Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Christie’s | Datum 23.08.2017
Aukční síň Christie’s ohlásila za první pololetí roku 2017 prodeje v celkové výši 3 miliardy amerických dolarů, což znamená 14procentní nárůst oproti stejnému období minulého roku. Za částky nad 10 milionů liber (12,8 milionu dolarů) byly od ledna do června prodány čtyři desítky děl.
Christie’s New York: dražba Brancusiho sochy La muse endormie, 15. 5. 2017
Aukční prodeje činily 2,8 miliardy dolarů, což představuje 29procentní nárůst oproti loňskému pololetí. Privátní prodeje do celkového obratu přispěly částkou 155,4 milionu dolarů, to je 5 procent z celku. V online prodejích pak zákazníci utratili téměř 96 millionů dolarů.
Pokles libry vůči dolaru dál posílil americkou klientelu. Kupci ze Spojených států dohromady nakoupili díla za 1,46 miliardy dolarů, na klienty z Evropy, Středního východu, Ruska a Indie (u Christie’s tzv. EMERI region) připadla 1 miliarda, asijští zákazníci pak v aukcích utratili přes 310 milionů dolarů.
Výrazný nárůst společnost Christie’s zaznamenala také v počtu děl v nejvyšší cenové kategorii, tedy v ceně nad 10 milionů liber. Zatímco ve stejném období minulého roku se takto draze prodalo 14 mistrovských děl, v letošním roce už to bylo celkem 38 položek.
Mezi nejzajímavější prodeje prvního pololetí patřily například Brancusiho La muse endormie (57,4 milionu dolarů, více zde), Beckmannovo velkoformátové plátno Hölle der Vögel (36 milionů liber, více zde), Leda s labutí Cye Twomblyho (52 milionů dolarů) nebo Fangzun (obětní nádoba na víno) z období dynastie Šang vydražená za více než 37 milionů dolarů (odhadní cena 6 až 8 milionů dolarů).
Christie’s v prvním pololetí také dražila artefakty z významných uměleckých sbírek. V rámci tzv. Asijského týdne v New Yorku zaznamenala velký zájem večerní aukce čínského umění z Musea Fujita, která dosáhla celkové tržby rekordních 263 milionů dolarů. Celý aukční týden pak zaznamenal i rekord aukční série v oblasti asiatik s celkovým obratem téměř 333 milionů dolarů.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024