Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige
2. května 2024
Text Solnička Jan | Foto Prague Auctions | Datum 26.06.2014
Přestože položka s číslem 344 z nedělní aukce pozůstalosti Jiřího Balcara říká, že všechno stojí za desetník, vyvolávala se za třicet tisíc pomyslných desetníků a našla si majitele, který byl ochoten zaplatit 225 tisíc desetníků.
Celkem Prague Auctions v neděli dražila 348 položek kresby a grafiky Jiřího Balcara (žák Tichého a Muziky na VŠUP, člen skupiny Máj 57), a přestože to byla už několikátá aukce z pozůstalosti, podařilo se prodat všechna nabízená díla tohoto originálního grafika, malíře, ilustrátora a tvůrce filmových plakátů, který se stal uznávaným umělcem už za svého bohužel krátkého a nehodou v automobilu předčasně ukončeného života. Nabídka zájemce o Balcarovo dílo lákala na akvarelové a kvašové krajiny, abstraktní kompozice z padesátých let kreslené tuší a uhlem, litografická ponurá městská zákoutí a mistrovské grafiky konce let šedesátých.
Nejvýše, shodně za 50 tisíc korun, se prodaly dvě velké figurální grafiky se známý náměty. Odpolední káva z roku 1967 se vyvolávala za 10 tisíc a Bez názvu (Nestyda, Akt II.) z roku 1968 za 9 tisíc korun. Neutuchající zájem o dílo Jiřího Balcara dokládá rovněž prodaná malba Společnost II. (olej na plátně z roku 1966, 130 x 82 cm), kterou nový majitel získal ve večerní aukci síně 1. Art Consulting v polovině května za 336 tisíc korun.
O prodejích z pozůstalosti Jiřího Balcara jsme již dříve psali zde, zde, zde, zde a zde.
2. května 2024Speciální kolekce aukcí mincí a medailí Jiřího Harcuby
29. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
25. dubna 20242. května 2024
29. dubna 2024
24. září 2017
16. března 2015
17. září 2013
27. května 2022
24. ledna 2019
17. dubna 2017