Rajlich je na zahraničních aukcích jako doma
24. dubna 2025
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 26.01.2025
Loni vydali sběratelé za obrazy Jakuba Schikanedera na aukcích doposud nejvyšší částku v historii. Dáno to bylo především bohatou nabídkou. V loňském roce trhem prošlo dvanáct umělcových prací včetně tří důležitých maleb. To je několikanásobné číslo oproti dlouhodobému průměru.
Děl Jakuba Schikanedera projdou ročně trhem pouze jednotky. Rok 2024 byl v tomto ohledu velkou výjimkou. Sběratelé mohli usilovat o dvanáct umělcových prací: šest kreseb (jedna byla v aukci opakovaně) a šest maleb, z čehož tři byly velkoformátové, galerijních kvalit. Suma všech osmi prodaných prací činila bezmála 45 milionů korun včetně aukční provize.
Schikanederovu nejúspěšnější aukční sezónu zahájil v březnu zlehka Arthouse Hejtmánek v online aukci, kde se s velkým zájmem prodaly dvě umělcovy kresby nabízené s vyvolávací cenou 1240 korun včetně aukční provize. Uhel Dvojice na břehu, nejspíše pocházel ze závěrečné fáze umělcovy tvorby, ze 20. let 20. století a přípomínal krajiny z Helgolandu, vystoupal na 32 tisíc korun. Portrét starého muže byla ranější práce ze druhé poloviny 19. století (24 tisíc korun).
Nejdražší Schikanederovou kresbou loňského roku se ale stal uhel Kočár jedoucí starou Prahou opatřený razítky Z pozůstalosti prof. J. Schikanedera, který ve své listopadové sálové aukci nabízela společnost Adolf Loos Apartment and Gallery s vyvolávací cenou necelých 34 tisíc korun včetně aukční provize. Jeho konečná cena ale byla více než pětinásobná. Nový majitel za něj vydal téměř 182 tisíc korun.
Maleb se prodalo celkem pět, souhrnně za 44,34 milionu korun, všechny u Galerie Kodl, dvě v jarní aukci a tři v té podzimní. Zcela komorní, jak námětem, tak rozměry, byl olej Loučení s výjevem umírající mladé ženy na lůžku v potemnělé místnosti osvětlené rozžatou svící. Ač jde o dříve neznámé Schikanederovo rané dílo z doby kolem roku 1880, kdy mu bylo zhruba 25 let, již zde najdeme počátky jeho zacházení s rozptýleným světlem, které je tolik typické pro jeho vrcholné obrazy.
Plátnem středních rozměrů pak byl poměrně neobvykle krajinný výjev za denního světla Zahrada zobrazující sad ohraničený plotem se stromy, mezi nimiž je rozvěšené prádlo. Šlo o zcela nově objevený obraz z konce 80. let 80. století. Schikanederovo autorství je však dobře určitelné na základě nemnoha srovnatelných krajin, které mají vždy velmi podobnou kompozici, způsobu malby i typické autorovy signatury.
Zájemci minimální podání malby více než zdvojnásobili na 1,2 milionu korun. Z loni nabízených obrazů je srovnatelná s dalším obrazem namalovaným ve stejném tvůrčím období a dokonce se shodným názvem. Velmi podobná je uzavřená kompozice sadu, který však místo plotu rámuje venkovské stavení. Malba byla v listopadu součástí sálové aukce European Arts, s vyvolávací cenou 1,86 milionu korun však zůstala nevydražena.
Na trh se loni ale dostala i trojice výrazných maleb větších formátů, které se všechny vydražily za desetimilionové částky: Ulice v zimě, Tiché moře a Podzimní červánky. První dvě se dostaly dokonce mezi deset nejdražších položek loňského roku na aukcích. Naposledy se některá z Schikanederových prací do nejdražší desítky dostala v roce 2022. Tehdy to bylo díky oleji Podskalí vydraženému za 14,4 milionu korun (3. místo v autorském TOP 10).
Podzimní červánky dražené už poněkolikáté by s cenou 12,96 milionu korun loni skončily na pomyslné jedenácté pozici. Všechny malby se však výrazně propsaly do autorského TOP 10, které přinášíme níže. Podzimní červánky v něm figurují hned dvakrát (5. a 8. příčka). Oproti prodeji v roce 2019 si loni polepšily o 4,5 milionu korun.
Na nejvyšší cenu loni vystoupalo plátno Ulice v zimě z konce prvního desetiletí 20. století dříve dlouhodobě zapůjčené do Národní galerie v Praze. Před deseti lety bylo dokonce předlohou pro tehdy vydávanou poštovní známku. Vystoupalo v květnu ze 7,2 až na 15,4 milionu korun. První příčku autorského žebříčku však i přesto uhájila Mlékařka, která drží aukční rekord ve výši 19,4 milionu korum již sedmým rokem.
Tiché moře, které se loni stalo čtvrtým nejdražším umělcovým obrazem, vzniklo na samém sklonku Schikanederova života. Je srovnatelné s dalšími tehdejšími výjevy z mořských pobřeží (Helgoland, Na svatební cestě, Loučení na břehu mořském atd.) a má rovněž několik jmenovců. Pro širší veřejnost bylo objeveno teprve nedávno. Zájemci cenu obrazu navýšili téměř na dvojnásobek minimálního podání, 14,2 milionu korun.
Součet cen deseti nejdražších umělcových obrazů činí 119,7 milionu korun. Případnému zájemci o jejich koupi by však tato částka již zcela jistě nestačila, protože některé z dříve prodaných obrazů by dnes měly o mnoho vyšší hodnotu. V níže uvedeném výčtu uvádíme obrazů jedenáct, neboť dvě malby dosáhly na shodnou cenu.
Venduehuis Den Haag 16. 4. 2025
Jedním z českých autorů, jehož díla se v poslední době čím dál častěji objevují na světových aukcích, je pětaosmdesátiletý Tomas Rajlich, který víc jak čtyřicet let působil v Nizozemí. Loni se na aukcích v Itálii, Francii a Nizozemí prodalo šestnáct...
24. dubna 2025Sálová aukce Galerie Pictura ve středu 9. dubna vydělala téměř 11 milionů korun. Zásluhu na tom měl především obraz Mikuláše Medka Rekonstrukce vegetariána, jehož cena byla téměř polovinou této částky. Za statisíce z ní odešlo dalších 12 položek. Jej...
15. dubna 2025Adolf Loos Apartment and Gallery 13. 4. 2025
V nedělní aukci u společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery se podařilo prodat pětaosmdesát položek za v součtu více než 40 milionů korun. Na překvapivé nárůsty nedošlo, takže nejdražší nákupy se pohybovaly kolem 7,3 milionu korun místo až odhadov...
15. dubna 202524. dubna 2025
15. dubna 2025
15. dubna 2025
11. března 2025
10. února 2025
25. dubna 2025
23. dubna 2025
15. dubna 2025