Zrzavý za deset

European Arts 4. 10. 2015

První říjnovou neděli uspořádala společnost European Arts aukční den, který se tentokrát konal v Grégrově sále Obecního domu. Na pořadu dne byly hned dvě aukce, nejprve klasická malba a krajina, po ní následovalo moderní a současné umění. Celkový obrat obou činil přibližně 39 milionů korun včetně aukčních provizí.

Jan Zrzavý: Neděle v Camaret / 1930 / olej na plátně / 51 x 61 cm / cena: 9 360 000 Kč /
Jan Zrzavý: Neděle v Camaret / 1930 / olej na plátně / 51 x 61 cm / cena: 9 360 000 Kč

Největším lákadlem celého odpoledne byla bezesporu malba Jana Zrzavého Neděle v Camaret (více zde). Malba, která byla v držení soukromého majitele a dosud tak byla v podstatě neznámá, byla vydražena za 9,36 milionu korun a stala se tak po Hornaté krajině a Benátkách I. třetím nejdražším obrazem Jana Zrzavého na českých aukcích.

V první části odpoledne zaznamenal úspěch i akvarel Jaroslava Krále Venkovanka s nůší. S konečnými 114 tisíci korun téměř ztrojnásobil vyvolávací cenu. Několik zájemců na telefonu i v sále následně zabojovalo o Kubistickou kompozici s kloboukem Františka Foltýna. Cenu společně vyhnali na 1,56 milionu korun, čímž se malba zařadila na pátou příčku autorova cenového žebříčku. Další milionovou položkou se stala Jarní kytice s Otavou v pozadí Václava Špály, kterou zájemce po telefonu vybojoval za 1,5 milionu korun.

František Foltýn: Kubistická kompozice s kloboukem / 1924 / olej na plátně / 62 x 58,5 cm / cena: 1 560 000 Kč / European Arts 4. 10. 2015
František Foltýn: Kubistická kompozice s kloboukem / 1924 / olej na plátně / 62 x 58,5 cm / cena: 1 560 000 Kč

V druhé části odpoledne vyvolalo největší rozruch Zátiší Zdeňka Sklenáře. K zájemcům na telefonu se postupně přidávali další v sále. Cena se nakonec vyšplhala z vyvolávacích 660 tisíc až na 1,26 milionu korun. Dráž se dosud na českém trhu vydražily jen Čínské pavilony a Lucemburská zahrada.

Zdeněk Sklenář: Zátiší / 1943 / olej na plátně / 64,5 x 34,5 cm / cena: 1 260 000 Kč /
Zdeněk Sklenář: Zátiší / 1943 / olej na plátně / 64,5 x 34,5 cm / cena: 1 260 000 Kč

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024

Další články autora

Trh s NFT zažil prudký pád

Trh s NFT zažil prudký pád

4. dubna 2023

Znovu Kubišta na Žofíně

Znovu Kubišta na Žofíně

18. listopadu 2015

Surrealistický Medek

Surrealistický Medek

14. listopadu 2015