Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Rajlich Tomáš | Foto Thierry-Lannon | Datum 10.06.2016
Thierry-Lannon – Rozměrný obraz Le devenir de la liberté od Toyen, který v dubnovém čísle Art+Antiques inzerovala aukční síň Thierry-Lannon & Associés z francouzského Brestu, se v sobotu 7. května prodal vysoko nad očekávaných 488 až 610 tisíc eur. Vítěz aukce za obraz z roku 1946 nabídl 854 tisíc eur, což v přepočtu na koruny činí rekordních 23,07 milionu.
Toyen: Le devenir de la liberté, 1946
olej na plátně, 65 x 165 cm, cena: 854 000 eur
To je nejen nejvyšší cena za malířčino poválečné dílo, ale i autorčin rekord na mezinárodním trhu. Dráž byl v roce 2009 vydražen jen obraz Spící z roku 1937, který se na aukci Galerie Pictura prodal za 23,31 milionu korun. Vysoká cena naznačuje, že kupcem byl koncový sběratel, spíš než některý z obchodníků věnujících se dovozům českých děl ze zahraničí.
Obraz se podle aukčního katalogu objevil na jediné výstavě, a to před pěti lety v Muzeu umění v Brestu na výstavě, která připomínala významného výtvarného kritika Charlese Estienna, byl však mnohokrát reprodukován v české i zahraniční literatuře. Mimo jiné i v monografii od Karla Srpa z roku 2000.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
2. května 2024
24. dubna 2024
6. července 2023