Úspěch Medka i Sýkory, aukční maxima pro Šimotovou, Istlera a Paura

1. Art Consulting 9. 6. 2016

Z 68 děl dnešní večerní aukce poválečného a současného umění 1. Art Consulting zůstalo neprodáno pouze 14 položek. Čtyři díla překročila hranici milionu korun, některá výrazně. Byly to práce Mikuláše Medka, Zdeňka Sýkory, Adrieny Šimotové a Josefa Istlera.

Mikuláš Medek: Festival kruhu / 1962 olej na plátně / 161 x 125 cm cena: 5 546 000 Kč

Nejvyšší ceny dosáhl podle předpokladů rozměrný olej Festival kruhu (více zde) Mikuláše Medka, za který nový majitel ze sálu zaplatil 5,55 milionu korun, jeho vyvolávací cena byla o 240 tisíc korun nižší (všechny ceny včetně provize).

Příliš pozadu nezůstal ani Zdeněk Sýkora s přelomovým obrazem Čtverečková struktura z roku 1963, o který bojovalo několik zájemců v sále a vystoupal z minimálního podání 4 miliony korun na 4,54 milionu korun a stal se tak druhým nejdražším autorovým dílem.

Zrcadlo Adrieny Šimotové koupil dražitel na telefonu za nepříliš zvýšenou cenu oproti ceně vyvolávací, tedy za 1,89 milionu korun. Stačilo to však na absolutní aukční maximum, které překonalo o milion korun to předchozí (Zima, 900 tisíc korun).

Hned první položka aukce, rané dílo Bažiny Josefa Istlera, zaznamenala úspěch v podobě poměrně výrazného autorského maxima. Nový majitel ze sálu dražil tento obraz až do výše 1,71 milionu korun (vyvolávací cena 1,14 milionu). Dosavadní maximum mělo výši 984 tisíc korun (malba Obraz).

Úspěšná však byla celá řada dalších děl. V prádelně, malba Bedřicha Dlouhého kombinovaná s reálnými předměty, byla koupena zájemcem na telefonu za 564 tisíce (překonala tak i horní hranici odhadní ceny).  Okraj Daisy Mrázkové, po několikáté dražený olej, byl koupen za doposud nejvyšší cenu 132 tisíc korun (2. nejdražší autorčino dílo). Nový rekord znamenal prodej obrazu Město pro Jaroslava Paura (168 tisíc korun). Za Kynetické plochy Vladislava Mirvalda nabídl nový majitel velmi solidních 420 tisíc korun (2. nejdražší autorovo dílo). Urputně se licitovalo o kombinovanou techniku Zdeňka Sklenáře Litery, která vystoupala ze 46 až na 144 tisíce korun.

Zvýšený zájem byl i o díla Jana Merty, Milana Grygara, Petra Nikla či Stefana Milkova.

Zdeněk Sýkora: Čtverečková struktura/ Struktura - Čtverečky / 1963 olej na plátně / 136 x 100 cm cena: 4 543 000 Kč

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024