zahraničních galeristů. S podporou Českého centra Berlín se abc zúčastnily i tři přední pražské galerie. Hunt Kastner Artworks představila fotografa Jiřího Thýna, Galerie SVIT přivezla díla Marka Meduny a Polansky Gallery se rozhodla nabídnout rovnou dva umělce – tahouna Vladimíra Houdka, se kterým slavila úspěch už loni, a fotografa Adama Holého. Mezi umělci se ale objevilo i další dobře známé jméno – Krištof Kintera, letos zastoupený svou berlínskou galeriíí Schleicher/Lange.

Kromě nich se na abc představila více než stovka převážně evropských galerií, ať již roky zaběhnutých, nebo teprve začínajících. Jak je na abc zvykem, naprostá většina z nich představila pouze jednoho ze svých umělců. Na jejich díla se podle organizátorů přišlo podívat 28 000 návštěvníků, tedy přibližně stejně jako loni.

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

 

Podle galeristů se ale oproti minulým ročníkům viditelně zvýšila prodejnost. Kromě několika významných sběratelů umění (Anity Zabludowicz, Patrizie Sandretto Re Rebaudengo, Alaina Servaise, nebo Kamiara Malekiho) k tomu ale letos přispělo větší množství méně významných německých kupců.

Svou roli v tom jistě hraje i významná pozice, kterou Berlín v posledních letech zastává nejen v prezentaci, ale i v produkci a konzumaci současného umění. Dnes se jedná o skutečnou evropskou metropoli kreativity, kde se setkávají umělci, galeristé a milovníci umění z celého světa, a trhu s uměním tak místní podnebí velmi prospívá.

Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014
Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014

 

Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014
Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014

 


Související články

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Start do jarní sezóny vynesl 725 milionů dolarů

Start do jarní sezóny vynesl 725 milionů dolarů

Christie´s New York 11. – 15. 5. 2023

Milovníci výtvarného umění 20. a 21. století si v posledních dnech dali sraz v New Yorku. Buď doslova, jako účastníci série špičkových aukcí přímo v sálech aukčního domu Christie´s, nebo přeneseně, na dálku, pomocí on-line platforem. Takových zájemců...

17. května 2023
Fede Galizia: Rekord za figurální dílo malířky raného baroka

Fede Galizia: Rekord za figurální dílo malířky raného baroka

Příběhy žen–umělkyň v Itálii 16. a 17. století

V sálové aukci starých mistrů 3. května ve Vídni dražilo Dorotheum dosud nepublikovanou malbu lombardské malířky raného baroka Fede Galizie. Oproti původnímu předpokladu vyskočila její cena na více než dvojnásobek horního předaukčního odhadu.

15. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Trh s NFT zažil prudký pád

Trh s NFT zažil prudký pád

4. dubna 2023

Znovu Kubišta na Žofíně

Znovu Kubišta na Žofíně

18. listopadu 2015

Surrealistický Medek

Surrealistický Medek

14. listopadu 2015


<