Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony
10. září 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 02.04.2016
V březnu zaznamenal český trh rekordní prodej obrazu Františka Foltýna Ženy u vody. Ten byl vydražen v novém autorském maximu 5,25 milionu korun a zařadil se tak mezi tři celosvětově nejdražší autorovy obrazy.
S cenami obrazů Imperialismus a Dostojevskij pocházejících ze sbírky Hascoe a prodanými v roce 2011 však cena v tuzemsku prodaného obrazu Ženy u vody (více zde) soutěžit nemůže a prozatím za nimi výrazně zaostává. Z aktuálně sestaveného pořadí deseti celosvětově nejdražších Foltýnových děl se však na tuzemském trhu prodaly pouhé tři obrazy, ačkoli prodeje autorových děl jsou zde konstantní a pohybují se často na hranici kolem 1,5 milionu korun. V zahraničí, Slovensko nevyjímaje, jsou prozatím sběratelé ochotni za Foltýnovy malby utratit více peněz než na trhu domácím.
Z maleb, prodaných na zdejším trhu, které se do top 10 nedostaly, jmenujme pro celkový přehled alespoň výraznější úspěchy. Obraz Odpolední siesta z roku 1924 byl prodán v roce 2008 za cenu přesahující 2 miliony korun. Za téměř 1,94 milionu korun bylo vydraženo plátno Děvče s červenou stuhou ve vlasech, o něco levněji, za 1,63 milionu, získal nového majitele olej Kompozice z roku 1936. Nad hranicí 1 milionu korun se podle databáze ART+ prodalo dalších jedenáct Foltýnových děl (vše včetně provize).
Aktuální žebříček byl sestaven na základě ceny přepočtené na české koruny (nebo její předpokládané výše v českých korunách). K přepočtu byl použit kurz dané cizí měny platný v okamžiku prodeje. U některých starších prodejů však nebylo možno kurz ověřit, to platí zejména o položce číslo 7 Kubistické zátiší (kde neznáme ani tehdejší provizi prodejce), která by se mohla eventuálně posunout ještě o jednu pozici výše. Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně aukční provize.
1/ Imperialismus / 1925
olej na plátně / 115 x 84 cm
cena: 490 265 eur / 12 767 524 Kč
Sotheby's Londýn, 13. 6. 2011 (Hascoe Family Collection)
2/ Dostojevskij / 1922
olej na plátně / 124 x 110
cena: 381 632 eur / 9 938 494 Kč
3/ Ženy u vody / 1924
olej na plátně / 138 x 158 cm
cena: 194 227 eur / 5 250 000 Kč
Prague Auctions 20. 3. 2016
4/ Krajina od Mukačeva / 1922
olej na plátně / 70 x 90 cm
cena: 191 160 eur / 4 926 193 Kč
Soga Bratislava, 15. 11. 2011
5/ Kompozice / kolem 1927
olej na plátně / 92 x 65 cm
cena: 176 652 eur / 4 843 800 Kč
European Arts, 30. 3. 2014
6/ Krajina od Mukačeva II / kolem 1922
olej na plátně / 61 x 95 cm
cena: 136 880 eur / 3 697 129 Kč
Soga Bratislava, 12. 11. 2013
7/ Kubistické zátiší / 1924
olej na plátně / 64 x 81 cm
cena: 57 450 GBP (81 210 eur dle přepočtu Christie's)
cena bez provize
Christie's Londýn, 5. 4. 1990
8/ Dva / 1925
olej na plátně / 125 x 95 cm
cena: 109 740 eur / 2 792 883 Kč
Soga Bratislava, 13. 11. 2012
9/ Abstraktní kompozice / 1936-1937
olej na plátně / 80 x 116 cm
cena: 85 605 eur / 2 229 333 Kč
10/ Krajina z okolí Mukačeva / kolem 1922
olej na plátně / 70 x 100 cm
cena: 2 184 000 Kč
1. Art Consulting, 8. 10. 2000
Prvním výrazným bohemikem nabízeným na podzimních aukcích v Evropě či Spojených státech je abstraktní kompozice Františka Foltýna, kterou v úterý 24. září bude dražit pařížská aukční síň Millon. Předaukční odhad počítá s cenou od 40 do 60 tisíc eur....
10. září 2024Sir John Soane’s Museum v Londýně
Dům sběratele a architekta Johna Soanea (1753 – 1837) fascinuje návštěvníky už téměř dvě století. Již za svého života jej ustanovil museem, kde je vstupné od počátku zdarma.
12. srpna 2024Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 202412. srpna 2024
22. července 2024
16. září 2024
6. září 2024
26. srpna 2024
12. září 2024
22. srpna 2024