Vysoká hra Josefa Šímy

Stěžejní Šímův obraz je nabízen za rekordní cenu

Kandidátem na titul nejdražšího díla roku je obraz ML od Josefa Šímy, který bude předposlední říjnovou neděli dražit společnost 1. Art Consulting. Minimální podání je stanoveno na rekordních 28 milionů korun.

Obraz ML je patrně nejvýznamnějším raným dílem Josefa Šímy a na trh se vrací po čtrnácti letech. V únoru 2004 jej stejná aukční síň vydražila za tehdy rekordních 7 milionů korun. Šlo nejen o nejdražší obraz roku a o Šímovo autorské maximum, ale o zcela bezprecedentní částku. V roce 2000 Galerie Kodl vydražila Fillovy Zlaté rybičky za 8 milionů korun, ale žádný další obraz od té doby nebyl dražen takto vysoko. I Kupka tehdy stál maximálně kolem 5 milionů korun.
 

Josef Šíma: ML, 1927


Josef Šíma: ML, 1927,
olej na plátně, 140 x 70 cm,
vyvolávací cena: 28 000 000 Kč (+ složená provize 20-16 %),
1. Art Consulting 21. 10. 2018

Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu, Vysoká hra. Jejich programové cíle byly v mnohém podobné rozvíjejícímu se surrealistickému hnutí a obě skupiny po nějakou dobu pojily přátelské vztahy. Vysoká hra však byla méně dogmatická a v jistém ohledu také radikálnější než okruh okolo André Bretona.

"Vysoká hra je výlučně ničivá. Zničení však je jen jednou tváří proměny, jejíž druhou tváří je tvorba. Jsme odhodláni ke všemu, hotovi vsadit sebe samy, abychom podle potřeby zpustošili, zkazili, zlehčili," stojí mimo jiné v manifestu skupiny. Šíma byl nepochybně nejvýraznějším výtvarníkem mezi členy Vysoké hry. Programu skupinu, zdůrazňujícímu vnitřní jednotu světa a roli imaginace při jeho poznávání, zůstal v mnohém věren i po té, co se skupina počátkem 30. let rozpadla.

V červnu 1929 se v galerii na Rue Bonaparte 12 uskutečnila skupinová výstava Vysoké hry, na které byl vystaven i obraz ML. V jinak čistě textovém katalogu je dokonce otištěna jeho fotografie. Jako číslo jedna se obraz objevuje také v katalogu výstavy, která se o rok dříve konala v pražské galerii nakladatelství Aventinum. Katalog, k němuž předmluvu napsal Karel Teige, uvádí i ceny vystavených děl. Obraz ML byl tehdy ke koupi za 5 tisíc korun.

Šímovy obrazy z období skupiny tvoří poměrně uzavřený soubor. Často se na nich objevují vejce, obří krystaly, ženská torza, pahýly stromů a amorfní temně zelené skvrny. Karel Teige je přirovnával ke grafickým básním. "Záhadné, chimerické, bizarní a monstruosní tvary Šímových maleb jsou obrazy negativu života: snu; stejně všední a každodenní, a stejně nesrozumitelné a nadsmyslné jako je život snu," napsal v roce 1928 Teige.
 

Plakát výstavy v Moravské galerii v Brně


Plakát aktuální výstavy v Moravské galerii v Brně

"Svým obrazům, jež jsou často vidinami hermetickými a mně samému neurčenými a bez přesného zamístění, jsem zamýšlel dávat jako názvy slabiky. Tak jeden obraz, který byl postupně vystavován pod názvem: Obraz, Vejce, Rovnováha, se původně jmenoval ML. Temný zvuk těch dvou písmen se mi zdál odpovídat hloubce, chvění duté znělosti tohoto obrazu," vysvětlil ve vzpomínce na Vysokou hru Josef Šíma neobvyklý název malby.

Malířův stávající aukční rekord má od podzimu 2016 hodnotu 28,8 milionu korun. I kdyby se obraz ML prodal jen za první podání, bude jeho cena včetně provize 32,7 milionu korun.

Obraz má za sebou dlouho řadu výstav doma i v zahraničí, na nadcházející výstavě Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře však bude patrně chybět. Vernisáž je v Moravské galerii pouhé čtyři dny po aukci. Doufejme, že se snad objeví aspoň na pražské repríze výstavy, která je plánována na jaro příštího roku.

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Šíma Josef

Osm Šímů v jedné aukci

Osm Šímů v jedné aukci

29. listopadu 2023

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

1. září 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021


<