Souček a sklo

Sýpka 21. 10. 2012

Společnost Sýpka na své říjnové aukci utržila celkem 4,5 milionu korun, což je její nejlepší výsledek v letošním roce. O této aukci jsme psali více zde. Prodalo se na ní přes polovinu z 357 položek katalogu. Většina předmětů našla zájemce za vyvolávací cenu nebo jen lehce nad (všechny uvedené ceny jsou včetně aukční provize).

Titulní obraz Jana Zrzavého Padova/Ferara z roku 1926 za požadované 3 miliony korun kupce nenašel, a tak se nejdražším dílem odpoledne stalo reprodukované a vystavované plátno Karla Součka Na ulici z počátku 50. let. Jedna ze zajímavých Součkových raně poválečných maleb vyšla nového majitele po více než dvojnásobném nárůstu na 288 tisíc korun. Další ze Součkových obrazů z 60. let, Lidé ve městě, se prodal za 72 tisíc korun. S výrazným nárůstem odešla také oboustranná nesignovaná malba Richarda Fremunda. Obraz z poloviny 60. let s abstraktním motivem města skončil na částce 216 tisíc korun.

Karel Souček: Na ulici / 1952–54 olej na plátně / 87 × 116 cm / cena: 288 000 Kč

Karel Souček: Na ulici / 1952–54 / olej na plátně / 87 × 116 cm / cena: 288 000 Kč

Dobře se prodávaly výtvarné položky v řádu do 50 tisíc korun, zejména kresba a grafika. Kupce našly soubory Čtyři příběhy černé a bílé Františka Kupky (114 tisíc), 100 linií Zdeňka Sýkory (96 tisíc korun) i početná kolekce tisků F. T. Šimona. Jedna z jeho raných pařížských akvatint vylétla z 29 na 56 tisíc korun. Zaujala kresba Antonína Procházky Dívka s ovocným košem (43 tisíc), jedna z posledních koláží Adolfa Hoffmeistera Den poté (58 tisíc), půvabná suchá jehla Kamila Lhotáka Portrét dívky z roku 1950 (26 tisíc korun).

Z malby se prodal například zajímavý Večer v parku, dílo takřka neznámého Gustava Boehma z roku 1911 (78 tisíc korun). S trojnásobným nárůstem na 30 tisíc korun odešlo válečné plátno Odpočinek od sochaře a keramika Huberta Kovaříka, kterému Moravská galerie ještě v letošním roce otevře výstavu. Pořídit však šlo i současné umění. Ulomený parůžek Jana Merty, tempera na papíře, vyšel na 41 tisíc korun. Cena vzrostla i u kvaše na papíře Lubomíra Typlta z roku 2006 (21 tisíc) nebo kresby Krištofa Kintery stříkané sprejem One or Two Or Crowd (13 tisíc korun).

Kupce úspěšně našly také dvě nejdražší položky z nabídky skla. Zelená broušená mísa od Františka Víznera se prodala za vyvolávací cenu 234 tisíc korun. S mírným nárůstem na 246 tisíc korun pak našla kupce plastika Objekt – list Pavla Hlavy, a stala se tak nejdražším v aukci prodaným autorovým dílem. Se zajímavými nárůsty našly nové majitele i některé starožitnosti: rakousko-uherská sedací souprava (40 tisíc), větší nápojová souprava Moser z broušeného skla (24 tisíc), porcelánová figurka Dívka s křídly značená Rosenthal 1929 (ze 4 na 20 tisíc), chromovaná police-etažérka ze 30. let (z 8 na 25 tisíc korun). V nabídce byly i dva zajímavé reliéfy ze slonoviny z první třetiny 20. století. Výjev Poslední večeře ve vysokém reliéfu vyšel na 40 tisíc a Bitva na 72 tisíc korun. Zájem byl i o čtyři nádherné funkcionalistické svícny ze 30. let, svého obdivovatele si našly za 31 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016