Z aukce Adolf Loos Apartment and Gallery vybírá... Jan Kozubek

Sběratelé vybírají... ALAG 24. 4. 2013

Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery připravila na 24. dubna 2013 další exkluzivní aukci vybraných uměleckých děl a designu. Jako i v mnoha dřívějších aukcích příjemně překvapila nabídkou kvalitních děl.

Marie Čermínová (Toyen): Bez názvu / 60. - 70. léta 20. století / oboustranná koláž na papíře / 31 x 21 cm
Marie Čermínová (Toyen): Bez názvu / 60. - 70. léta 20. století / oboustranná koláž na papíře / 31 x 21 cm / vyvolávací cena 157.300 Kč

Poprvé se u nás nabízí ke koupi soubor 37 oboustranných koláží malířky Toyen, které jsme mohli vidět již na výstavě Toyen v Galerii hlavního města Prahy v roce 2000. Část z nich je dokonce publikována v katalogu k této výstavě zapracovaném Karlem Srpem. Na hodnotě neubírá ani ten fakt, že nejsou signovány. Pocházejí z pozůstalosti této významné umělkyně a jsou takto i označeny, takže o pravosti těchto drobných prací na papíře by neměly být žádné pochybnosti.

Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem / 1925 / olej na plátně / 38 x 45 cm
Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem / 1925 / olej na plátně / 38 x 45 cm / vyvolávací cena 8.960.000 Kč

Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem
Jako ojedinělý aukční počin lze přivítat uvedení Oskara Kokoschky, jednoho z nejvýznamnějších malířů dvacátého století, který podstatně zasáhl do vývoje evropské malby. Je stále řídkým jevem, že na pražských aukcích jsou nabízena kvalitní díla od předních světových tvůrců. Tento obraz pochází z poloviny dvacátých let, kdy Kokoschka cestoval po jižní Francii. Avignonem byl tak zaujat, že v dopisu bratrovi z 9. března 1925 dokonce napsal: “Do nynějška byl vše bezduchý kýč – Nice, Monte Carlo. Nyní však zažívám realitu … zde jsem našel historii a život.“ Obojí – na jedné straně ženský akt, na druhé starý hrad - je patrné z obrazu, jenž Kokoschka namaloval stylem, typickým pro dvacátá léta, hutnými, krátkými, přes sebe vrstvenými tahy. Jde teprve o druhý jeho obraz nabízený v aukcích v ČR. Před pěti lety se za 21,45 mil Kč vydražil rozměrnější pohled na Londýn (1957). Cena tohoto díla, o jehož kvalitě napovídá i to, že bylo poměrně dosti často publikováno i vystavováno, je tedy vcelku příznivá.  Majitel tak vydražením získá nejen krásný a pozoruhodný obraz, ale pokud se cena nevyšplhá příliš vysoko, může jít i o dobrou investici.

Max Švabinský: Stojící dívka / 1901 / tuš, barevné tužky, kvaš na papíře / 60 x 29,7

Max Švabinský: Stojící dívka / 1901 / tuš, barevné tužky, kvaš na papíře / 60 x 29,7 cm / vyvolávací cena 242.000 Kč

Max Švabinský: Stojící dívka
Na přelomu 19. a 20. století se Max Švabinský soustavně zabýval kolorovanou tušovou kresbou, kterou vysloveně pronikal pod povrch zobrazované skutečnosti, aby vyjádřil její podstatu. Kresba, zachycující jeho oblíbený model, přesahuje dobu svého vzniku, jejíž nejvýznamnější rysy v sobě obsahuje: tesknotu i vztah k zobrazovanému modelu. Z alegorie přechází do moderního symbolu. Jde o výjimečné dílo, jež se na našich aukcích dosud neobjevilo. Zatímco Švabinského obsáhlý grafický odkaz se na aukcích vyskytuje běžně, rané obrazy jsou vzácností. Stejná aukční síň prodala jeho Žlutý slunečník v loňském roce za 1,32 mil Kč, přičemž vyvolávací cena byla téměř o polovinu nižší. I zde se dá očekávat, že cena by mohla jít nahoru.

Jiří John: Kouřící země / 1963 / olej na plátně / 55 x 135 cm
Jiří John: Kouřící země / 1963 / olej na plátně / 55 x 135 cm / vyvolávací cena 1.028.500 Kč

Jiří John: Kouřící země
Stoupající význam malířského díla Jiřího Johna na aukcích podporuje čím dále umělecky hodnotnější nabídka jeho obrazů. Kouřící země, pocházející z počátku šedesátých let, v sobě syntetizuje všechny hlavní rysy, jimiž dokáže zaujmout a jež se staly typické pro autorovu následující tvorbu: introvertní lyrismus promítnutý do přírodních procesů. Je škoda, že Johnovo malířské dílo se stále na aukcích vyskytuje jen příležitostně. Lze očekávat nárůst cen Johnových obrazů. Před pěti lety se vydražilo Pobřeží (1968), které bylo přibližně stejně velké jako Kouřící země, za 1,41 mil Kč. Ve stejné aukci nabízí Adolf Loos Appartment and Gallery i raný – dle mého soudu rovněž velmi kvalitní - obraz Jiřího Johna Zima (1947), který je možné považovat za podstatné zahájení oblouku jeho tvorby, uzavřeného autorovou předčasnou smrtí v roce 1972. Tato Zima již napovídala o Johnově ojedinělém grafickém talentu.

Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly / kol. 1950 / olej na plátně / 130 x 82 cm
Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly / kol. 1950 / olej na plátně / 130 x 82 cm / vyvolávací cena 726.000 Kč

Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly
Podle mého soudu náleží Dva bílé stoly mezi nejlepší práce, které jsou v této aukci nabízeny. Bauernfreundovo dílo není dosud ceněno tak, jak by si zasloužilo a čeká na své nové uměleckohistorické zhodnocení. Přestože jsou sběratelsky cenné a vyhledávané zejména jeho obrazy z druhé poloviny třicátých let, kdy žil krátce v Praze, tak se v posledních letech ukázalo, že i autorova poválečná tvorba je rovněž velmi zajímavá, a možná i umělecky přínosnější. Dva bílé stoly jsou předkládané po šesti létech znovu, a tak si lze uvědomit, jak Bauernfreundův odkaz stoupá na hodnotě. Jejich vyvolávací cena byla tehdy téměř o polovinu nižší, než za jakou byly vydraženy. Bauernfreund patří k těm vyhledávaným slovenským malířům, jež většinu svého života prožili v zahraničí. Zatímco se Bauernfreund usadil v Anglii, jeho přítel Endre Nemes, s nímž před válkou několikráte vystavoval, se uchýlil do Švédska. Na aukci je nabízena i Nemesova Abstraktní kompozice z r. 1958 za velmi příznivou vyvolávací cenu.

Z dalších kvalitních věcí bych si dovolil uvést ještě alespoň tyto: M. Jiránek- Akt, H. Baar-Krajina s rozkvetlou loukou a statkem, P. Kotík- Koupání v Dinard, G. Kars- Milenci z cirkusu, B. Matal- Cihelna II, M. Holý- Před zrcadlem v ateliéru, A. Pelc- Kráska z Martinique. Prostě je z čeho vybírat…

Další články z cyklu Sběratelé vybírají...:

Jan Vykoukal a Pictura, Tomáš Valeš a DolmenRobert Mečkovský a VltavínPatrik Vavřina a DorotheumMarián Hodoš a 1. Art Consulting

Artslimit 24. 3. 2024