Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige
2. května 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sýpka | Datum 23.10.2016
Aukční dům Sýpka dražil na své nedělní aukci 260 předmětů. Největší úspěch tentokrát zaznamenala díla současných umělců v čele se Zorkou Ságlovou. Většina z nich pocházela ze sbírky Nadace pro současné umění Praha.
Zorka Ságlová: Zátiší (Vzpomínka na otce), 1994
akryl na plátně, 145 x 115 cm
cena: 420 000 Kč
Nejdražším dílem aukce se stalo právě plátno Zorky Ságlové Zátiší (Vzpomínka na otce) vydražené zájemcem na telefonu za vyvolávací cenu 420 tisíc korun (všechny ceny včetně provize). Doposud se na trhu objevily pouze autorčiny grafiky, toto je první malířské dílo. Za minimální podání byl prodán i nepojmenovaný „kouřový“ obraz Magdaleny Jetelové. Nový majitel za něj zaplati 384 tisíc korun, to je třetí nejvyšší cena za obraz této umělkyně na domácím trhu.
Výrazný cenový nárůst zaznamenal akryl Petra Kvíčaly No. 24 z roku 1996, který vystoupal z minimálního podání 102 tisíc až na konečných 204 tisíc korun. Za olej Petra Nikla V trávě vydal nový majitel na telefonu 216 tisíc korun. To je třetí nejvyšší cena za autorovo dílo.
Z klasické moderny uspěl výrazně Joža Uprka s olejem Stařenka v kroji, o který se utkalo několik zájemců na telefonu a v sále, kteří cenu vyhnali ze 144 až na konečných 372 tisíc korun.
V oblasti starého umění se solidně prodala díla Adolfa Kosárka nebo Norberta Grunda. Párové krajiny F. A. Hartmanna, o jejichž nabídce jsme informovali v rubrice na trhu (více zde) bohužel nového majitele nenašly.
Z množství modernistického nábytku zaujal například dvoudílný sekretář podle návrhu Lajose Kozmy, za který zájemce na telefonu zaplatil 120 tisíc korun.
Petr Nikl: V trávě, 1992
olej na plátně, 130 x 130 cm
cena: 216 000 Kč
2. května 2024Speciální kolekce aukcí mincí a medailí Jiřího Harcuby
29. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
25. dubna 20242. května 2024
29. dubna 2024
15. prosince 2016
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022