Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky
29. října 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 25.11.2019
Nejdražším dílem nedělní aukce Galerie Art Praha se stal obraz Jana Zrzavého Kostel v Krásné Hoře ze začátku 40. let, který se prodal za 5,12 milionu korun. Dosažená cena je druhou nejvyšší za autorovo dílo z válečných let. Za milionové částky se prodaly ještě obrazy Václava Špály a Antonína Slavíčka.
Jan Zrzavý: Kostel v Krásné Hoře, kolem 1940,
olej a tempera na lepence, 58 × 71,5 cm,
cena: 5 124 000 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019
Jan Zrzavý pohled na kostelík Narození sv. Jana Křtitele v Krásné Hoře nedaleko Havlíčkova Brodu maloval na začátku 40. let několikrát. Jedna verze z roku 1940 se nachází ve sbírce Moravské galerie v Brně, druhá z roku 1943 pak v Národní galerii v Praze. Obraz, který není signován a nemá známu publikační a výstavní historii, byl nabízen s posudkem Jany Orlíkova a Jaromíra Zeminy. Jeho dražba startovala na 3,9 milionech korun, cena na sále vystoupala na 4,3 milionu korun (bez provize).
Ze Zrzavého děl z válečných let se dráž prodal jen obraz Dvůr v Kácově z roku 1940, který byl před devíti lety na aukci 1. Art Consulting vydražen za 5,68 milionu korun. Z poválečných děl se dráž prodal jen jeden obraz, Bárky na pobřeží z roku 1948. Obraz námětově odkazující k přímořským krajinám Bretaně z 30. let se na aukce Galerie Kodl v květnu 2016 prodal za 9,6 milionu korun.
Václav Špála: Kytice, 1939,
olej na plátně, 82 × 55 cm,
cena: 2 074 000 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019
Úspěchem je také cena 2,07 milionu korun za Špálovu kytici z května 1939, která je v soupisu jeho děl uvedena pod číslem 1176 s názvem Kytice: žluté tulipány, růžové a oranžové narcisy, ještě žluté kouličky. Dosažená cena je šestou nejvyšší za Špálovo květinové zátiší. Obraz se přitom na trh vrátil po pouhém roce a půl, loni v květnu se prodal o 200 tisíc levněji. Předchozí aukční historii má za sebou i Zátiší s konví od Antonína Slavíčka, které Galerie Art Praha dražila již loni. Obraz z počátku 90. let 19. století se prodal po jednom příhozu za 2,32 milionu korun.
Oldřich Blažíček: Křížová chodba v Emauzském klášteře, 1913,
olej na plátně, 100 × 95 cm,
cena: 390 400 Kč, Galerie Art Praha 24. 11. 2019
Z dalších zajímavých prodejů lze zmínit cenu 390 tisíc korun za obraz Křížová chodba emauzského kláštera od Oldřicha Blažíčka, 342 tisíc za akt od Miloslava Chlupáče nebo 220 tisíc korun za kolorovanou kresbu Františka Tichého.
Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 20. října skončila s velmi dobrým finančním výsledkem 6,1 milionu korun. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, na statisícové pak dalších deset. Prodejní úspěšnost se pohybovala kolem hranice 46 procent.
24. října 2024Rekordní sezóna 2024 a další zajímavé aukční výsledky
V posledních dvaceti letech si sběratelé a sběratelky pečlivě vybírali, které z fotografických děl Jana Svobody si pořídí. Když se naskytla příležitost k nákupu některé z jeho nejproslulejších kompozic, nezdráhali se utratit vyšší desetitisíce až sta...
21. října 202429. října 2024
24. října 2024
21. října 2024
5. dubna 2021
20. ledna 2021
18. prosince 2020
11. května 2021
20. ledna 2021
10. února 2020