Staří mistři v součtu za více než 93 milionů liber

Sotheby´s London 5. 7. 2023, Christie´s London 6. 7. 2023

Hegemoni evropského aukčního trhu se již tradičně počátkem července přetahují o pozornost milovníků staromistrovské malby. Na první prázdninový týden si jak Sotheby´s, tak Christie´s připravili každá kolem čtyřicítky zajímavých obrazů od gotiky po biedermeier. V pomyslném souboji letos triumfovali pokračovatelé Jamese Christieho se souhrnnou částkou 53,9 milionu liber za 38 prodaných položek. U kolegů v Sotheby´s si připsali několik autorských rekordů a nečekaných úspěchů.

Série aukcí se zaměřením na evropské malířství do poloviny 19. století vyvrcholila dvěma podniky v nejprestižnějších podvečerních časech, ve středu 5. července u Sotheby´s a ve čtvrtek 6. července u Christie´s.

Alternativní popis Mistr podobizen Baroncelliových: Seslání Ducha svatého, kolem 1490,
olej na desce, 106 x 122 cm, 
konečná cena: 7 897 800 GBP (vč. poplatků)
Sotheby´s London 5. 7. 2023

V pořadí první dražba nasadila u devíti děl odhadní cenu nad jeden milion liber (bez poplatků). S nejvyššími prodejními ambicemi do aukce vstupovala oslňující vrcholně gotická deska Seslání Ducha svatého (Pentecost) s dolní hranicí blížící se k 7 milionům liber. O původu obrazu ani o jeho autorovi dodnes mnoho konkrétního nevíme, podle nejaktuálnějšího bádání mohlo jít o střední desku k poměrně rozměrnému polyptychu s letniční, tedy svatodušní ikonografií.

Za autora dřevěné desky je považován bruggský Mistr Baroncelliových, pojmenovaný po svém slavném dvojportrétu italského bankéře v medicejských službách Pierantonia Baroncelliho a jeho manželky Marii Bonciani (dnes v galerii Uffizi ve Florencii). Poprvé byl dražený obraz veřejně vystaven v roce 1902 jako jeden z nejkrásnějších příkladů vlámského primitivismu a na trh vstoupil pouze jednou, v roce 2010, konkrétně u londýnských Christie´s za téměř 4,2 milionu liber (vč. poplatků).

Za tehdejším nákupem měl údajně stát britský finančník a pozemkový magnát italského původu Luca Padulli, dlouholetý a velmi zapálený sběratel starých mistrů. Část své unikátní kolekce již zhodnotil před šesti lety, kdy se mu podařilo odprodat konvolut děl za přibližně 100 milionů dolarů muzeu J. Paula Gettyho v Kalifornii. Gotické Seslání Ducha svatého jako dlouhodobou zápůjčku vystavoval v posledních deseti letech přímo v Bruggách, než se před třemi týdny stala jedničkou londýnské aukce za konečnou částku necelých 7,9 milionu liber.

Až k 5 milionům liber se podle očekávání dopracoval i Svatý Šebestián ošetřovaný dvěma anděli, nově připsaný mladému Rubensovi. Takováto prestižní atribuce samozřejmě pozvedla zájem o jinak doposud „druhořadý“ obraz, ještě před patnácti lety obchodovaný za méně než sto tisíc dolarů (aukční síň Ivey-Selkirk v americkém Saint Louis).

Alternativní popis Mistr John: Kateřina Paarová, královna Anglie a Irska, 1544-45,
olej na dřevě, 92,3 x 71,8 cm,
konečná cena: 3 436 000 GBP (vč. poplatků)
Sotheby´s London 5. 7. 2023

Daleko za sebou nechaly své starší prodeje i dvě další z celkem dvaatřiceti vydražených položek. Reprezentativní Podobizna Kateřiny Paarové, anglické a irské královny a šesté manželky Jindřicha VIII., byla po téměř dvě staletí považována za zničenou. Do jisté britské šlechtické sbírky vešla za přibližně 70 tehdejších liber (rok 1848), aby po znovuobjevení dosáhla na nevídaných téměř 3,5 milionu liber (vč. poplatků).

Alternativní popis William Hogarth: Mondénní vkus, 1742,
olej na plátně, 63,5 x 76,1 cm,
konečná cena: 2 468 000 GBP (vč. poplatků)
Sotheby´s London 5. 7. 2023

Dalším rekordním úspěchem se u Sotheby´s pochlubili v případě domácího klasika novodobého umění, Williama Hogartha. Jeho společensko-kritická etuda, zesměšňující život nejbohatších vrstev pod titulem Taste à-la-Mode (Mondénní vkus), byla přiklepnuta za necelých 2,5 milionu liber (vč. poplatků), což o přibližně 400 procent navýšilo Hogarthovo starší autorské maximum. V součtu se na hlavní prodejní aukci prvního červencového týdne utržilo přes 39,4 milionů liber (vč. poplatků přes 1 miliardu korun) a organizátorům ze Sotheby´s se tak přepsaly statistiky posledních čtyř let u tohoto segmentu trhu směrem vzhůru. 

Alternativní popis Michael Sweerts: Umělcův ateliér se švadlenou, 1646-49,
olej na plátně, 79,5 x 108,4 cm,
konečná cena: 12 615 000 GBP (vč. poplatků)
Christie´s London 6. 7. 2023

Ani výše zmíněné úspěchy však nestačily na konkurenta z King Street, jenž svou stěžejní dražbu pořádal jen o den později, ve čtvrtek 6. července. Podle komentátorů se expertům z Christie´s podařilo shromáždit atraktivnější a „čerstvější“ nabídku starých mistrů než u Sotheby´s. Ve sběratelském kursu jsou stále slavná jména italské renesance nebo nizozemského tzv. Zlatého věku, ale reálné „kapacity“ těchto kategorií se již nyní nacházejí na samé hranici možného. Špičková díla muzejních kvalit zůstávají především v institucionálních sbírkách, takže zájemci o staromistrovskou malbu musí hledat své štěstí mezi novými objevy, reatribucemi nebo nedávno ještě opomíjenými obory dějin umění, jako jsou například ženské autorky a umělkyně.

Mezi osmatřiceti u Christie´s prodanými položkami se na předních příčkách umístila díla právě s těmito charakteristikami. Lídrem aukce se s více než pětinásobným nárůstem oproti spodnímu katalogovému odhadu stalo plátno méně známého vlámského malíře Michaela Sweertse Umělcův ateliér se švadlenou. Poměrně velký obraz, signovaný a přípisem „Roma“ datovaný do autorova raného pobytu v Římě mezi lety 1646-49, se díky příhozovému souboji šesti kupců vypracoval až na finální částku přes 12,6 milionu liber vč. poplatků.

Alternativní popis Michael Sweerts: Podobizna muže, 
olej na plátně, 64,1 x 51,4 cm,
konečná cena: 842 500 USD (vč. poplatků)
Sotheby´s New York 28. 1. 2010

Ke Sweertsově vítězství přispěl vedle propracované ikonografie a temnosvitného provedení patrně i fakt, že malba i podložka zůstaly po staletí v perfektním stavu bez jakéhokoli restaurátorského zásahu. Veřejně neznámý a nikdy nepublikovaný Umělcův ateliér procházel téměř bez povšimnutí belgickou a francouzskou soukromou sbírkou, než se před třemi týdny prosadil v londýnské aukci. Novým majitelem by měla být belgická Phoebus Foundation, podporovaná silným logistickým koncernem Katoen Natie, která již vlastní jiný Sweertsův obraz Portrét muže (dražený před 13 lety u Sotheby´s NY za více než 840 tisíc dolarů).

Alternativní popis Rembrandt van Rijn: Portréty Jana Willemsz. van der Pluym a jeho manželky Jaapgen Carelsové, 1635,
olej na dřevě, 20,8/19,9 x 16,7 cm,
konečná cena: 11 235 000 GBP (vč. poplatků)
Christie´s London 6. 7. 2023

Druhou nejdražší položkou se staly dvě Rembrandtovy komorní podobizny, datované do roku 1635. Podle katalogu šlo o neopakovatelnou nabídku dnes patrně jediné ukázky autorova portrétního mistrovství v soukromých rukou. Navíc ozvláštněnou Rembrandtovou osobní vazbou na zpodobený manželský pár, neboť se jednalo o autorovy vzdálené příbuzné. Konečná částka přes 11,2 milionu liber vč. poplatků posunula obrazy na páté místo v rámci všech autorových prodejů. V rembrandtovských kompendiích běžně neuváděný dvojportrét se na veřejné aukci představil jen jedinkrát, v roce 1824 u londýnských Christie´s za cenu 13 guineí.

Alternativní popis Fra Angelico: Ukřižování s Pannou Marií a svatými Janem Křtitelem a Marií Magdalenou,
tempera a zlacení na dřevě, 59,7 x 34,2 cm,
konečná cena: 5 001 000 GBP (vč. poplatků)
Christie´s London 6. 7. 2023

Skvělý výsledek zaznamenala i Fra Angelicova půlmetrová deska s Ukřižováním za rekordních 5 milionů liber (vč. poplatků), původně ze sbírky lorda Ashburtona v Bath House na Piccadilly. Ojedinělá práce florentského mistra kolem 1420 byla identifikována v majetku markýze z Northamptonu v podstatě náhodně teprve v roce 1996 a na novodobém trhu s uměním se v červenci předstvila vůbec poprvé.

Alternativní popis Artemisia Gentileschi: Alegorie sochařství, 
olej na plátně, 66,6 x 49,2 cm, 
konečná cena: 1 855 000 GBP (vč. poplatků)
Christie´s London 6. 7. 2023

Ještě turbulentnější osudy potkaly v posledních měsících barokní obraz Alegorie sochařství, který se vloni v září objevil na aukci v Kodani jako „patrně“ severoitalský malíř Francesco del Cairo. Již tehdy poskočil z odhadovaných 30 tisíc dánských korun na kladívkových 240 tisíc (orientačně ze 100 tisíc českých korun na více než 800 tisíc českých korun). S novým připsáním jedné z nejikoničtějších žen-malířek v dějinách evropského umění, Artemisii Gentileschi, se pak obraz dostal do prodeje v červenci u Christie´s v Londýně za startovních 300 tisíc liber. Alegorie sochařství si vedla nad očekávání skvěle a ve finále dosáhla na prodejní částku necelých 1,9 milionu liber (vč. poplatků téměř 50 milionů korun), tedy čtvrtou nejvyšší cenu vydanou za autorčino dílo. Celá aukce uzavřela s obratem přes 53,9 milionu liber (přibližně 1,43 miliardy korun) a u Christie´s si tak gratulovali k nejlepší obchodní bilanci „letních“ starých mistrů od roku 2016.


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<