Ročenka Art+: Sběratelé lámali jeden rekord za druhým

Vyšla nová Ročenka Art+ 2023

Rekordní obrat na sálových aukcích, nejvyšší cena v historii za jedno prodané dílo i setrvalý růst hodnoty nejkvalitnějších uměleckých děl. Takový byl rok 2022. Všechna nejdůležitější čísla a fakta shrnuje již čtrnácté vydání Ročenky Art+ 2023, kterou připravil odborný server Artplus.cz.

Největší událostí loňského aukčního trhu s uměním byla bezpochyby dražba obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty. Stal se z něj první obraz, který s konečnou cenou 123,6 milionu korun, překonal stomilionovou hranici. Tento jarní rekord naznačil, že v roce 2022 bude na aukčním trhu pořádně živo. Sběratelé a nutno dodat také investoři, kteří hledali úkryt pro své úspory před vysokou inflací a ekonomickou nejistotou způsobenou válkou na Ukrajině, za umělecká díla a starožitnosti utratili na sálových aukcích 1,65 miliardy korun. Dosud rekordní rok 2021 překonali o více než deset procent.

Nejen tato čísla shrnuje už čtrnácté vydání Ročenky Art+ 2023, která mapuje loňské dění na aukčním trhu s uměním. Ročenka nabízí také přehled 55 nejdražších děl, jejichž aukční cena přesáhla 5 milionů korun, nebo podrobný statistický pohled na deset nejprodávanějších autorů. Detailní analýzu přináší samostatné studie, které se věnují online aukcím, starým mistrům, krajinomalbě, klasické moderně, poválečnému či současnému umění.
 

Rekordní rok 2023

Ochota sběratelů utrácet se projevila také do cen obrazů. Dražitelé vytlačili nad hranici 10 milionů korun cenu u 23 obrazů. Celkem za ně vydali 560 milionů korun. Oproti tomu v roce 2021 zaplatili sběratelé za 19 obrazů s cenovkou nad 10 milionů o 68 milionů korun méně. Přibylo také milionových položek. Nad tuto laťku se loni dostalo 213 artefaktů, což bylo o 27 více než o rok dříve. Poprvé také celkový obrat za milionové položky překročil miliardu korun. 
 
Důvodů pro rekordní zájem o umění je několik. Klíčové je, že část společnosti, která kupuje kvalitní umělecká díla, bohatne. Zaplatit za umělecké dílo jednotky i desítky milionů korun pro ně není problém. Je třeba si také uvědomit, že tuzemský aukční trh je poměrně malý. Tři čtvrtiny celkového aukčního obratu má na svědomí přibližně 380 prodaných položek. Jen při porovnání těchto počtů je zřejmé, že finanční palebná síla bohatých lidí převyšuje nabídku. 
 

Za deset let reálně v plusu

Jedním z významných motivů pro nákup uměleckých děl se loni stala vysoká inflace. Čísla z českého aukčního trhu ukazují, že dlouhodobě kvalitní umění inflaci poráží. Průměrná cena pěti procent nejdražších položek na tuzemských aukcích po očištění o inflaci za posledních deset let vzrostla o 18 procent. Střední cenová kategorie, která se loni pohybovala v intervalu od 115 do 552 tisíc korun, zaostala jen minimálně. Její průměrná cena v reálném vyjádření za posledních deset let vzrostla o 13 procent.
 
 
Nejoblíbenějším médiem mezi sběrateli zůstávají dlouhodobě malby. V aukcích vykazují jejich ceny stabilní růst. Zatímco v roce 2013 sběratelé za jednu vydraženou malbu v průměru zaplatili 283 tisíc korun, loni to bylo už necelých 534 tisíc korun, tedy o 89 procent více. Po očištění o inflaci průměrná cena maleb za deset let reálně poskočila o 41 procent.
 
 
 

Desetiletý J&T Banka Art Index

Ročenka Art+ 2023 přináší už desáté vydání žebříčku současných umělců J&T Banka Art Index. I letos jeho první místo opanovala Eva Koťátková, zejména díky bohaté, a hlavně prestižní výstavní aktivitě v zahraničí. Její pozice české jedničky se zdá být téměř neotřesitelná. Pořadí v první dvacítce se v letošním vydání žebříčku jen lehce promíchalo. Na druhém místě zůstává Kateřina Šedá. Pozici trojky a čtyřky si letos vyměnili Kryštof Kintera a Zbyněk Baladrán. Kinterovi pomohl zejména slušný bodový přírůstek za tuzemské výstavy. (Přečtěte si, jak čeští současní umělci bodovali na zahraničních výstavách)
 
„Oproti prvnímu ročníku je přes 40 procent jmen v letošním Art Indexu zcela nových, a i v top desítce jsou letos čtyři autoři, kteří se před deseti lety v žebříčku ještě ani neobjevili. Svědčí to jistě o bohatosti české umělecké scény, ale i o tom, že existuje celá řada mimořádně talentovaných umělců, jejichž jméno jste zatím v našem žebříčku nenašli,“ dodává Valérie Dvořáková, Art specialistka J&T Banky.
 
Do první desítky letos poprvé poskočil Jan Kaláb. Ještě před dvěma roky přitom byl až ve třetí desítce sledovaných umělců. Zajímavý posun v žebříčku má za sebou multižánrová umělkyně Marie Lukáčová. Z osmé desítky J&T Banka Art Indexu Lukáčová poskočila o téměř třicet míst.
 
J&T Banka Art Index nehodnotí kvalitu jednotlivých umělců ani jejich díla. Pořadí v žebříčku odráží především pozornost, jakou jejich tvorbě věnuje odborná veřejnost. Ať už jsou to galeristé, kteří jim pořádají samostatné výstavy, nebo je berou na umělecké veletrhy, či kurátoři, kteří je zařazují do svých přehlídek. Čím větší pozornost svým dílem umělci získávají, tím více si jich všímají i sběratelé, kupují jejich díla, jejichž cena v čase by tak měla růst. 

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<