Štursův Ikaros

Nově objevená socha v nabídce eAntik

Společnost eAntik nabízí k prodeji limitovanou edici bronzových odlitků sochy Ikaros od Jana Štursy. Společnosti se koncem loňského roku podařilo zakoupit původní 75 cm vysokou sádru, ze které se rozhodla nechat postupně odlít šest bronzů. První odlitek se prodal prakticky okamžitě, druhý eAntik nyní nabízí za 215 tisíc korun. Před dvěma lety společnost takto nechala z původních sádrových modelů odlít několik plastik Otto Gutfreunda a jeho nově objevený reliéf Návrat legií, předlohu k vlysu na budově Legiobanky.

 

Jan Štursa: Ikaros / 1920; 2014
Jan Štursa: Ikaros / 1920; 2014
bronz, odlitek 2/6 / výška 75 cm
cena: 216 000 Kč

 

Dílo Štursy ani Gutfreunda již nepodléhá ochraně autorského zákona, neboť od smrti obou sochařů uplynulo více než sedmdesát let. „Jde o sochy, které vždy existovaly jen v sádře. Bronz byl a je drahý a Štursa ani Gutfreund neměli důvod ani možnosti, aby si je nechali odlít,“ vysvětluje spolumajitel eAntiku Michael Třeštík a zdůrazňuje, že odlitků nevznikne více než šest. Vzhledem k vysokým produkčním nákladům budou navíc odlévány postupně. „Právně nám nic nebrání vytvořit jich klidně i víc, ale přišlo by nám to morálně neobhajitelné,“ dodává Třeštík. Autenticitu sádrového modelu potvrdili Petr Wittlich a Jiří Šetlík.

Plastiku Ikaros Štursa vytvořil v roce 1920 a existuje ve dvou variantách. Národní galerie má ve sbírkách druhou, o pár centimetrů větší verzi, přičemž podle Třeštíka jde rovněž až o posmrtný odlitek. Na aukcích se Štursovy plastiky objevují poměrně často. Ceny jednotlivých odlitků se velmi různí v závislosti na jejich stáří a kvalitě. Nejdráže se loni na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal jeden z dobových odlitků slavné sochy Vítězství, za který nový majitel nabídl více než půl milionu korun. Za rovných 900 tisíc korun se o rok dříve na aukci téže společnosti prodala dřevěná socha Pohřeb v Karpatech pocházející z Waldesovy sbírky.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Štursa Jan

Top 10 sochy

Top 10 sochy

19. června 2011

Sbírka Hascoe v Londýně

Sbírka Hascoe v Londýně

12. června 2011

Gutfreund Otto

Filla po deseti letech

Filla po deseti letech

22. prosince 2014

Top 10 sochy

Top 10 sochy

19. června 2011

Sbírka Hascoe v Londýně

Sbírka Hascoe v Londýně

12. června 2011


<