Antonín Chittussi včera, dnes a zítra...

Jak si vede známý krajinář na aukčním trhu

Krajinář Antonín Chittussi se draží na českých aukcích od prvopočátku. I za minulého režimu patřil k ideově neproblematickým autorům, jejichž tvorbě bylo věnováno dostatek pozornosti.  V souvilosti s rozsáhlou připravovanou retrospektivou se podívejme, jak si tento autor vede na aukčním trhu, kolik stojí Chittussi dovezený z Francie a jaká jsou tržní očekávání spojená s oživením tohoto jména. Dozvíte se také, na kolik vyšla Chittussiho paleta před 60-ti lety a nyní!

Antonín Chittussi: Malba na paletě se Seinou v Paříži c. 1880–1885

Antonín Chittussi: Malba na paletě se Seinou v Paříži / c. 1880–85

olej na dřevě / 37 x 27,5 cm

vyvolávací cena: 16 800 Kč, červen 1950

vyvolávací a konečná cena: 230 100 Kč, červenec 2007

 

Jedním z témat letošního podzimu je tvorba Antonína Chittussiho (1847 - 1891), která bude v ucelené podobě znovu po více než 15-ti letech k vidění na výstavě ve Východočeské galerii v Pardubicích. Poslední velká Chittussiho přehlídka proběhla ve Valdštejnské jízdárně v Praze v březnu až červnu 1996. Chittussi byl ve své době ceněn jako nejmodernější český krajinář. V letech 1879 až 1884 působil převážně ve Francii, poté hlavně v Čechách. Jeho tvorba stavící na moderním francouzském přístupu měla velký vliv na četné krajináře konce 19. století, Antonína Slavíčka, Františka Kavána, Otakara Lebedu a další. V 80. letech 19. století byla jeho díla ve velké oblibě a tak už za života vznikalo množství falzifikátů, s jejichž existencí jsme nuceni se potýkat dodnes.

Antonín Chittussi včera...

Za důstojné ceny se díla Antonína Chittussiho periodicky vyskytovala už v aukčních katalozích poválečného státního podniku Antikva. V červnu 1950 zde byl například nabízen olej Rybářská bárka v zátoce za startovní cenu 10 tisíc Kčs. O týden později, na aukci druhé pražské pobočky, pak malba na malířské paletě, tehdy označená jako Z povodí Loiry. Její vyvolávací cena byla na tehdejší poměry značně vysoká, 16,8 tisíc Kčs (všechny ceny včetně provize). Stejný olej na malířské paletě byl v roce 2007 vyvoláván na aukci 1. Art Consulting za 230 tisíc korun. Co myslíte, pro kterou generaci bylo v přepočtu toto dílo dražší? Odpověď naleznete na konci článku.

Antonín Chittussi, Cesta do vsi

Antonín Chittussi: Cesta do vsi / 1885

olej na plátně / 55 x 84 cm  / cena: 1 650 000 Kč, květen 2009

 

...dnes...

Ani na současném "svobodném" trhu není o Chittussiho díla různorodé kvality a původu nouze. Krajinářství přelomu 19. a počátku 20. století patřilo a stále patří mezi velmi oblíbený sběratelský artikl. Oslovovalo generace minulé a oslovuje i ty současné. Dokonce i mezi mladými klupci se najdou ti, kteří tímto tržním segmentem nepohrdnou.

Dosud nejdražším tuzemským dílem Chittussiho je malba Cesta do vsi ze sbírky Bohuslava Duška, prodaná u 1. Art Consulting v květnu 2009 za 1,65 milionu korun. Tato cena nebyla dosud překonána. V závěsu za ní zůstává půvabné a kvalitní Předměstí Paříže vydražené 13. června 2010 Galerií Pictura za 1,44 miliónu korun. Jediná dvě další Chittussiho díla, která podle dostupných údajů databáze ART+ přesáhla hranici 1 miliónu korun, jsou olej Krajina se stromy a vodní plochou, prodaný také u 1. Art Consulting v březnu 2009 za 1,23 miliónu korun a rozměrná krajina Milíře, vydražená v květnu 2007 u Dorothea za 1,02 milióny korun.

Antonín Chittussi: Předměstí Paříže

Antonín Chittussi: Předměstí Paříže / kolem 1880

olej na plátně / 47 x 55,5 cm / cena: 1 440 000 Kč, červen 2010

 

Vzhledem ke kvalitě Chittussiho děl, která jsou známa z veřejných sbírek (zejména Národní galerie) a která budou k vidění na pardubické výstavě, lze s čistým svědomím konstatovat, že mnoho "přelomových" děl prvotřídní kvality domácí trh za poslední roky právě nepřinesl. Naopak není žádným tajemstvím, že se u nás pod signaturou a atribucí "Chittussi" objevuje řada prací horší a pochybné úrovně. O to více je třeba rozlišovat. Konečným arbitrem pro oddělení "zrna od plev" co se týče Chittussiho tvorby je u nás autorův dvorní badatel Roman Prahl z pražské Filozofické fakulty Karlovy univerzity, jeho posudky nechybí u žádné z výraznějších maleb, které se v posledních letech objevily. 

Lehce neuspokojivé saturaci domácího trhu kvalitními díly (která se po výstavě patrně zlepší) napomáhá, tak jako u jiných autorů, import ze zahraničí, zejména z Francie. Příkladem zdařilého "dovozu" a také poměrně zdařilé investice je malba Pobřeží Bretaně s útesem a domky pořízená majitelem vloni v aukci jedné zcela neznámé francouzské síně ve Fontainebleau za 17 tisíc eur, v přepočtu asi 410 tisíc korun (odhad se pohyboval 10 - 12 tisíc eur). Nyní je tato kvalitní malba součástí výstavy i doprovodné publikace, její majitel ji tak může dále cenově zhodnotit. Ostatně o bystrosti českých kupců svědčí fakt, že toto plátno z Čech po telefonu dražili minimálně dva zájemci. Mezi francouzské zisky patří také například plátno Seina v Argenteuil, pořízené v aukčním domě Drouot v červenci 2010 za 17,5 tisíce eur (také na výstavě i v publikaci).

Antonín Chittussi: Pobřeží Bretaně s útesem a domky, 1880

Antonín Chittussi: Pobřeží Bretaně s útesem a domky / 1880

olej na plátně / 27,2 × 46,2 cm / cena: 17 000 eur, červen 2011

 

...a zítra?

Jaká je tedy cenová hladina, v jejíchž mantinelech se dosud Chittussiho díla pohybovala? Kromě čtveřice zmíněných prací, kterým se podařilo v letech 2007 - 2010 překročit hladinu 1 miliónu korun, se většina kvalitnějších, úspěšně prodaných děl pohodlně cenově vešla do 0,25 miliónu korun. V tomto limitu před deseti lety pořídil majitel například i dílo Zimní ráno na pustě, jednu z klíčových raných prací, relativně rozměrnou malbu, za 241 tisíc korun (1. Art Consulting). Obdobně malbu Motiv z vřesoviště u Fontainebleau (Podzim), rovněž zařazenou v nově vzniklé publikaci, pořídil kupec ještě v roce 2009 za 264 tisíc korun (Dorotheum).

Oproti tomu nový tržní nástup a systematické cenové budování značky naznačuje nejen současný zájem části veřejnosti o krajinářské výstavy a dění kolem aktuálního Chittussiho projektu, ale také pojistné ceny, za něž soukromí majitelé na výstavu díla zapůjčují. Ty se totiž nepohybují do řádu miliónu, miliónu a půl, jak bychom logicky podle dosažených aukčních cen očekávali, ale hojně i na dvojnásobné částce. Nechme se tedy překvapit, jaký bude další vývoj Chittussiho cen a zda-li se v dalších měsících podaří překonat jeho dosavadní cenový rekord. 

Antonín Chittussi: Krajina

Antonín Chittussi: Krajina s písečnou dunou / počátek 80. let 19. století

olej na dřevě / 32,5 x 80 cm / vyvolávací cena: 900 000 Kč, prosinec 2012

 

Jednou z prvních vlaštovek, která se o to alespoň pokusí, bude zdařilá francouzská krajina z počátku 80. let Krajina s písečnou dunou, kterou za vyvolávací cenu 900 tisíc korun nabídne prosincová aukce Galerie Kodl. Až do data aukce bude obraz k vidění na Chittussiho výstavě v Pardubicích, neschází ani v nově vzniklé doprovodné publikaci. Další podobné tržní nabídky ji budou jistě následovat.

A ještě pro trpělivé čtenáře bonusová odpověď na naši otázku. Pro kterou generaci byla Chittussiho paleta s malbou Z povodí Loiry (či Seiny) dražší? Pokud sázíte na to, že poválečná doba si cenila nekonfliktního národně laděného krajinářství více než ta dnešní, nejste daleko od pravdy. Z průměrného platu v roce 1950 byste na tuto práci šetřili téměř 18 měsíců, v roce 2007 pak necelých 11. Dodejme jen, že v červnu 1950 se aukce konala jen pár dní před dramatickým vyvrcholením procesu s Miladou Horákovou. Inu, podivná doba...


Související články

Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony

Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony

Foltýnovy abstrakce ve světě

Prvním výrazným bohemikem nabízeným na podzimních aukcích v Evropě či Spojených státech je abstraktní kompozice Františka Foltýna, kterou v úterý 24. září bude dražit pařížská aukční síň Millon. Předaukční odhad počítá s cenou od 40 do 60 tisíc eur....

10. září 2024
Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<