Warhol is not dead!

Aukce nadace Andy Warhola, Christies 12. listopadu 2012

Andy Warhol (1928 - 1987). Kolem tohoto extravagantního umělce je neustále živo. Buď díky žalobám a soudním sporům týkajícím se autentifikace jeho děl nebo nyní, když Warholova nadace oznámila „výprodej“. Christie`s už v listopadu nabídne přes 350 jeho děl převážně v nižších cenových kategoriích. Na jaře se bude Warhol dražit i po internetu. Aukční dům si od toho slibuje si rozšíření okruhu svých klientů. Čeho se obávají velcí sběratelé a jaký dopad to bude mít na trh s díly tohoto umělce?

Andy Warhol by Jack Mitchell / mezi 1966 - 1977

Kolem The Andy Warhol Foundation for Visual Arts, založené v roce 1987, kdy umělec zemřel, bylo v posledních letech v podstatě neustále. Nejprve přitahovaly pozornost výše zmíněné soudní tahanice. Loni pak vzbudilo u sběratelů velký rozruch oznámení Autentifikační komise Warholovy nadace, že ukončuje svou činnosti (více o nadaci a činnosti autentifikační komise zde).

Celá sbírka Waholovy nadace činí něco kolem 350 maleb a několik tisíc tisků, kreseb a fotografií. Celkové jmění nadace se v současnosti odhaduje na 100 milionů dolarů, což s přihlédnutím k obchodům, které obvykle probíhají na newyorských večerních aukcích, není nijak závratné. Je to například stejná částka, kterou na privátním trhu zaplatil sběratel v roce 2009 za jediné umělcovo dílo Eight Elvises. Nejdražší Warholovo dílo prodané v aukci, dvoumetrové malba Green Car Crash (Green Burning Car I) pro zajímavost vyšla v roce 2007 na 71,7 miliónů dolarů.

Andy Warhol: Eight Elvises

Andy Warhol: Eight Elvises / 1963 / malba na sítotisku /

v listopadu 2009 prodána na privátním trhu za 100 000 000 USD

Nadace bude inventář nabízet prostřednictvím aukčního domu Christie´s, respektive jeho newyorské pobočky. První série tří dražeb proběhne už 12. listopadu. Nabídne více než 350 fotogragií, maleb, prací na papíře a tisků. Cenové odhady se pohybují mezi 2,5 tísíce do 1,5 miliónu dolarů. Nejdražšími položkami jsou horizontální plátno v černobílé Three Targets a plátno zobrazující ohrožený druh motýla Ohrožený druh: San Francisco Silverspot (obojí předaukční odhad 1 - 1,5 milionu dolarů). V nabídce však vesměs převažují díla cenově se pohybující v řádu tisíců a desetitisíců dolarů.

Nabízený objem díla by pro jiného autora mohl znamenat zásadní převrácení situace na trhu. Ovšem u Warhola, který mívá v aukcích kolem 200 položek ročně, by to fatální důsledky mít nemělo. Dle odborníků jen jeho privátní prodeje za poslední rok činily s přehledem 0,5 miliardy dolarů. Když pak připočítáme i aukční výsledky s 346 miliony dolarů – ročně se můžeme dostat skoro k jedné miliardě. Nabídka děl v hodnotě 100 milionů dolarů tak činí “pouhých“ 10% z Warholových ročních obchodů.

Andy Warhol: Ohrožený druh

Andy Warhol: Ohrožené druhy: San Francisco Silverspot / 1983 /

syntetický polymer a sítotisk na plátně /

předaukční odhad: 1 000 000 – 1 500 000 USD

Mezi hlavních pár hráčů, kteří kontrolují Warholův trh, patří i rodina Alberta Mugrabiho, která vlastní na 800 děl. V rozhovorech Mugrabi uvádí, že dokonce s dalšími galeristy nadaci nabízeli odkoupení kompletního inventáře, nicméně byli odmítnuti. Mugrabi tento krok nadace považuje za nezodpovědný a obává se, že náhlá nabídka trh zahltí a Warholovu „značku“ tak rozmělní. I když sám uznává, určitě s úlevou, že rozhodně nebudou nijak dotčeny prodeje milionových položek, neboť díla z Warholovy nadace spadají převážně do nižší cenové kategorie. Na druhé straně, o to širší spektrum sběratelů bude sbírkou zřejmě osloveno. Výhodou této nabídky je její jasný původ a současně ověřená autenticita. Navíc řada děl v majetku Warholovy nadace nebyla na veřejnosti k vidění, a tudíž mají jistý punc neokoukanosti. Jistě není třeba vysvětlovat, že rovnice nejdražší = nejcennější, neplatí bezezbytku. Velký zájem určitě vzbudí Warholovy černobílé Polaroidy, které se pohybuji „jen“ v tisících dolarů.

Andy Warhol: Three Targets / kolem 1985-86 / syntetický polymer a sítotisk na plátně

Andy Warhol: Three Targets / kolem 1985-86 / syntetický polymer a sítotisk na plátně /

Pravda je, že i přes všechna ujišťování nadace i aukčního domu každý odhadce („art appraiser“), který by dostal zakázku ocenění prodeje tak velkého množství děl jednoho umělce v tak krátkém časovém rozmezí, by musel při oceňování tato fakta zohlednit a uplatnit tzv. „blockage discount“, tedy něco jako „množstevní slevu“ a ceny děl tak procentuálně snížit.

Po newyorské aukci Christie´s 12. listopadu pak bude v únoru následovat série online aukcí. Tato platforma se Christie´s osvědčila už v loňském roce, kdy stejným způsobem nabídli část pozůstalosti Elizabeth Taylor. Současně jim přinesla velký okruh nových zájemců a dražitelů z celého světa, což si slibují i u této akce. Tím se rozšíří nejen okruh dražitelů Christie´s, ale současně i sběratelů Warhola, kteří pak v důsledku situaci na trhu mohou napomoci tím, že budou jeho díla nadále kupovat a sbírat. Christie´s na obhajobu tohoto postupu připomíná situaci v roce 2006, kdy byla nabízena pozůstalost amerického minimalisty Donalda Judda (1928 - 1994) a kdy sběratelé měli stejné obavy o oslabení trhu. Tento krok přitom naopak Juddův trh posílil.

Nadace prodej realizuje za účelem získání požadovaných finančních prostředků, které chce následně využít k rozvoji badatelské činnosti a prostřednictvím grantů přerozdělit dál.

Andy Warhol: Liza Minelli

Andy Warhol: Liza Minelli / 1977 / fotografie - Polacolor Type 108

předaukční odhad: 15 000 - 20 000 USD

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016