Začíná veletrh v Maastrichtu

Ve čtvrtek 11. března začíná v Maastrichtu veletrh umění a starožitností TEFAF. Nejdůležitější akce svého druhu na světě.

První, co člověka při návštěvě maastrichtského veletrhu zaujme, nejsou vystavená díla, ale velkorysá květinová výzdoba – tisíce a tisíce barevně sladěných řezaných tulipánů. Každý rok v jiné barvě. Na kolik tato paráda organizátory přijde, se nikde neuvádí. Vzhledem k tomu, o jaké částky se zde jedná, nejde jistě o položku, která by je příliš trápila. Přesná čísla – jak už to tak v obchodu s uměním bývá – sice nejsou k dispozici, podle oficiálních odhadů ale sběratelé na veletrhu každoročně utratí až půl miliardy eur.


Na veletrhu se tradičně ojediněle objevují i nejrůznější bohemika. Jednou z nejzajímavějších položek letos
bude slavný snímek Vlna od Františka Drtikola. Vintage tisk z roku 1925 nabízí berlínská fotografická galerie
Kicken. Cenu galerie neuvádí, vzhledem k tomu, že jde o možná vůbec nejslavnější Drtikolovu fotografii, dá
se očekávat, že bude hodně vysoká. Před třemi lety byl Drtikolův akt Sněžná vlna, snímek z počátku 30. let,
na aukci Sotheby's v New Yorku vydražen za 312 tisíc amerických dolarů.

Veletrh se v Maastrichtu koná od roku 1975. Ze skromných začátků se postupně rozrostl v událost světových parametrů. Přinejmenším v kategorii starého umění jde o nejvýznamnější akci svého druhu na světě. V Maastrichtu jsou nabízena ta nejlepší díla, jež jsou momentálně k dispozici, a své nákupčí na veletrh pravidelně vysílají i největší světová muzea. Na prodej je vše od antických mramorů, čínského porcelánu a iluminovaných rukopisů až po díla Pabla Picassa či Andyho Warhola. Těžištěm veletrhu jsou staří mistři, zejména holandské a vlámské umění, v posledních letech však organizátoři dávají více prostoru i galeriím zaměřeným na moderní a současné umění. Loni byl TEFAF nově rozšířen také o sekci věnovanou designu.

Veletrhy obecně fungují jako galerijní odpověď na aukce. Prodej uměleckých děl prostřednictvím aukcí totiž lépe odpovídá globálnímu charakteru současného trhu s uměním. Galerie jsou mnohem více vázány na konkrétní místo a osobní kontakty, což je do jisté míry limituje. Veletrh, který si žádný vážný sběratel nemůže nechat ujít, pro obchodníky s uměním představuje způsob, jak dát o sobě vědět širšímu okruhu potenciálních zákazníků. Podle výzkumu, který si organizátoři TEFAFu nechali před pár lety zpracovat, většina vystavovatelů uvádí, že prodej na veletrhu představuje v průměru čtvrtinu jejich celoročních tržeb. U některých galerií je to ale až šedesát procent.

Letošní veletrh lze navštívit ve dnech 11. až 21. března. Vstupné stojí 55 eur. K vstupence každý účastník automaticky dostává pět seti stránkový katalog vystavovatelů.

Snímky z minulých ročníků:
 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<