320 milionů za jediný měsíc

Index ART+ se vrátil nad hranici 800 bodů

Index ART+ v průběhu května posílil o 8,5 procenta a ke konci měsíce vykazuje hodnotu 826,45 bodu. Nárůst z měsíce na měsíc je nejvyšší za posledních dva a půl roku. Nad hranici 800 bodů se index vrátil po sedmnácti měsících. Na stejné úrovni jako nyní se naposledy pohyboval v prosinci 2013.

Index ART+

 

Výrazný růst Indexu ART+ je odrazem rekordních výsledků květnových aukcích. Během pouhých dvou týdnů v druhé půlce měsíce sběratelé a investoři na deseti pražských aukcích dohromady utratili přes 320 milionů korun. To je výrazně víc, než v kterémkoliv jednotlivém měsíci v minulosti. Dosavadní rekord z května 2013 byl o 50 milionů korun nižší.

 

Společná aukce galerií Kodl a Vltavín vynesla přes 120 milionů a aukce společností Arcimboldo, Arthouse Hejtmánek, European Arts a Galerie Art Praha měly obrat přes 30 milionů korun každá. Za více než milion korun bylo v průběhu května vydraženo 65 děl, dalších 281 položek se prodalo za částky nad sto tisíc korun.

 

Nejdražším dílem prvního pololetí se stal obraz Bohumila Kubišty Žena s kočárkem, který se na aukci Galerie Kodl prodal za 13,92 milionu korun. Největším překvapením je pak cena 5,4 milionu korun za obraz Kvetoucí sad od Václava Radimského, který byl vydražen na téže aukci. Dosavadní, rok a půl starý malířův rekord, který měl hodnotu 2,6 milionu korun, v průběhu května překonaly ještě dva další obrazy.

 

V nových autorských rekordech byla vedle Radimského dražena díla Václava Brožíka, Joži Uprky, Františka Vobeckého, Aléna Diviše, Roberta Piesena, Huga Demartiniho a minimálně deseti dalších autorů od 19. století po současnost. Řada dílčích rekordů padla i v případě prací na papíře, jmenovitě za práce Julia Mařáka, Josefa Váchala, Ondřeje Sekory či Vojtěcha Preissiga.

 

Dosažené rekordy jsou v logice předchozího vývoje, současně však též signalizují nový optimismus a rozšiřování zájmu sběratelů o dosud spíše přehlížené segmenty trhu.

 


Další články

Radimský Václav

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Přece jen hodiny

Přece jen hodiny

13. května 2017

Ten obraz se prostě někomu líbil

Ten obraz se prostě někomu líbil

28. září 2015


<