Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na zahájení svých letošních oslav 100. výročí vydání Manifestu surrealismu. Začátkem března se několik jeho děl představí jak u Sotheby’s, tak u Christie’s v Londýně. Očekávají se milionové obraty, v čele s obrazem L'ami intime za odhadovaných 30 až 50 milionů liber.

Představit dražitelům jakoukoli středně velkou až velkoformátovou malbu od Reného Magritta je pro pořadatele téměř sázka na jistotu. Poptávka po jeho dílech z raných i zralých tvůrčích etap je enormní, napříč kontinenty, zejména ve Spojených státech a v Asii.

Alternativní popis René Magritte: Říše světel, 1961,
olej na plátně, 114,5 x 146 cm,
Sotheby's London 2. 3. 2022
konečná cena: 59 400 000 GBP

Aukční sezóna v roce 2022 přinesla mistrovi surreálné nadsázky stále platný rekord, 59,4 milionu liber za plátno L’empire des lumières (Říše světel, přibližně 1,9 miliardy korun vč. poplatků). Loňský rok zakončil Magritte, podle globálních databází, na šestém místě mezi neprodávanějšími autory vůbec, s obratem kolem 132 milionů liber (bez poplatků).

Saturovat sběratelský „hlad“ po umělcových obrazech napomáhá i relativně častá fluktuace některých děl na evropském a americkém trhu s uměním, která pro investory, například z nultých let, již naplnila svá komoditní poslání a mohla se tak dražit dvakrát až třikrát za poslední dvě dekády. Nemalé procento Magrittových reprezentativních maleb však vykazuje i zcela opačnou provenienční historii, tedy že byly po desítky let ukryty v soukromých sbírkách a jejich majitelé je považovali za rodinný poklad. Na nadcházejících londýnských aukcích se objeví oba případy.

Alternativní popis René Magritte: Kompozice na mořském pobřeží, 1935-36,
olej na plátně, 54,5 x 73,5 cm,
Sotheby's London 6. 3. 2024
odhadní cena: 1 800 000 - 2 500 000 GBP

Ve středu 6. března bude londýnská centrála Sotheby's hostit večerní aukci moderního, současného a ultrasoučasného umění. Z devětašedesáti položek, pokrývajících přibližně 120 let předchozího uměleckého vývoje, patří čtrnáctý nejvyšší katalogový odhad obrazu Composition on a Sea Shore (Kompozice na mořském pobřeží). Magrittova práce z poloviny 30. let již odkazuje na jeho typickou imaginaci a zachycuje oblíbený ikonografický prvek celého tehdy nejsilnějšího surrealistického hnutí, motiv obrazu nebo plátna v rámu. V tomto konkrétním případě šlo o malbu červánkových oblak krátce po západu slunce, které ostře kontrastovaly s „reálnou“ modro-bílou oblohou nad mořskou hladinou.

Vedle enigmatické hříčky obrazu v obraze Magritte na Kompozici představil i další ze svých celoživotních tvůrčích principů, napětí mezi časovými pásmy dne a noci, vrcholících v ikonických denních nokturnech ze série Říše světel. Středně velký formát Kompozice budou u Sotheby's nabízet s katalogovým odhadem mezi 1,8 až 2,5 miliony liber (bez poplatků). K této cenotvorbě jistě přispěly i předchozí dva prodeje, staré pět, respektive šestnáct let.

V roce 2008, kdy se Magrittův obraz poprvé přestěhoval z Evropy do zámoří, jej u Christie's nejprve viděli někde kolem 400 tisíc liber. Dražba se povedla nad očekávání a konečná částka tehdy vystoupala přes 657 tisíc liber. O jedenáct let později, po pobytu v New Yorku a Kalifornii se Kompozice vrátila zpět do Londýna, tentokrát však již s o řád vyšší cenovkou. Kladívkových 1,7 milionu liber naskočilo kvůli poplatkům a provizím na více než 2 miliony liber (Christie's). Ve středu bude na zájemcích u konkurenčních Sotheby's, jak se podaří Kompozici dále zhodnotit.

Alternativní popis René Magritte: Návrat, kolem 1950,
kvaš na papíře, 29,6 x 41,7 cm,
Christie's London 28. 2. 2023
konečná cena: 6 129 000 GBP

O den později, ve čtvrtek 7. března, bude v nabídce aukční síně Christie's Magrittů ještě více, přesně sedm. A to hned jeden s katalogovým odhadem v řádu desítek milionů. Od další dvojice se čekají částky bohatě přes jeden milion liber. V rámci již třiadvacátého ročníku tematické dražby The Art of the Surreal (Surreálné umění) je to jistě důstojné zastoupení. Vždyť i do předchozích podniků z této série se Magrittovy úspěchy propsaly nemalou měrou.

Před třemi lety činil obrat The Art of the Surreal téměř 48,5 milionu liber za 22 položek, z toho pět děl přináleželo Magrittově tvorbě, s nejúspěšnějším obrazem na druhé příčce aukční výsledkové listiny (za Joanem Miró). I v roce 2022 se prodalo pět Magrittů z celkového počtu 21 položek s celkovým souhrnem bezmála 40 milionů liber. Vítězným autorem byl tehdy Pablo Picasso.

Loňský ročník z 28. února již Magritte ovládl, když se čtyřmi ukázkami svého umění obsadil první, druhou a čtvrtou pozici mezi nejdražšími výtvarnými pracemi. Za třicet dadaistických a surrealistických uměleckých děl utratili světoví sběratelé tehdy téměř 38,9 milionu liber (všechny částky jsou včetně provize).

Alternativní popis René Magritte: Důvěrný přítel, 1958,
olej na plátně, 72,6 x 64,9 cm,
Christie's London 7. 3. 2024
odhadní cena: 30 000 000 - 50 000 000 GBP

Do role jasné jedničky pro tento rok pasovali pořadatelé téměř třičtvrtěmetrové plátno L'ami intime (Důvěrný přítel) z roku 1958. Vizuálně přesvědčivá scéna zachycuje všedně oblečeného muže s charakteristickou buřinkou, hledícího z kamenného okna do volné krajiny, jemuž se za zády vznáší prázdná sklenice na víno a bageta. Magrittovo hyperrealistické zpodobení úplně běžných věcí ve fantaskních situacích je asi tou nejvyhledávanější hodnotou, po níž sběratelé a sběratelky u tohoto belgického malíře pátrají. Skrytá poetika smísená s kouzlem (ne)pravděpodobného.

Důvěrný přítel disponuje exkluzivní proveniencí. Ještě z doby vzniku obrazu se dochovala autorova korespondence, v níž přímo načrtával kompozici s tzv. Rückenfigur, tedy postavou otočenou k divákovi zády, nebo pozdější fotografie Reného Magritta se svým plátnem. Před čtyřiačtyřiceti lety jej za 90 tisíc liber (tehdejších, bez poplatků) zakoupili americký finančník, vydavatel a mecenáš kultury Gilbert E. Kaplan a jeho manželka, Lena Biörck. Plátno zdobilo jejich soukromou kolekci a obohatilo vybraný soubor stovek exkluzivních tisků dalších surrealistických autorů, které Kaplanovi intenzivně sbírali. Po smrti Gilberta Kaplana, v roce 2016, se 283 ukázek z jeho grafické pozůstalosti, včetně dvou kolorovaných Toyen, dražilo v New Yorku u Christie's a uspělo za 10,4 milionu dolarů.

Ve čtvrtek by se prodejní cena Důvěrného přítele měla pohybovat mezi 30 až 50 miliony liber (odhad bez poplatků) a již horní hranice by se dotýkala rekordní kladívkové sumy za Říši světel z roku 2022 (51,5 milionu liber).

Alternativní popis René Magritte: Černá magie, 1942,
olej na plátně, 73 x 54 cm,
Christie's London 7. 3. 2024
odhadní cena: 3 000 000 - 5 000 000 GBP

Druhou nejdražší ukázkou Magrittova osobitého dialogu mezi viděným a vnímaným bude ve čtvrtek známá kompozice La magie noire (Černá magie). U Christie's dražená varianta malířova oblíbeného motivu tělesné transformace je datována do roku 1942, kdy se klasickému ženskému aktu, ale v surrealistické adaptaci věnoval již téměř deset let.

Stejnojmenných obrazů vzniklo určitě přes deset a pro publikum se vedle pověstného vydutého klobouku a dýmky, co není dýmka staly jedním z rozpoznávacích znaků Magrittovy tvorby. Černá magie už jednou londýnskou „surreálnou“ aukcí prošla, téměř přesně před sedmi lety. I s poplatky stála přes 1,6 milionu liber, což nyní, v roce 2024 nestačí ani na spodní hranici katalogového odhadu. Ten osciluje mezi 3 až 5 miliony liber, počítáno v kladívkových cifrách.

Hlava s buřinkouRené Magritte: Hlava s buřinkou, 1966,
lept na papíře, 19 x 14,5 cm,
Aukční síň Vltavín 21. 9. 202
vyvolávací cena: 55 800 Kč (neprodáno)3

V tuzemské nabídce bývá belgický klasik René Magritte zastoupen opakovaně jen jednou položkou, drobným leptem Hlava s buřinkou ze závěru jeho umělecké kariéry (1966). Naposledy byla číslovaná grafika ke koupi loni v září u Aukční síně Vltavín za vyvolávací cenu téměř 56 tisíc korun, ale zájemce se nakonec nenašel. Titul nejdražšího domácího Magritta drží barevný lept La folie Almayer (Almayerovo šílenství) z umělcovy pozůstalostní edice. Před třemi lety uspěla v aukci u Galerie Dolmen za bezmála 87 tisíc korun.

Artslimit 24. 3. 2024