Rothschildovské dědictví za 63 milionů dolarů

Christie’s New York 3. – 17. 10. 2023

Velkolepou prodejní přehlídku rodové sbírky francouzské větve Rothschildů hostila severní Amerika vůbec poprvé. V newyorské centrále Christie’s se začátkem října sešlo bezmála šest stovek špičkových starožitností, luxusního uměleckého řemesla, originálního mobiliáře či staromistrovské malby a plastiky. Neuspělo jen několik položek, naprostá většina rothschildovské nabídky se dočkala mnohonásobných cenových nárůstů. Tři sálové a jedna on-line aukce si v součtu připsaly bezmála 63 milionů dolarů.

Alternativní popis Předaukční výstava v newyorském sídle aukční síně Christie’s k říjnovým dražbám rothschildovských sbírek. V nabídce byly unikátní starožitosti, porcelán, jídelní servisy, mobiliář, textilie, závěsné obrazy i plastiky. Série aukcí zakončila obratem 63 milionů dolarů (vč. poplatků). Zdroj: Christie’s Virtual tour.

V prvních říjnových týdnech si návštěvníci art-decového Rockefellerova centra v New Yorku mohli připadat jako na přepychovém sídle francouzských aristokratů poloviny 19. století. Aukční síň Christies si dala velmi záležet, aby její výstavní sály se stovkami exponátů evokovaly estetiku a uměnímilovnou atmosféru historických sídel zakladatelů francouzské odnože slavné evropské dynastie, rodu Rothschildů. Umělecká díla rozličných kategorií a technik v nejvyšší kvalitě - od závěsných obrazů přes textilie po vzácný porcelán a nábytek – byla instalována do podoby autentických salonů některého z pařížských paláců nebo zámeckých interiérů barona Jamese Mayera de Rothschild (1792-1868) a jeho rodiny.

Aktuální dědicové bankovního, investičního a vinařského impéria se rozhodli pro New York, oproti dřívějším podstatně menším rozprodejům v Evropě, zcela záměrně. Neboť nejstarší žijící potomek francouzské větve, David René James de Rothschild, se roku 1942 v Americe přímo narodil a strávil tam několik let.

Alternativní popis Předaukční expozice měla ilustrovat vybraný vkus a sběratelskou vášeň francouzské větve dynastie Rothschildů. V popředí vlevo křesla pro Madame du Barry, v průhledu v pozadí jedenáctikusový soubor malovaných kožených závěsů. Zdroj: Christie’s Virtual tour.

O takto početnou nabídku staršího umění s veleatraktivní proveniencí očekávali pořadatelé velký zájem, který ještě před samotnou americkou dražbou podpořili propagační kampaní v podobě květnové a červencové tour po Hongkongu a Londýně (o rodové historii a slavných sbírkách francouzských Rothschildů jsme při této příležitosti psali již dříve). Proto avizovaných 589 položek rozdělili do čtyř oddílů, licitovaných ve třech aukčních dnech od 11. do 13. října přímo na sále a v jednom doprovodném on-line prodeji od 3. do 17. října.

Předaukční odhady se pohybovaly mezi dvaceti až třiceti miliony dolarů (bez poplatků) a experti sázeli především na proslulost vlámských mistrů, manýristických „kunstkomorových“ kusů nebo porcelánových servisů. Konečné výsledky však přinesly závratnější čísla a zejména vysokou prodejní úspěšnost. V součtu všech čtyř nabídek se celkový obrat vyšplhal přes 62,7 milionu dolarů (vč. poplatků) a bez nového majitele zůstalo pouhých devět děl.

Alternativní popis Gerrit Dou: Mladá žena se zajícem, asi 1653-57,
olej na dřevěné desce, 53,2 cm x 37,8 cm,
Christie’s New York 11. 10. 2023
Rothschild Masterpieces
Konečná cena: 7 068 000 USD

Nejslibnější portfolio vybralo oddělení Soukromých a exkluzivních sbírek (Private & Iconic Collections) hned na úvodní den aukčního seriálu, na středu 11. října. S podtitulem Mistrovská díla (Rothschild Masterpieces) se dražilo šedesát položek s vyvolávacími cenami od desítek tisíc po miliony dolarů. Tržní hodnotu konkrétních uměleckých děl, a to platilo po celý dražební týden, stanovovaly jejich výjimečná kvalita, perfektní zpracování a unikátnost materiálů, ale navyšovaly ji i prestižní provenience „po Rothschildech“ nebo tajemné osudy za druhé světové války.

Typickým příkladem by mohla být jasná aukční jednička, obraz Mladá žena se zajícem od žánrového specialisty Gerrita Doua. Ikonograficky i malířsky perfektně zpracovaným obrazem z autorova nejslavnějšího období kolem 50. let 17. století si svou vlastní sbírku obohatil baron Alphonse de Rothschild, syn zakladatele rodu Jamese, v roce 1901. V pařížské rodinné rezidenci zůstala Mladá žena až do roku 1940, kdy ji jako židovský majetek zkonfiskoval speciální rabovací operační štáb Alfreda Rosenberga, tzv. Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg (ERR).

Ideolog NSDAP a svého času jeden z nejvlivnějších mužů hitlerovského Německa si vytyčil za cíl shromáždit veškerý cenný kulturní majetek pod nacistickou správu. Po květnovém obsazení Francie tomuto osudu neušel ani Douův obraz. Jako mnoho dalších kusů „umělecké“ válečné kořisti doputoval v listopadu 1940 přímo k říšskému maršálu Hermannu Göringovi. Na samém konci války jej pak v tajných depozitářích v solných dolech u bavorského Berchtesgadenu vypátrali dnes již legendární „Památkáři“ (Monuments Men), speciální jednotka spojenecké armády pro záchranu kulturního dědictví a hlavní hrdinové stejnojmenného filmu režiséra a herce George Clooneyho z roku 2014.

Středně velký olej na dřevěné desce se nakonec u newyorských Christie´s prodal za rekordních více než 7 milionů dolarů, dvojnásobek dolní hranice odhadní částky.

Alternativní popis Louis Delanois, Joseph-Nicolas Guichard, Jean-Baptiste Cagny: Pár křesel pro Madame du Barry, 1770-71,
zlacené a malované ořechové dřevo, 112 cm (v) x 69 cm (š) x 80 cm (h),
Rothschild Masterpieces
Konečná cena: 6 221 000 USD

Obdobně dramatický příběh odvyprávěla také dvě unikátní luisézní křesla ze 70. let 18. století, která pokořila předaukční odhady téměř desetinásobně. Z původních 600 tisíc dolarů na více než 6,2 milionu dolarů, druhou nejvyšší sumu středeční nabídky. Objednavatelkou párového sedacího nábytku byla Jeanne du Barry, favoritka francouzského krále Ludvíka XV. Ten jí v roce 1769 věnoval zámek v Louveciennes a proslulá Madame du Barry si jej záhy dovybavila nejlepším možným mobiliářem. Po událostech kolem Francouzské revoluce, které stály majitelku panství život, se inventář zámku rozprodával po kusech a o necelé století později vešla křesla do rothschildovských sbírek, konkrétně jako vybavení salonu v pařížském paláci Saint-Florentin. Po dalších čtyřech dekádách je nacisté z ERR uloupili a odvezli. Tým „Památkářů“ křesla objevil na zámku Neuschwanstein a v listopadu 1946 byly dopraveny zpět do Francie.

Alternativní popis Rembrandtovský okruh: Davidův průvod (detail), kolem 1650,
zlacená a malovaná kůže, 340 x 1960 cm/kus,
Rothschild Masterpieces
Konečná cena: 4 406 000 USD

Nejstarší kořeny sbírky připomněla například unikátní série jedenácti malovaných kožených závěsů z poloviny 17. století. Nástěnné dekorace se starozákonním motivem Davidova vítězného průvodu získal z bavorského zámku Weissenstein v roce 1855 osobně James de Rothschild, když je na poslední chvíli „přebral“ jinému kupci, Anselmovi de Rothschild z rakouské větve – vlastnímu synovci a švagrovi zároveň,  neboť Jacob, později James, si vzal za manželku dceru svého bratra Salomona. Přepychově malovaná a zlacená kožená tapisérie z rembrandtovského okruhu byla určena pro obývací salon hlavní rezidence ve Ferrieres, podle tohoto dominantního prvku později přejmenovaný na Kožený salon (salon des Cuirs). Umístění in situ zachycuje například akvarel rothschildovského návrháře a dekoratéra Eugena Lamiho z roku 1865. Dražitelům v New Yorku tato nepřetržitá autenticita díla jistě imponovala, neboť za soubor tapisérií vydal vítěz licitace přes 4,4 milionu dolarů, více než dvojnásobek katalogového odhadu. Dalších čtyřiapadesát položek ze středeční aukce vyneslo celkem 43 237 900 dolarů.

Alternativní popis Urbinská mísa s Paridovým soudem, kolem 1525,
majolika, průměr 50,3 cm,
Christie’s New York 12. 10. 2023
Rothschild Kunstkammer
Konečná cena: 730 800 USD

Ve čtvrtek 12. října se nabídka rozrostla o další ukázky stylového uměleckého řemesla, historických textilií, keramiky nebo stolního náčiní. Pestrou 161 kusovou přehlídku shrnuli pořadatelé pod „rudolfínský“ název Kunstkomora (Kunstkammer) a sběratelé z celého světa, v sále i na telefonu, zůstali stále při síle. Utratili přes 9,2 milionu dolarů a jen dvě položky odešly z aukce s nepořízenou.

S částkou přes 730 tisíc dolarů se nejdražším dílem stala renesanční majoliková mísa z oblasti Urbina s malovaným vyprávěním o Paridově soudu. Nadšený sběratel porcelánu a keramiky baron Alphonse de Rothschild si ji pořídil v druhé polovině 19. století a přes šestiletou etapu nacistické konfiskace zůstala v rodovém držení až do minulého týdne.

Třetí, a poslední sálovou aukcí byl opět početný výběr toho nejcharakterističtějšího pro rothschildovské sbírky, tedy kvalitativně i kvantitativně opulentní soubor všech kategorií výtvarného umění. Pětice bratrů z domu U Červeného štítu (Zum Roten Schild) sice vyšla ze skromných poměrů židovského ghetta ve Frankfurtu nad Mohanem, ale podnikavostí a koordinovanými investicemi se brzy domohla astronomického majetku, který jim umožnil investovat do špičkového umění ve velkých objemech. A právě záliba v co nejširší škále „nej“ – nejnádhernější, nejvýznačnější, nejcennější – při zachování vybrané estetiky zlidověla v posledním století v tzv. rothschildovský vkus (Le Goût Rothschild).

Alternativní popis François Rémond podle Boizota: Alegorie vědění, kolem 1785-87,
zlacený bronz, 50 cm (v) x 52 cm (š) x 14 cm (h),
Christie’s New York 13. 10. 2023
Le Goût Rothschild
Konečná cena: 522 900 USD

S tímto podtitulem se v pátek 13. října prodalo 157 položek za téměř 8 milionů dolarů. Výsledkové listině kralovalo půlmetrové sousoší Alegorie vědění z konce 18. století, vytvořené tehdejší technickou novinkou ormolu, tedy žárovým zlacením. Novoklasicistní plastiku si u nejlepšího francouzského bronzíře své doby Françoise Rémonda nechal zhotovit proslulý návrhář, řezbář a specialista na luxusní nábytkové kusy David Roentgen. První podání na starožitný kus „à la mode Roentgen“ zahajovala na nižších desítkách tisíc dolarů. Konečná částka však zaznamenala až desetinásobný posun na finálních bezmála 523 tisíc dolarů.

Dosud nevídanou přehlídku sběratelské vášně francouzských Rothschildů uzavřel poslední den on-line dražby, konkrétně úterý 17. října, který navýšil tržní obrat z předchozích tří aukcí o další téměř 2,3 milionu dolarů. Čtrnáct dní otevřená licitace přinesla stoprocentní prodejní úspěšnost a jen potvrdila známou skutečnost, že pro rothschildovský "vibe" mají největší pochopení právě v severní Americe.

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024