Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Dorotheum | Datum 06.05.2016
Jarní aukce Dorothea o posledním květnovém víkendu představí téměř šest stovek katalogových čísel. Mezi nimi i zajímavé plátno Františka Ženíška s historickou scénou zkázy adamitů. Ženíškova malba se na domácím trhu delší dobu neobjevila a zároveň jde o jednu z mála autorových maleb s epickým námětem, které kdy prošly domácím trhem.
Obraz Ženíškova pozdního období Záhuba adamitů znázorňuje jeden z vypjatých momentů husitského období, vyvraždění radikální skupiny husitů vojsky Jana Žižky. Ženíšek zachytil celou tragickou scénu velmi dynamickým způsobem a použil k tomu volnější rukopis, než je u tohoto hlavního představitele generace Národního divadla zvykem. Právě ten činí z velké části obraz zajímavým. Je však nutno podotknout, že jde zřejmě o jednu ze studií k monumentálnímu obrazu stejného námětu (264 x 464,5 cm), který je v majetku Národní galerie (O 4720) a vznikl též v roce 1903. Naděžda Blažíčková-Horová uvádí v katalogu monografie z roku 2005 několik velmi podobných studií různého formátu a technik a zmiňuje se o „početném souboru kresebných i olejových studií jednotlivých postav i celkové kompozice“ (s. 157).
Tento olej na plátně poměrně reprezentativního formátu je signován a datován v pravém dolním rohu „F. Ženíšek 03“. Obraz byl již v minulosti vystavován na jubilejní výstavě generace Národního divadla v Myslbeku v Praze roku 1932. Jeho odhadní cena byla stanovena na 360 tisíc korun (včetně provize), což by, v případě jejího dosažení, znamenalo dvojnásobné překročení dosavadního autorského maxima.
Od roku 2004 prošlo podle databáze ART+ českým trhem pouze dvacet Ženíškových maleb, z čehož velkou část tvořily portréty a alegorické náměty. Více než polovina z nich však, i přes svou bravurní malířskou techniku, zůstala neprodána. Doposud nejdražším dílem je krajina Březový háj, která se rovněž vyznačuje výrazným rozvolněním malířského rukopisu a byla vydražena v roce 2009 za 177 tisíc korun. František Ženíšek, ačkoli všem dobře známý umělec, na své plné docenění českými sběrateli teprve čeká a aktuálně nabízená malba je k tomu dobrou příležitostí.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
7. července 2016
28. května 2016
5. září 2022
9. května 2022
8. listopadu 2021