Souček a sklo

Sýpka 21. 10. 2012

Společnost Sýpka na své říjnové aukci utržila celkem 4,5 milionu korun, což je její nejlepší výsledek v letošním roce. O této aukci jsme psali více zde. Prodalo se na ní přes polovinu z 357 položek katalogu. Většina předmětů našla zájemce za vyvolávací cenu nebo jen lehce nad (všechny uvedené ceny jsou včetně aukční provize).

Titulní obraz Jana Zrzavého Padova/Ferara z roku 1926 za požadované 3 miliony korun kupce nenašel, a tak se nejdražším dílem odpoledne stalo reprodukované a vystavované plátno Karla Součka Na ulici z počátku 50. let. Jedna ze zajímavých Součkových raně poválečných maleb vyšla nového majitele po více než dvojnásobném nárůstu na 288 tisíc korun. Další ze Součkových obrazů z 60. let, Lidé ve městě, se prodal za 72 tisíc korun. S výrazným nárůstem odešla také oboustranná nesignovaná malba Richarda Fremunda. Obraz z poloviny 60. let s abstraktním motivem města skončil na částce 216 tisíc korun.

Karel Souček: Na ulici / 1952–54 olej na plátně / 87 × 116 cm / cena: 288 000 Kč

Karel Souček: Na ulici / 1952–54 / olej na plátně / 87 × 116 cm / cena: 288 000 Kč

Dobře se prodávaly výtvarné položky v řádu do 50 tisíc korun, zejména kresba a grafika. Kupce našly soubory Čtyři příběhy černé a bílé Františka Kupky (114 tisíc), 100 linií Zdeňka Sýkory (96 tisíc korun) i početná kolekce tisků F. T. Šimona. Jedna z jeho raných pařížských akvatint vylétla z 29 na 56 tisíc korun. Zaujala kresba Antonína Procházky Dívka s ovocným košem (43 tisíc), jedna z posledních koláží Adolfa Hoffmeistera Den poté (58 tisíc), půvabná suchá jehla Kamila Lhotáka Portrét dívky z roku 1950 (26 tisíc korun).

Z malby se prodal například zajímavý Večer v parku, dílo takřka neznámého Gustava Boehma z roku 1911 (78 tisíc korun). S trojnásobným nárůstem na 30 tisíc korun odešlo válečné plátno Odpočinek od sochaře a keramika Huberta Kovaříka, kterému Moravská galerie ještě v letošním roce otevře výstavu. Pořídit však šlo i současné umění. Ulomený parůžek Jana Merty, tempera na papíře, vyšel na 41 tisíc korun. Cena vzrostla i u kvaše na papíře Lubomíra Typlta z roku 2006 (21 tisíc) nebo kresby Krištofa Kintery stříkané sprejem One or Two Or Crowd (13 tisíc korun).

Kupce úspěšně našly také dvě nejdražší položky z nabídky skla. Zelená broušená mísa od Františka Víznera se prodala za vyvolávací cenu 234 tisíc korun. S mírným nárůstem na 246 tisíc korun pak našla kupce plastika Objekt – list Pavla Hlavy, a stala se tak nejdražším v aukci prodaným autorovým dílem. Se zajímavými nárůsty našly nové majitele i některé starožitnosti: rakousko-uherská sedací souprava (40 tisíc), větší nápojová souprava Moser z broušeného skla (24 tisíc), porcelánová figurka Dívka s křídly značená Rosenthal 1929 (ze 4 na 20 tisíc), chromovaná police-etažérka ze 30. let (z 8 na 25 tisíc korun). V nabídce byly i dva zajímavé reliéfy ze slonoviny z první třetiny 20. století. Výjev Poslední večeře ve vysokém reliéfu vyšel na 40 tisíc a Bitva na 72 tisíc korun. Zájem byl i o čtyři nádherné funkcionalistické svícny ze 30. let, svého obdivovatele si našly za 31 tisíc korun.

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016